Pris 40-70 mia: De har råd til United og Liverpool

Manchester United og Liverpool er til salg. Tipsbladet har set nærmere på, hvem der kan købe storklubberne, hvorfor nogen vil betale så mange milliarder, og hvorfor de amerikanske ejere er villige til at sælge nu.



DETTE ER EN ARTIKEL FRA TIPSBLADETS TRYKTE UDGAVE FREDAG 2. DECEMBER 2022


7. november kunne mediet The Athletic fortælle, at Liverpool var blevet sat til salg af ejerne i Fenway Sports Group.

”Vi undersøger muligheden for et salg, men der er intet hastværk og ingen tidsramme for os, og for mit vedkommende ser jeg det som ‘business as usual’. En mulig udgang på sagen er, at vi fortsætter i klubben i en rum tid endnu,” sagde Liverpools bestyrelsesformand Tom Werner til Boston Globe i midten af november.

Der var spekulationerne om mulige købere af Liverpool for længst stukket af.

Og endnu vildere blev det, da det i løbet af 22. og 23. november kom frem, at også Manchester Uniteds ejere i familien Glazer nu så på muligheden for at sælge fra.

I Manchester United var den officielle udlægning, at man søgte efter en strategisk partner, og altså ikke et decideret salg af aktiemajoriteten, men mange britiske medier rapporterede efterfølgende, at det reelt var et komplet salg, der var målsætningen, hvilket Glazers og United ikke har gjort forsøg på at afvise.


Hvad får man for pengene?

To af verdens mest kendte fodboldklubber til salg på samme tid, lige omkring starten på et VM med fokus på Mellemøsten, og i en tid, hvor der sker en masse i fodboldverdenen og på vores planet generelt. Hvad er der fat?

Selvom der er tale om to amerikanske ejere af Premier League-klubber, der i samme måned sætter deres yderst attraktive fodboldkluber til salg, er der væsentlige forskelle.

Liverpool har et nybygget træningsanlæg i verdensklasse, og man er i færd med at få udbygget Anfield, så der til næste sommer skal være 61.000 pladser.

Selvom denne sæson har været skuffende og et par af klubbens vigtige medarbejdere i den sportslige stab ganske opsigtsvækkende har sagt op efter, at salgsplanerne blev offentligt kendt, virker klubben også til at være betydeligt stærkere sportsligt og kun få forstærkninger fra igen at være et godt bud på en engelsk mester og Champions League-vinder i de kommende sæsoner.

Det står i stor kontrast til Manchester United, hvor Old Trafford er i så dårlig forfatning, at en ny ejer meget vel kan være fristet eller endda tvunget til at rive det hele ned og bygge et spritnyt stadion op fra grunden, noget en række amerikanske investorer og selskaber har erfaringer med fra amerikanske sport.

Træningsanlægget Carrington kan heller ikke længere kaldes state of the art, og selvom denne sæson har budt på sportslig fremgang under Erik Ten Hag, er der få, der ser for sig, at Manchester United lige straks igen er en seriøs og blivende kandidat til at vinde de store titler.


Chelsea-pengene lokker

Så det er altså ikke det samme, man byder på og i sidste ende køber, hvilket Manchester Uniteds og Liverpools fans givetvis er fuldstændig enige i.

Men i timingen af de to til-salg-skilte kan meget vel have med nogle af de samme begivenheder at gøre.

”Det kan meget vel have fået det til at krible i fingrene, at man så, hvad Roman Abramovitj kunne sælge Chelsea for,” siger Jesper Jørgensen, der er partner og sportsøkonom hos konsulentfirmaet Deloitte.

”Abramovitj havde i flere år været i gang med at undersøge, hvad Chelsea kunne sælges for, så det er ikke sådan, at den proces først startede i slutningen af februar 2022. Men det var også synd at sige, at det var sælgers marked, hele verden kunne jo se, at Abramovitj var tvunget til at sælge, og at der var en fast bagkant.”

”Når han alligevel kunne få alle de milliarder, Todd Boehly har betalt for Chelsea, må Fenway Sports Group og familien Glazer tænke ‘hvad kan vi så ikke få for vores klub’,” siger Jesper Jørgensen.

Der er også mulige fællestræk i motivationen for at sælge nu, selvom situationen på kort og mellemlang sigt er væsentligt forskellige i de klubber, og at opgaverne for nye ejere derfor også er forskellige.

”Det gælder for ejerne begge steder, at der lige nu er nogle betingelser, hvor der er mange likvide midler i USA og fornyet interesse fra Mellemøsten for at opkøbe fodboldklubber. Der er kommet klarhed over, hvad man spiller om i Champions League i fremtiden, når den udvides fra 2024, og præmiepengene bliver større. Man er også på den anden side af corona, og så må det også være et spørgsmål for ejerne i både Liverpool og Manchester, om de kan og vil drive de to klubber længere,” siger Jesper Jørgensen.

”Jeg tror ikke, Super League har været afgørende, men når de nuværende ejere gør regnestykket op for og imod at blive, vejer det ikke til fordel at blive længere, at Super League gik galt, og at de bliver mødt med så megen modvilje på grund af deres tilslutning til turneringen. De kan jo godt mærke, at de ikke vil blive klappet ind på hverken Anfield eller Old Trafford.”

