Der har været en lang række rygter om Christian Eriksens fremtid i løbet af de seneste måneder, og forleden kunne den engelske avis The Telegraph skrive om, at endnu en klub havde meldt sig i jagten på den danske landsholdsstjerne.
Leicester City, der allerede har Kasper Schmeichel på holdkortet, skulle nemlig være ude efter Christian Eriksen.
Leicesters belgiske midtbanespiller Dennis Praet er nemlig blevet skadet, og manager Brendan Rodgers er ude efter en afløser. Men klubbens økonomi kan besværliggøre det, siger træneren ifølge blandt andre Leicestershire Live, da han forholder sig til klubbens transferplaner.
Læs også:Fredagens rygtebørs: Dele Alli bønfalder formanden om PSG-skifte
– Hvis vi kunne hente en offensiv midtbanespiller i dette transfervindue, ville det være fantastisk, siger Brendan Rodgers og fortsætter:
– Det er selvfølgelig meget vanskeligt. Vi er altid optimistiske her, men man skal også være realistiske. Nogle vil være uden for vores prisklasse, og vi kan ikke gøre det. Hvis der er nogen til rådighed, der kan komme ind og støtte os i denne periode, vil vi se på at gøre det.
– Vi ser mange navne, der rygtes på vej hertil. Vi kan ikke gå udover vores marked, og det er bare den økonomiske situation, vi er i som klub. Det betyder ikke, at vi ikke kan få meget gode spillere. Vores rekruttering har været fantastisk med hensyn til de spillere, vi har hentet ind, på det marked, vi opererer på. Dette vil være et vanskeligt transfervindue, men i løbet af de næste par uger er der muligvis en spiller, der kan støtte os i den anden halvdel af sæsonen.
Læs også:Avis: Endnu en Premier League-klub kigger på Christian Eriksen
Ifølge den italienske transferjournalist Fabrizio Romano har Inter gjort det klart over for Eriksens bejlere – heriblandt Tottenham og Leicester – at de skal betale hele danskerens løn i løbet af en eventuel lejeperiode. Det er det, Leicester ikke nødvendigvis har råd til.
Leicester City er aktuelt nummer tre i Premier League.
Læs også:Portugiser skal lede Lewandowski og co. til EM
Læs også:Video: Vildt Pogba-langskud sender United tilbage på førstepladsen
Læs også:Fornem slutspurt sender City på førstepladsen
LIVE
LIVE: Her er Brøndbys startopstilling
EKSKLUSIVT
Chokfyret i Lyngby: ‘Dét mener du ikke, Nicas!’
NYHEDER
‘FCK-profil er den store vinder under Bo Svensson’
NYHEDER
Gravesen rystet: ‘En katastrofe du har skabt!’
NYHEDER
Afslører: Angriber vender retur til Brøndby
NYHEDER
Braithwaite lukker døren til stjernes klub: ‘Nej!’
INTERVIEW
Færdig i Brøndby? ‘Han er frustreret’
Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’
TIPSBLADET SPECIAL
Supercomputer: De rykker ud af Superligaen
EKSKLUSIVT
Gravesen dømte dem svagest: ‘Interessant drejning’
OPTAKT
Brøndby IF – FC Nordsjælland
OPTAKT
Manchester United – Liverpool
MEDIE
Tyrkisk storklub jagter Anders Dreyer
EKSKLUSIVT Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af
NYHEDER
Laudrup og Elkjær tordner: ‘Tag dog ansvar!’
MEDIE
Brøndby-transfersaga: Nu kan han blive rekorddyr
MEDIE
Kæmpe klub er i ‘pole position’ for Hjulmand
Den nye Daniel Agger? ‘Det er ikke fair’
MEDIE
Melder Lindstrøm helt færdig
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
NYHEDER
– John Faxe er den eneste hund, der har snydt!
NYHEDER
Billing: ‘Vil smadre vores guldchancer!’
Newcastle-træner: Saudiarabisk støtte står fast
NYHEDER
Ny regel: Det kan koste direkte rødt kort
NYHEDER
Arteta rasede: Nu reagerer UEFA
– En af Superligaens bedste angribere nogensinde
NYHEDER
Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’
TRANSFER
Manchester United jagter Patrick Dorgu-konkurrent
Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp
MEDIE
Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil
NYHEDER
Stor Yussuf Poulsen-hyldest
Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’
EKSKLUSIVT Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering
TOPNYHED
Raser over Brian Riemer-interview
MEDIE
