Leicester-boss kommenterer på Christian Eriksen-rygter

Leicester-bossen kommenterer på klubbens jagt på en ny midtbanespiller, efter at Christian Eriksen er rygtet til klubben.



Der har været en lang række rygter om Christian Eriksens fremtid i løbet af de seneste måneder, og forleden kunne den engelske avis The Telegraph skrive om, at endnu en klub havde meldt sig i jagten på den danske landsholdsstjerne.

Leicester City, der allerede har Kasper Schmeichel på holdkortet, skulle nemlig være ude efter Christian Eriksen.

Leicesters belgiske midtbanespiller Dennis Praet er nemlig blevet skadet, og manager Brendan Rodgers er ude efter en afløser. Men klubbens økonomi kan besværliggøre det, siger træneren ifølge blandt andre Leicestershire Live, da han forholder sig til klubbens transferplaner. 

Læs også:Fredagens rygtebørs: Dele Alli bønfalder formanden om PSG-skifte

– Hvis vi kunne hente en offensiv midtbanespiller i dette transfervindue, ville det være fantastisk, siger Brendan Rodgers og fortsætter:

– Det er selvfølgelig meget vanskeligt. Vi er altid optimistiske her, men man skal også være realistiske. Nogle vil være uden for vores prisklasse, og vi kan ikke gøre det. Hvis der er nogen til rådighed, der kan komme ind og støtte os i denne periode, vil vi se på at gøre det.

– Vi ser mange navne, der rygtes på vej hertil. Vi kan ikke gå udover vores marked, og det er bare den økonomiske situation, vi er i som klub. Det betyder ikke, at vi ikke kan få meget gode spillere. Vores rekruttering har været fantastisk med hensyn til de spillere, vi har hentet ind, på det marked, vi opererer på. Dette vil være et vanskeligt transfervindue, men i løbet af de næste par uger er der muligvis en spiller, der kan støtte os i den anden halvdel af sæsonen.

Læs også:Avis: Endnu en Premier League-klub kigger på Christian Eriksen

Ifølge den italienske transferjournalist Fabrizio Romano har Inter gjort det klart over for Eriksens bejlere – heriblandt Tottenham og Leicester – at de skal betale hele danskerens løn i løbet af en eventuel lejeperiode. Det er det, Leicester ikke nødvendigvis har råd til.


Leicester City er aktuelt nummer tre i Premier League.

Læs også:Portugiser skal lede Lewandowski og co. til EM
Læs også:Video: Vildt Pogba-langskud sender United tilbage på førstepladsen
Læs også:Fornem slutspurt sender City på førstepladsen




LIVE

VM-LIVE: Stjerne er tilbage for Ronaldo og co.

Thomas Nørgaard: Han skal væk fra Brøndby

Færdig i Real Madrid – han kan skifte helt gratis

– Det sagde Mortensen til mig, da han skiftede

Åbner op for sommertransfer

Afsløring: FC København sælger Theo Sander

‘Jeg begik en kæmpe fejl med Rasmus Højlund’

Viborg FF på rov hos Superliga-rivaler



EKSKLUSIVT

Tæt på FCK: ‘Han er meget tæt med superstjerne’

Skylder FC København penge – straffes hårdt

Kommende Brøndby-spiller overgår kæmpestjerne

Han vil til Tottenham – koster 688 millioner

Chokskifte på vej?



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Til lægetjek i Superliga-klub

Neestrup afslører: Det gav et tillidsbrud i FCK

Tilbudt FCK sidste år – nu henter Neestrup ham

Peter Schmeichel frustreret: ‘Klar dommerfejl!’

Dybt upopulær – VM-træner kan fyres torsdag



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Revser stjerne: ‘Fuldkommen katastrofalt!’

Sydafrika – Sydkorea

West Ham opfordres til at hente dansk bomber

Thomas Frank afslører: Var tæt på kæmpestjerne

Portugal – Usbekistan

Liverpool meldes varm på tidligere OB-profil

– Derfor fyrer vi Thomasberg

FCK går på rov i Viborg

‘Bombe’: Stjerne med transferbøn på direkte tv

Benhård kritik: Dansk stjerne er overbetalt

Afsløring: Jordan Larsson til lægetjek

Legende spår ny rolle til Patrick Dorgu



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Stor dansk transfer i fare for kollaps?

Køber ind i Barcelona