”Og for Manchester gælder det, at man nok er nødt til at få et nyt stadion, nu man har det dårligste stadions af de store klubber på nær Chelsea. Det er mange milliarder, Glazers skulle bruge, og nok også mange år, de skulle vente for at få pengene hjem igen. Så kan det give mere mening at sælge nu.”


Kan tjene mere i Europa

Der er allerede bragt mange navne i spil til at opkøbe de to klubber.

Amerikanere, opkøbere fra De Forenede Arabiske Emirater, Qatar og Saudi-Arabien, briter og andre investorer med erfaring fra sportsbranchen eller lyst til at bryde ind i den har meldt sig, og interessen er stor.

Anderledes kan det ikke være, når det er to af de mest omtalte klubber i verden med millioner af fans på tværs af kontinenterne.

I Liverpool kan det ikke udelukkes, at en handel finder sted snarere før end senere, og der gisnes på livet løs om investeringer fra velhavende individer og virksomheder med mere eller mindre åbenlyse koblinger til statsapparatet i de rige naturressource-stater i Mellemøsten, noget der med garanti vil give års hård og bitter kamp om sports washing og muligvis også udbryderprojekter a la de rebelklubber, der begyndte langt nede i rækkerne i Manchester som protest mod Glazers.

I Manchester er forventningen et mere langstrakt forløb i den børsnoterede storklub, der ser ud til at være endnu flere milliarder værd end Liverpool og eksempelvis er blevet koblet til techvirksomheder som Apple.

”De amerikanske investorer ser stadig fodbold som den sportsgren, hvor der er størst potentiale for vækst. Premier Leagues medierettigheder er blevet mere værd end de hjemlige i Storbritannien takket være pengene fra MTG/Viasat i Skandinavien og NBC i USA, og når kampene begynder at blive vist på NBC, begynder det også at fylde mere i amerikanernes bevidsthed. Det er en yderligere blåstempling,” siger Jesper Jørgensen fra Deloitte.

Som man kan se på listerne på disse sider er amerikanske sportshold blevet handlet dyrere end fodboldklubber i Europa, så også prisniveauet og udbuddet af klubber i Europa er med til at lokke amerikanerne til.

”De store amerikanske sportshold bliver handlet meget dyrt, og så er muligheden for at vokse og tjene penge bare tilsvarende lavere, i hvert fald på kort sigt. Og så er fodbold i Europa bare det eneste alternativ. Det eneste, der bare kan sammenlignes en lille smule, er Formel1, men der er kun få hold, og det er stadig overhovedet ikke lige så attraktivt,” siger Jesper Jørgensen, der til gengæld ikke tror på, at Apple eller andre tech-virksomheder køber sig ind.

”Det giver langt bedre mening for Apple og lignende selskaber at lave en aftale direkte med Premier League, for eksempel om at udvikle platform og visning af kampe sammen. Hvis Apple købte Manchester United, ville de alene i England støde 19 andre klubbers fans væk og nok også andre fodboldfans. Så selvom Apple sagtens kan finde pengene, de kan bare lave en aktieudvidelse og så bruge pengene på at købe United, tror jeg ikke på, det er i deres interesse eller passer til forretningsmodellen,” siger Jesper Jørgensen.





Afvist

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

– Brøndby er chanceløse

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

FC København-profil ude med sygdom

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

Rundens hold i Superligaen – Runde 17

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Liverpool dukkede op til Superliga-kamp

Ekspert undrer sig over Zorniger-interview

Nu er han gratis – på vej til OB?

Bo Henriksen fraværende ved Mainz-træning

Forventer kæmpe fest, når FCK kommer på besøg

Storklub meldes interesseret

Har I tabt sutten, Brøndby?

Skal AGF hente SL-profil? Eksperter helt uenige

Thorups afløser stopper efter fem måneder

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

Vil hente stjerne til januar: Koster 550 mio.

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

FCK’er er ‘det største flop i det første halve år’

Ståle orker ikke: ‘Hellere spise snacks i sofaen’

Thomas Gravesen revser Superliga-træner

Rystet over kæmpe nedsmeltning

Nicolaj Thomsen indstiller karrieren

Blæst bagover af Superliga-stjerne

FCK vil købe svensk klub: ‘Det er noget fis’

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

‘Ham ser vi ikke igen efter transfervinduet’

Peter Sørensen: Kæmpe fejl af FCK-bestyrelsen

Viborg-boss afviser norsk storklub

FCK-boss: Jeg tænker jo, om der er en sammenhæng

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Helt vildt! Kommer til at koste over 400 millioner

Vingegaard: ‘Ville være helt vanvittigt’

Stoppet på landsholdet – kan gøre comeback til EM

Ikke sket i 77 dage: ‘Det er imponerende’

– Han vil være i store problemer

Så du det? Dansk landstræner rasende på tv

Målene væltede ind: Landstræner nedtoner problemer

Dortmund slår Leverkusen igen-igen

Brøndby-stjerne har undskyldt: ‘Ikke i orden!’

Fredericia overrasker stort med sejr i Brøndby

Sammenligner Brøndby-stjerne med klublegende

Steve Cooper laver én ændring

Tipsbladet i nyt samarbejde med Visitfootball