Manchester United og FC Barcelona er to europæiske giganter, der begge har befundet sig i en bølgedal i de seneste år, men for sidstnævnte må fremtiden nu siges at se markant lysere ud.
Og ifølge den engelske avis The Telegraph kan Manchester United med fordel tage ved lære af FC Barcelona og Xavi Hernández, der i løbet af ganske kort tid har bragt smilet tilbage blandt den catalanske storklubs fans. Særligt efter søndagens 4-0-ydmygelse af Real Madrid på Santiago Bernabéu.
– Der har været så meget berettiget snak om, at United har brug for en total genopbygning, samt at klubben er rådden fra top til bund, hvilket formentligt alt sammen er sandt. Der er blevet begået så mange fejl, der er blevet spildt så mange penge og der er blevet foretaget så mange dårlige ansættelser, at det er retfærdigt at konkludere, at der er lang vej til, at de igen kan konkurrere med Manchester City, Liverpool og Chelsea, skriver The Telegraph således.
– Det kan en ny cheftræner ikke ændre på. Eller kan han? Barcelona begik også store og dyre fejl, samt dårlige ansættelser, og klubben befinder sig i et økonomisk rod (hvilket United ikke gør). De blev på lignende vis drevet med selvtilfredshed og en blind tro på, at de kunne købe sig ud af problemerne. Og de har forsøgt at efterligne de gode gamle dage i nogle sæsoner efterhånden, i et desperat forsøg på at holde fast i det, de var, i stedet for at forstå, hvad de er.
– Men Barcelona viser i øjeblikket, at det kan have en transformerende effekt at hente den rette træner og foretage nogle gode indkøb til at bygge ovenpå det, man allerede har. Der findes ingen hurtige løsninger, men klogskab kan utvivlsomt accelerere processen, genskabe troen og ændre den giftige stemning i omklædningsrummet.
The Telegraph advarer dog også om, at det stadig er en kende for tidligt at hylde Xavi som Barcelonas frelser. Tiden må således vise, om den aktuelle succes varer ved, eller om der er tale om en parallel til Ole Gunnar Solskjærs første måneder i Manchester United, hvor alt kørte på skinner i en periode.
Barcelona and Xavi are showing Manchester United how to rebuild a superclub – and fast, writes @JBurtTelegraph. https://t.co/1zo7kBqgMz
— Telegraph Football (@TeleFootball) March 21, 2022
LIVE
TransferLIVE: FCK udlejer stort talent
MEDIE
Så meget kræver Ajax for Gaaei
MEDIE
Chokskifte? Har budt på Højbjerg
MEDIE
Transferbombe i Manchester United
MEDIE
Stor handel: Frankfurt meldes enige med dansker
MEDIE
De vil ansætte Guardiola som landstræner
LIVE
VM-LIVE: Vil de ændre VM igen?
INTERVIEW
Kæmpe jubelbrøl: ‘Han er topklasse’
TOPNYHED
Maxsø træner med i Brøndby
MEDIE
Fraværende til træning – meldes tæt på klubskifte
EKSKLUSIVT
Hjemvendt dansk profil: ‘Drømmen er AGF’
MEDIE
Færdig i Superligaen: Nu lander han lang kontrakt
NYHEDER
‘Det er et større problem for os’
TRANSFER Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026
Frankrig – Spanien
TOPNYHED
Peter Crouch i kødet på Schmeichel efter kritik
INTERVIEW
Nørgaard om Brøndby-stortalent: ‘Ubehagelig’
NYHEDER
Blev Norge snydt? Ekspert er ikke i tvivl
INTERVIEW
TV 2-kommentator: Har aldrig prøvet lignende
EKSKLUSIVT Afsløring: FCM tæt på køb af Dortmund-spiller
TRANSFER
Afslører på TV 2: Ville hente VM-stjerne til FCM
TRANSFER
Bekræfter jagt på FCK-stjerne
MEDIE
Choktransfer: Liverpool-stjerne til Man Utd?
INTERVIEW
Tæt på gennembrud? ‘Han er sindssygt direkte’
MEDIE
FCK enig med danskerklub om Elias Achouri
NYHEDER
Patrick Olsen: Derfor forlader jeg AC Horsens
INTERVIEW
‘Kæmpe cadeau til AGF’
MEDIE
FC København i intense transferforhandlinger
MEDIE
Jess Thorup på vej til denne klub
INTERVIEW
Zorniger var sur – Ejdum reagerede prompte
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen
NYHEDER
Kjell Wätjen: Derfor skifter jeg til FCM
INTERVIEW
Nørgaard fremlægger sin Vallys-plan
NYHEDER
Norge overhaler Danmark på verdensranglisten
MEDIE
