Der har været en lang række rygter om Christian Eriksens fremtid i løbet af de seneste måneder, og forleden kunne den engelske avis The Telegraph skrive om, at endnu en klub havde meldt sig i jagten på den danske landsholdsstjerne.
Leicester City, der allerede har Kasper Schmeichel på holdkortet, skulle nemlig være ude efter Christian Eriksen.
Leicesters belgiske midtbanespiller Dennis Praet er nemlig blevet skadet, og manager Brendan Rodgers er ude efter en afløser. Men klubbens økonomi kan besværliggøre det, siger træneren ifølge blandt andre Leicestershire Live, da han forholder sig til klubbens transferplaner.
Læs også:Fredagens rygtebørs: Dele Alli bønfalder formanden om PSG-skifte
– Hvis vi kunne hente en offensiv midtbanespiller i dette transfervindue, ville det være fantastisk, siger Brendan Rodgers og fortsætter:
– Det er selvfølgelig meget vanskeligt. Vi er altid optimistiske her, men man skal også være realistiske. Nogle vil være uden for vores prisklasse, og vi kan ikke gøre det. Hvis der er nogen til rådighed, der kan komme ind og støtte os i denne periode, vil vi se på at gøre det.
– Vi ser mange navne, der rygtes på vej hertil. Vi kan ikke gå udover vores marked, og det er bare den økonomiske situation, vi er i som klub. Det betyder ikke, at vi ikke kan få meget gode spillere. Vores rekruttering har været fantastisk med hensyn til de spillere, vi har hentet ind, på det marked, vi opererer på. Dette vil være et vanskeligt transfervindue, men i løbet af de næste par uger er der muligvis en spiller, der kan støtte os i den anden halvdel af sæsonen.
Læs også:Avis: Endnu en Premier League-klub kigger på Christian Eriksen
Ifølge den italienske transferjournalist Fabrizio Romano har Inter gjort det klart over for Eriksens bejlere – heriblandt Tottenham og Leicester – at de skal betale hele danskerens løn i løbet af en eventuel lejeperiode. Det er det, Leicester ikke nødvendigvis har råd til.
Leicester City er aktuelt nummer tre i Premier League.
Læs også:Portugiser skal lede Lewandowski og co. til EM
Læs også:Video: Vildt Pogba-langskud sender United tilbage på førstepladsen
Læs også:Fornem slutspurt sender City på førstepladsen
LIVE
TransferLIVE: Endnu en Wolfsburg-profil skifter
TOPNYHED
Stor ændring i AGF?
TIPSBLADETS DOM
Han er ved at vokse sig for stor til Superligaen
EKSKLUSIVT
Afsløring: Randers enig med Swansea i stor handel
MEDIE
Kæmpe transfer under opsejling
INTERVIEW
Varmt transfer-emne: Brøndby bekræfter interesse
AVIS
Så meget overbød Brøndby rivalerne for Hyseni
MEDIE
FC Midtjylland sælger profil dyrt – her er prisen
LIVE
Superliga-LIVE: Vanvittig afslutning!
MEDIE
Christian Nørgaard tæt på skifte
EKSKLUSIVT
Kom i gang, ‘CV’ – AGF mangler tre spillere
EKSKLUSIVT
Transferkaos i FCK: Han må bide sig selv i tungen
TRANSFER
Tidl. BIF-spiller Bertram Kvist tæt på chokskifte
TIPSBLADET SPECIAL Superliga-spil: Kan du drafte et perfekt hold?
MEDIE
Eriksen spottet – nu er der nyt
NYHEDER
Ordet “bestikkelse” blev brugt
OPTAKT
Brøndby IF – Viborg FF
EKSKLUSIVT
Afsløring: Målmaskine færdig i AaB
EKSKLUSIVT
Ingen klausul i FC København-aftale
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93 afviser bud på Adam Ahmad
TIPSBLADET SPECIAL
60 år: Her er Troels Bechs mest suveræne citater
MEDIE
Lindstrøm-transfer på trapperne: Vild lønnedgang
EKSKLUSIVT
Afsløring: Tidligere FCK-talent hjem til Danmark
EKSKLUSIVT
Allsvenskan-klubber i kø for stort dansk talent
EKSKLUSIVT
‘Det ville være en katastrofe af rang’
INTERVIEW
Troels Bech deler uheldig Thomasberg-anekdote
NYHEDER
Drama efter FCK-skifte: Tager vild drejning
TIPSBLADET SPECIAL
Farzam om FCK: Problemet sidder i toppen
Lyngby og AGF delte efter dramatisk afslutning
STORT INTERVIEW
Spilleroprør i OB? ‘Den krydrede udlægning’
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN forlænger med Noah Markmann
FANKLUBBEN Nu er det slut med undskyldninger i FC Midtjylland
OPTAKT
FC Midtjylland – AC Horsens
NYHEDER
