Der skal nye boller på suppen, når det gælder forholdet mellem Manchester United og klubbens fans.
Det er budskabet i et åbent brev fra Joel Glazer, der er én af to bestyrelsesformænd i den engelske fodboldklub.
United vil arbejde med fanbasen på at “skabe en ambitiøs pakke af initiativer, der vil transformere vores forhold til klubbens fans og styrke klubben på lang sigt”, som det lyder i udtalelsen fra Glazer.
Han agter at mødes ansigt til ansigt med repræsentanter fra klubbens fanbase efter sæsonen “som en del af en forbedret dialog”.
Derudover forpligter Glazer-familien, der ejer Manchester United, sig til at styrke holdets spillertrup og investere i forbedring af både træningsfaciliteter og Old Trafford.
– Vi har støttet op om vedvarende investeringer i holdet igennem mange år, og det fortsætter denne sommer. Vi tilkendegiver, at vi skal øge vores investering i Old Trafford og vores træningsanlæg betragteligt for at sikre, at de forbliver blandt Europas bedste, siger Joel Glazer.
Hans udtalelser kommer efter vedvarende protester mod Glazer-familien og dens ejerskab af Manchester United fra klubbens fans, efter at det kom frem, at United var en del af udbryderligaen Super League, der hurtigt gik op i røg.
Glazer-familien undskyldte efterfølgende for at ville have Manchester United med i Super League, men undskyldningen har altså ikke formildet alle fans.
Søndag blev Uniteds kamp mod Liverpool i Premier League udskudt, efter at fans havde tiltvunget sig adgang til Old Trafford for at protestere mod Glazer-familien. Opgøret står nu til at blive spillet 13. maj.
/ritzau/
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
MEDIE
Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Holland – Marokko
TOPNYHED
Spår vild Rasmus Højlund-sæson
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
