Den danske U21-landsholdsmålmand Filip Jörgensen fik en uheldig hovedrolle, da der lørdag blev skrevet et nyt kapitel til Chelseas udfordringer i Premier League.
I kampens næstsidste ordinære minut droppede danskeren, så Aston Villa tog tre point på hjemmebane med en 2-1-sejr.
Jörgensen havde spillet en glimrende kamp med flere store redninger, blandt andet en friløber lige inden, men han kom helt skævt ned til Marco Asensios svage afslutning, der trillede i mål. Droppet kommer halvanden uge, efter at han blev udnævnt som ny førstekeeper i storklubben.
Chelsea førte 1-0 ved pausen, men den formøblede føring understreger, at holdet er skidt kørende i Premier League og har været det i nu to måneder. I den periode har holdet spillet ti ligakampe og blot vundet to.
Derfor er FC Københavns kommende modstander i Conference League-ottendedelsfinalerne blot at finde på sjettepladsen efter ellers at have været regnet med i titelkampen indtil lige før jul.
Aston Villa er med sejren lige i hælene på Chelsea, for nu skiller kun et point de to hold. Villa kom ellers til kampen efter fem Premier League-opgør i træk uden sejr.
Allerede kort inde i lørdagens livlige dyst måtte Chelsea-manager Enzo Maresca justere sine planer en anelse, da stopperen Trevoh Chalobah pådrog sig en skade.
Afløseren Tosin Adarabioyo var kun lige kommet på banen, da han kunne nyde to kollegers flotte samarbejde i den anden ende.
Pedro Neto drev igennem forsvaret fra højde side og smækkede bolden ind foran kassen, hvor Enzo Fernández omsatte den enorme chance til mål.
Efter den sløje start kom Aston Villa bedre med, og stjerneangriberen Ollie Watkins tvang Chelsea-keeper Filip Jörgensen til sin første redning efter 20 minutters spil. Kort efter fik danskeren hjælp af sit forsvar til at afværge en stor Watkins-mulighed.
Frem mod pausen sværmede hjemmeholdet flere gange om en udligning, mens Chelsea også rørte på sig i den anden ende. Det forblev dog kun ved én scoring før pausen.
I et forsøg på at ændre stillingen blev Marcus Rashford sendt på banen i pausen, og Aston Villa-angriberen fik hurtigt en hovedrolle.
Han var således stærkt involveret i Marco Asensios udligning i det 57. minut. Rashford lå fri i venstre side, fik en høj bold og spillede Asensio fri til en scoring tæt under mål.
Jörgensen var chanceløs, men den danske keeper så i første omgang ud til at blive reddet af, at linjedommeren vinkede offside. Efter et par minutters optegning af streger blev målet godkendt.
Siden leverede han flere gode redninger i en afvekslende periode, hvor begge hold jagtede sejren.
Det lignede derfor en pointdeling, inden Asensio med sin anden scoring blev den store helt, om end kameraerne koncentrerede sig om den danske skurk på stregen.
/ritzau/

TransferLIVE: Nu bekræfter Brøndby

Liverpool poster billede af tidligere FCK-stjerne

Tottenham præsenterer FC København-emne

Brøndby ansætter teknisk direktør

Stor transfer på vej? Melder Brøndby-profil færdig

FC København har spændende hollænder på blokken

– Mesterklub vild med Luca Kjerrumgaard

Kan købes til spotpris

Afsløring: Nyt FCK-scoop – køber stjernen Kotarski

De kommer alle til at henvende sig til Højlund

Afsløring: Bombe – FCM byder på La Liga-spiller

Afsløring: Hillerød Fodbold henter B.93-legende

Wayne Rooneys nye karriere – scorer millionløn

Storklub tilbyder Eriksen toårig kontrakt

Her er prisen på Mathias Kvistgaarden

Afsløring: Brøndby har flot videresalgsklausul

Glæd jer bare, FCK: Kotarski en klasse over Ramaj

Zorniger med iskold Moukoko-bemærkning

FCM-scoop? Stjernetræner så et stort potentiale

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025

Havde ‘langt bedre’ tilbud fra FC Midtjylland

Havde slået rekord – nu afviser Manchester United

Her er fem bud på Kvistgaardens afløser i Brøndby

Afslører: Thomas Frank er interesseret i ham

Altafgørende for Brøndbys fremtid

Lance Armstrong har bemærket noget ved Vingegaard

Yussuf kan skabe intern kamp: ‘Jeg er ikke naiv’

Afsløring: Hvid røg – her ankommer ny FCK-stjerne

Gylden chance for Roony Bardghji

FCM-spiller solgt – her er prisen

Udenlandske klubber stjæler transferplan

To spillere på vej væk fra FC Midtjylland

Afsløring: Kæmpe FCK-scoop – Elyounoussi forlænger

Har trænet FCK’s nye stjerne: Så god er han

Det vidste du ikke om ny Superliga-profil

Tengstedt på plads i ny klub

Afsløring: Brøndby udlejer Carl Björk

Flere prominente bejlere til dansk forsvarsspiller

AGF tæt på at leje Bundesliga-dansker

Afsløring: Næstved henter AGF-spiller

AGF jubler: Henter profil og får købsoption

Vildt transfer-kup: Fik SMS 10 min inde i guldfest

De kan tjene kassen på Moukoko

Chelsea sender gamle brasilianere hjem

Eksklusivt: Kom med på FCM’s transfer-jagt

Andreas Pyndt skifter til Superliga-klub

Engelske klubber har henvendt sig til Mathias Ross

FC København sælger Mamoudou Karamoko

Detaljen der har taget Clara Tauson til nye højder

Enig om tidligere Superliga-stjerne

Serie A-klub afslører godt øje til Superligaen

Newcastle går på rov hos FC Midtjylland

Azzurre hælder salt i portugisisk sår

Roony Bardghji består første lægetjek

Afsløring: Vendsyssel tæt på Steven Simpson