Potter-fyring? De vinder intet ved det

Alle grønne lamper for en trænerfyring lyser, mener Viaplay-eksperten.



Chelsea-krisen vokser sig større for hver uge, og søndag led klubben endnu et nederlag, da man tabte 2-0 til Tottenham.

Dermed har Chelsea nu en negativ målscore på minus to efter 24 Premier League-kampe, hvilket er helt og aldeles uacceptabelt for en klub af Chelseas størrelse. 

Cheftræner Graham Potter er en presset mand og har været det længe, selv om det ikke er mange måneder siden, at han blev ansat. 

Tidligere har meldingerne været, at en trænerfyring på ingen måde kommer på tale, men alle lamperne for en trænerfyring lyser, mener Viaplay-ekspert. Det siger han i nedtakten på Chelseas seneste nederlag på Viaplay.

– Det kører simpelthen ikke for Chelsea, og alle grønne lamper for en trænerfyring i min bog lyser. Den lille grønne lampe, der måske ikke lyser helt så skarpt, er, at projektet med Chelsea i den her sæson, hvad kan de nå? Selv om de fyrer Potter, hvad er det så, de kan nå? Kan de blive mestre eller slutte i tiop fire? Det tror jeg ikke på. Vinder de Champions League? Det tror jeg heller ikke.

– Det, jeg prøver at sige, er, vinder de noget ved at fyre Potter i den her sæson? Det tror jeg ikke, de vinder noget ved. Men alle lamper lyse grønne for at fyre ham. Alt tyder på det. Den eneste lille lampe er bare; opnår de noget i den her sæson ved at fyre ham? Det tror jeg ikke, så det kører ikke for Chelsea, kan vi godt slå fast, siger Peter Kjær.

Intet fungerer rigtigt for Chelsea på banen i øjeblikket. Særligt offensiven virker helt tandløs, og det var også tilfældet mod Tottenham.

– Kampen var en film, vi har set så ofte udspille sig, når Chelsea har været den ene part. Et Chelsea-hold der spiller med  uden at spille godt. Der spiller og spiller uden at skabe chancer. Der spiller og spiller uden at lave mål. Det er lidt de overskrifter, der er på Chelsea igen i dag, lyder det fra Kjær.

Se hele snakken om Chelseas præstation og den pressede cheftræner i afspilleren over artiklen.






TransferLIVE: Det sker i dag eller i morgen




LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Usikker på Chido Obi-transfer



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Spændende melding

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt

Zorniger fremhæver transfervindue

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Brasilien – Japan



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

De vil have Gaaei – her er prisen

Lægetjek bestået – kan smadre transferrekorden

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser