Sagaen om salget af Manchester United lader til at fortsætte. For lidt over en uge siden var der meldinger om, at Glazer-familien var i overvejelser om at droppe et salg, fordi de bud, der kom, ikke var høje nok.
Ikke desto mindre træder man nu ind i en ny fase i salget, hvor de interesserede købere er blevet inviteret ind til United, hvor de kan præsentere deres planer og få adgang til mere økonomiske oplysninger om klubben. Det skriver Sky Sports.
Her er det desuden særligt fokus på, hvordan Sheikh Jassim Bin Hamad Al Thani fra Qatar ser på sagen. Glazer-familien skulle stadig stå fast på, at de vil have 50 milliarder kroner for klubben, mens det indledende bud fra Sheikh Jassim var på 3,8 milliarder kroner.
Tidligre har han desuden drevet sin fars, Sheihk Hamads, investeringsselskab, og de bliver begge beskrevet som 'kloge, kyndige og forsigtige' investorer, så der er nok ikke udsigt til, at de rammer den pris, som amerikanerne vil have.
Det er da også bemærkelsesværdigt, at United på børsen i New York står til at koste 30 milliarder kroner.
Foruden qatareren er Englands rigeste mand Sir Jim Ratcliffe også stadig inde i billedet til at overtage Old Trafford-klubben.
Førnævnte medie melder i den forbindelse, at der skulle være tilbudsgivere, der havde regnet med, at de kunne være alene tilbage på det stadie, de er nået til nu. Der er endvidere bekymringer om, at Glazer-familie vil bruge mindretalsbydere til at drive salgsprisen på.
Det kunne eksempelvis være, at de kunne finde en, der ville betale 10 milliarder kroner for tyve procent af klubben, som altså ville få den samlede pris til at være de 50 milliarder, som de kræver.
Når prisen virker til at være så relativt høj, så kan man se på, hvordan udviklingen har været i PSG. Da Qatar Sports Investments købte klibben i 2011, så var det for 520 millioner kroner. I dag er den over 30 milliarder kroner værd, og de har selv investeret 13 milliarder i klubben.
MEDIE
Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer
NYHEDER
– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!
MEDIE
Patrick Da Silva idømt fængsel
Slut: Supertalent gør det igen for FCK!
NYHEDER
Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde
NYHEDER
Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub
NYHEDER
Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard
Her kan du se Esbjerg fB mod FC København
TOPNYHED
Dybt skuffet og trist
FCM-boss straffes for mafia-kommentar
TOPNYHED
Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp
FANKLUBBEN
Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen
NYHEDER
Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’
NYHEDER
Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet
Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham
EKSKLUSIVT
FC København-talenter træner med i FC Rosengård
Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen
TOPNYHED
Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus
NYHEDER
Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund
‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’
TOPNYHED
Fyringstruet: – Han har to kampe
Bo Henriksen fyret
TRANSFER
Nu er han gratis – på vej til OB?
TOPNYHED
Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper
INTERVIEW
Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne
TOPNYHED
– Jeg synes, at det er helt latterligt
TOPNYHED
Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’
NYHEDER
Dansk landsholdsspiller vende hjem
NYHEDER
Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?
FC København-profil ude med sygdom
NYHEDER
Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’
STORT INTERVIEW
FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb
NYHEDER
– Brøndby er chanceløse
TOPNYHED
Dansk nedtur: – Virkelig katastrofalt
HELT VILDT
Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’
FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm
TOPNYHED
Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård
AVIS
Storklub meldes interesseret
TIPSBLADETS DOM
Har I tabt sutten, Brøndby?
Sådan starter FCK mod Esbjerg
Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM
NYHEDER
VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’
NYHEDER
Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør
NYHEDER
Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris
HELT VILDT
Rygterne er massive: Serena Williams afviser
NYHEDER
Frank reddet i døende sekunder
DAGENS SPILFORSLAG
Freiburg nupper pokalsejr
MEDIE
Endelig godt nyt
MEDIE
Skidt melding
TOPNYHED