Medier fælder dom over Dorgu efter Man Utd-triumf

Patrick Dorgu får ikke udelukkende ros i England.



Ruben Amorim og Manchester United sikrede sig en kæmpe skalp søndag aften ved at besejre Liverpool på Anfield for første gang i næste 10 år. 

Den danske landsholdsspiller Patrick Dorgu var med for De Røde Djævle og fik de sidste 30 minutter plus det løse på banen, efter at han afløste Amad Diallo efter 59 minutter. 

Og hvordan præsterede han så i sin halve time på banen? Det er de engelske medier noget splittede omkring. 

Hos Manchester Evening News får han karakteren 7 ud af 10, mens der lægges vægt på, at Dorgu blev kastet i ilden på et tændt Anfield og gik ind og leverede en god takling med det samme. 

Goal skriver også, at danskeren kom ind og knoklede og gjorde sit arbejde. Her får han karakteren 6 ud af 10. 

‘Medskyldig i scoringen’

Samme ros er der ikke at spore hos Sky Sports, der giver Patrick Dorgu karakteren 5 ud af 10 og skriver: 

– Nervøs, da han kom ind. Blev afdriblet af Ekitike to gange i opspillet til udligningen og kunne derefter ikke blokere Chiesas indlæg (til Cody Gakpo, der scorede for Liverpool, red.). Han var for let at komme forbi.

Daily Express er enig med Sky Sports og giver karakteren 4 ud af 10.

– Blev skiftet ind efter en time, men havde en dårlig kamp i begge ender af banen og var medskyldig i Liverpools udligning, lyder det.

Heldigvis for den danske landsholdsspiller blev Liverpools udligning efter godt 80 minutter ikke kampens sidste mål. Harry Maguire dukkede op sent og sikrede Manchester United sejren i det 84. minut.

Derudover får Dorgu karakteren 5 ud af 10 hos The Sun, mens han får 4,5 ud af 10 hos Daily Mail.

Næste opgave for Patrick Dorgu og Manchester United er i den kommende weekend mod Brighton & Hove Albion. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Hård dom over Kvistgaarden

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Storroser 18-årig FCK-spiller

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Holland – Marokko

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Tyskland – Paraguay

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Sydafrika – Canada

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

De forbereder et bud på Roony Bardghji



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Meldes tæt på storklub

De vil have Gaaei – her er prisen

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet