PL-træner holder særligt øje med Superligaen

Rubén Sellés er fortsat opdateret på Superligaen.



Selv om Rubén Sellés siden sidste sommer har været fortid i dansk fodbold, så er det ikke ensbetydende med, at han ikke længere følger med.

Snarere tværtimod. Den tidligere FC København-assistent, der i dag er cheftræner i Southampton frem til sommer, fortæller i et interview med Viaplay, at han stadig følger med i, hvad der sker i dansk fodbold.

For eksempel så han kampen, da FC København udraderede OB med 7-0 i forrige weekend, og så er han imponeret over, at Brøndby er formået at komme ovenpå igen efter et vanskeligt efterår. 

Gennem sin tid i dansk fodbold – først AGF og senere FC København – så har han også et stærkt kendskab til danske spillere, og dette kan åbne døren til fremtidige transfers til Southampton.

For skulle Rubén Sellés imponere Southampton-ledelsen frem til sommer, så han får sig en længere trænerkontrakt, så vil den danske Superliga være et sted, hvor hans øjne kan være rettet mod, når Southampton skal hente spillere fremover.

– Selvfølgelig vil jeg det, for jeg kender spillerne. Jeg kender mine drenge. Victor Kristiansen er lige skiftet til Leicester, og han er allerede i deres startopstilling. 

– Talentmassen er der, så selvfølgelig vil jeg det. Gennem mit arbejde med de danske spillere har jeg lært, at du kan stole på dem, og de vil altid give 100 procent for dig, lyder det fra Rubén Sellés til Viaplay.

Spanieren blev forfremmet til permanent cheftræner i slutningen af februar, efter han inden da havde været assistenttræner. 

Med Sellés i spidsen har Southampton hentet syv point i de seneste fire Premier League-runder, hvilket har været tiltrængt for klubben, der er placeret på sidstepladsen.

Se interviewet med Sellés i afspilleren over artiklen.





EKSKLUSIVT

Afsløring: Brøndby arbejder på aftale med stjerne

Slagter FCM-profil: ‘Han kan ikke spille fodbold!’

Er du gal en spiller – han koster over 100 mio.!

Pokalmestre: Her er FC Midtjyllands vej i Europa

Kæmpe salg på vej? Superliga-stjerne med afsløring

Stjerner gav klar besked til Eriksen

De er favoritter til at hente Kasper Høgh



Optakt til onsdagens Superliga-kamp mellem FC København og OB LIVE

LIVE: ‘Verdens største frispark!’

De overvejer Christian Eriksen

FCM-profil tordner: ‘En skandale’

Delaney: Elsker atmosfære men det var i overkanten

Nederlag koster dyrt: FC København nedjusterer

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Raser: Det er latterligt!

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Opfordrer danske stjerner: Kom nu hjem!

Rival sender stor ros til Bo Svensson

Er Slot fyringstruet? ‘Verden er kommet dertil…’

LIVE: Slutfløjt i Parken

Her kan du se FC København mod FC Midtjylland

Låste sig inde derhjemme: Kunne høres i Esbjerg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Profil til Brøndby-ledelse: Skal ske til sommer

Manchester United vil i dialog: Er han ny træner?



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Sker for første gang i 20 år for Real Betis