City-nedtur: Smider point til sidst mod oprykker

Bernardo Silva hamrede City i front, men brændte chancer endte med at koste point mod Nottingham Forest.



Med sejren over Arsenal i seneste runde stemplede Manchester City for alvor ind i den engelske mesterskabskamp. Lørdag smed City dog point med 1-1 ude mod Nottingham Forest.

Med Arsenals sejr over Aston Villa tidligere lørdag betyder det, at London-klubben igen topper tabellen. Holdet har to point mere end City, som endda har spillet en kamp mere.

City-holdet dominerede stort set hele kampen i Nottingham, men brændte chancer blev kostbare.

Det engelske mesterhold har flere spillere, som på egen hånd kan afgøre kampe. Denne gang blev det et fremragende langskud fra Bernardo Silva, som i første halvleg sendte City på sejrskurs.

Manchester City fortsatte med at presse på og sidde tungt på spillet, men flere spillere kommer formentlig til at sove skidt i nat efter store afbrændere.

Forest var kun sjældne gæster omkring Citys felt, men da Pep Guardiolas tropper forsømte at udbygge føringen på de gode chancer, holdet tilspillede sig undervejs, var spændingen intakt hele vejen.

Mod slutningen af kampen satsede hjemmeholdet med lidt offensive indskiftninger, og det gav pote seks minutter før tid.

Chris Wood stod helt fri på bagstolpen og kunne let omsætte en tværpasning til 1-1. En gigantisk bet for City, som ellers lige var kommet på omgangshøjde med Arsenal i tabellen med sejren i seneste runde.

Et desperat tryk i slutfasen gav ikke et sejrsmål, og dermed mistede City et skridt i mesterskabskampen.

En endnu senere udligning sørgede for, at Thomas Franks danskerkoloni i Brentford fik 1-1 i hjemmekampen mod Joachim Andersen og Crystal Palace. Vitaly Janelt sørgede for det ene point i seks minutters tillægstid.

Everton, Bournemouth og Fulham snuppede alle 1-0-sejre i opgørene mod henholdsvis Leeds, Wolverhampton og Brighton.

Samme cifre vandt bundproppen Southampton højst overraskende med i udekampen mod Chelsea. Kampen blev skæmmet af et grimt uheld, da Chelseas César Azpilicueta blev sparket i hovedet og længe var til behandling.

Den spanske forsvarsspiller kunne iført iltmaske efter ti minutters behandling på banen dog vinke til fansene, som klappede ham ud.

/ritzau/



– Det er alvorligt og ret bekymrende

Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart

Aldrig set før

Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer

Skifte tæt på: Her ankommer Lukas Lerager

Nævner pludselig Højlund: ‘Et foruroligende sted’

Brendan Rodgers i chokskifte

Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!

Afsløring: Jakob Vadstrup Larsen solgt

Kæmpe forskelle – her er Table of Justice 

Medier fælder dom over Kasper Schmeichel

Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel

Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken

Niels Frederiksens højre hånd rejser til Danmark

Hænger Chido Obi ud

– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift

Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’

FCK-flop flopper igen – transfer meldes død

Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket

Lukas Lerager tæt på denne klub

Fyringstruet? Har truffet Thomas Frank-beslutning

Revser danske klubber: ‘Porcelænsliga!’

Vildt skifte i Superligaen?

Dialog med AGF: Profiler bønfalder stjerne

Kan de blive mestre? ‘Det skræmmer mig’

‘Det kan afgøre mesterskabet’

Real Madrid enig med Bayern München-stjerne

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

Vanvittig kamp for Manchester United

Har Brøndby-spiller på blokken

Hylder Hermansen: Her skiller han sig ud

En helt genial transfer, CV – køb ham nu!

Froholdt afslører svær tid i FCK

AC Milan med kæmpegave til Højlund og Napoli

Christian Eriksen hyldes: Skaber magiske øjeblikke

Fantastisk sæson – Salech sætter alle til vægs

Bekræfter afskedskamp – dansker på vej væk

Mål i Wales

– Overdrevet og unuanceret

Julebold? Køb billetter til Premier League

Konkurrent hylder Vingegaard

Tullberg slår fast: Det snakker vi IKKE om

‘Mareridt’: Medier slagter Tottenham-stjerne

Dybt utilfreds Zorniger: Så er det fucked up!

Chok i NFL

Målmand håber på Brøndby-transfer

Få mandagsmål i Glasgow

– Jeg brænder indvendigt

Pogacar ‘vil ikke ringe til Vingegaard’

FCK og FCM i bowlen: Her er pokalsemifinalerne