Mandag bliver første dag i den store sag mod den engelske fodboldklub Manchester City, der står anklaget for at have forbrudt sig mod en lang række finansielle regler og desuden for at have modarbejdet efterforskningen af sagen.
Det erfarer Sky Sports, som er et af Storbritanniens største sportsmedier.
Mediet skriver ikke, hvorfra det har fået oplyst, at sagen står til at starte mandag.
Manchester City er blevet anklaget for i alt 115 regelbrud. De 80 af dem skal være brud på finansielle regler mellem 2009 og 2018.
35 af dem drejer sig om, at klubben angiveligt ikke har samarbejdet med efterforskerne fra Premier League, som er Englands øverste fodboldliga.
Manchester City er blevet en af verdens mest succesfulde fodboldklubber, efter at sheik Mansour bin Zayed bin Sultan al-Nahyan, et medlem af den emiratarabiske kongefamilie, overtog den i 2008.
Klubben har vundet 8 af de seneste 13 engelske mesterskaber og satte i år rekord ved at vinde mesterskabet for fjerde år i træk.
I 2023 vandt klubben for første gang nogensinde Champions League, den største internationale klubturnering i Europa.
Meritterne er dog blevet udfordret af modstanderfans, som påpeger, at Manchester City muligvis i meget af den periode har snydt med finanserne for at opnå en sportslig fordel.
Klubben har dog gentagne gange forsvaret sin uskyld og svoret at rense sit navn i sagen.
– Det er naturligvis enormt frustrerende, sagde klubbens bestyrelsesformand, Khaldoon al-Mubarak, tidligere i år.
– Det kan mærkes på vores fanskare og alle andre, der har med klubben at gøre, når de her anklager konstant bliver bragt på bane.
Premier League offentliggjorde anklagerne allerede i februar sidste år, men processen med at få sagen for en uafhængig kommission er trukket ud.
Hvis Manchester City bliver kendt skyldig i regelbruddene risikerer klubben i værste fald at få frataget point eller at blive tvunget til at rykke ud af Premier League og ned i The Championship, som er Englands næstbedste fodboldrække.
/ritzau/
LIVE
LIVE: Vild AGF-fest: 55.000 kommer!
NYHEDER
Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’
LIVE: FC København – FC Midtjylland
NYHEDER
Fyrværkeri affyret foran FCM-hotel
NYHEDER
Stjerner gav klar besked til Eriksen
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
NYHEDER
Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
EKSKLUSIVT
Afsløring: B.93-talent får landsholdsmulighed
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
Bizar situation for Zorniger: Holder med FCK
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
TOPNYHED
– Nørgaard vender ikke retur til Brøndby nu
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TOPNYHED
Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig
STORT INTERVIEW
Blev rørt på en rasteplads: Vanvittigt træt af det
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
NYHEDER