Han fik chancen fra start for Manchester United i søndagens udekamp mod Newcastle, men ligesom holdkammeraterne havde Christian Eriksen en svær aften på St. James’ Park, hvor ‘de røde djævle’ løb ind i et 4-1-nederlag.
Den slags nedture er som regel ensbetydende med kritiske svadaer fra Manchester United-koryfæer, og sådan er det også gået denne gang, hvor klubbens tidligere kaptajn Roy Keane i Sky Sports-studiet rasede over præstationen fra Ruben Amorims mandskab.
– Det er 14 ligakampe, de har tabt nu. Vi bliver ved med at komme op med undskyldninger for det her hold. Der er ikke nok spillere, der kan løbe på det her hold. Jeg tror ikke, at der er spillere, der ønsker at løbe. Der er ikke nok måltrussel. Man er nødt til at grave dybt, selv når det er op ad bakke, og det gjorde de ikke i anden halvleg, lød det blandt andet, ifølge Daily Mirror, fra Roy Keane, der også rettede kanonen mod Christian Eriksen.
– Der er spillere, der spiller for Manchester United i dag – jeg vender tilbage til Eriksen – på midtbanen, som ikke er bevægelige og ikke kan komme rundt på banen. Newcastles midtbane var kraftfuld, de var stærkere, og de blev stærkere i løbet af kampen. Eriksen burde have forladt Manchester United for et år eller to siden.
Også Roy Keanes tidligere holdkammerat Nicky Butt var utilfreds med attituden fra Ruben Amorims mandskab.
– Jeg forventede ikke, at Manchester United ville komme her og vinde. Newcastle er et bedre hold, de har bedre individuelle spillere, som er mere atletiske, stærkere og hurtigere. Jeg forstår ikke, hvordan Manchester United går ud på banen og lader det ske. Jeg har selv tabt 5-0 her (som spiller, red.), så det kan ske. Men at man lader det ske, er noget andet. Jeg så ikke én tackling eller det mindste aggressivitet. Jeg så ikke én eneste, der gik ind i en duel.
– Du er nødt til i det mindste at gå ud og vise, at vi ikke bare accepterer det her og lægger os ned. De lagde sig bare ned og blev slået alt for nemt. De har ingen styrke eller fart. Det er trist at se på. Jeg ser en Christian Eriksen, som var en topspiller, men som nu ikke kan bevæge sig og ikke kan løbe, lød det, ifølge Daily Mail, fra Nicky Butt.
Med søndagens nederlag ligger Manchester United på 14. pladsen i Premier League med seks spillerunder tilbage af sæsonen.
Har Roy Keane og Nicky Butt ret i deres kritik?
0 Votes

Superliga-comeback? ‘Han vil gerne hjem’

Transferkup? ‘Meget stærk transfer’

Overraskende Christian Eriksen-skifte?

Er han FCK’s Froholdt-afløser?

Medvirkede det til Röslers fyring i AGF?

Stjerne til Wrexham? ‘Han ville score en masse’

Afsløring: Byder 25 millioner på dansk målræv

Tæt på FC København-exit

Rekordtransfer: ‘CV’ var ikke glad, da jeg ringede

På vej væk fra Vejle – i forhandlinger

Kold krig i ni måneder

– Det virker bare lidt mærkeligt

Afviser millionbud fra Superliga-klub

Vildt FCK-scoop: ‘Det største talent i årevis’

Monstertransfer: ‘Vanvittigt beløb’

Kun sådan giver FCK’s vilde Moukoko-køb mening

Skandale! Transfer-finte skal forbydes i Danmark

Kan koste Liverpool 611 mio. at købe ham tilbage

Av, av, av, Brøndby: ‘Massive udfordringer’

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Afsløring: Bombe – FCK tilbyder Mat Ryan kontrakt

Mikael Anderson smadrer transferrekord

Solgt fra AGF – dansker bomber løs

Superliga-transfer? Afskriver Onugkha

‘PC’ står klar med 112 millioner kroner

‘En gennemsnitlig målmand’

Voldsomt: Ajax smider dansker og 6 andre af holdet

Husker du? Mathew Ryan meldte afbud til FCK-kampe

Taler ud om FCM-tid: ‘Forholdsvis genialt’

Chelsea-træner i hårdt angreb: Det er ikke fodbold

‘Victor Kristiansen kan ende i Sunderland’

De dropper Højlund

Dansker i helt vildt skifte – Frank Arnesen jubler

Legende bekymret for Xabi Alonsos planer

Paul Pogba gør comeback i danskerklub

Martin Jørgensen scorer nyt job

Nu kommenterer han vildt Rasmus Falk-rygte

Rystet dansk landstræner truet til tavshed

Afviste kæmpeskifte – ville hellere til Vejle

Superliga-klub chokeret: Åben jagt på 10-årige

Midt i omstridt sag – Ajax-dansker tæt på skifte

Afslører vanvittig kontrakt

Hvalfangere indtager Bergen

Lionel Messi ydmyget i gensyn med PSG

Agent kommenterer vild historie om Ajax-dansker

Meningitisramt stjerne er overraskende klar til EM

Delaney spillede nøglerolle

Bekræftet: Henter Andrew Hjulsager

Makreller vinder derby i Göteborg

Lægetjek booket – enige om kongeløn

‘Sensationel sommer’ – ny kæmpetransfer nærmer sig

Supercomputer: FCK’s guldchancer øges med 3%

Dortmund-chef: Moukokos udvikling er gået i stå

Ellevild FCK-boss: En meget spændende transfer

FC København køber Youssoufa Moukoko