DBU-boss om karantæner: Trist mønster i flere år

En stigning i antallet af afbud uden gyldig grund har fået DBU til at lave nye retningslinjer for U-landshold.



Det er et nødvendigt onde for at komme af med en trist tendens i ungdomsfodbolden, at Dansk Boldspil-Union (DBU) har været nødt til at indføre nye retningslinjer, der giver ungdomslandsholdsspillere en karantæne på to landsholdssamlinger, hvis de melder afbud uden gyldig grund.

Det siger unionens fodbolddirektør, Peter Møller, efter at DBU i sidste uge offentliggjorde konsekvensen ved tynde afbud til ungdomslandsholdene. Allerede i foråret blev eliteklubberne orienteret om de nye retningslinjer.

– Det her tiltag er ikke lavet, fordi vi har set et mønster over en weekend, men fordi vi har set mønstret over tre-fire år. Hvis man spørger tidligere U-landstrænere og talentchefer, så vil de også sige, at de har set afbud fra spillere, der ikke har været skadet.

– Man kan selvfølgelig ikke være med, hvis man er skadet. Men hvis man hellere vil spares og have et hvil end at spille på landsholdet til en given samling, så kan man ikke bare melde sig til næste gang.

– Der er ingen grund til at bruge millioner af kroner på ungdomslandsholdene, hvis vi ikke kan stille med de bedste spillere, siger Peter Møller.

Han er indforstået med, at de mest talentfulde spillere har et travlt program hjemme i deres klubber, men det er næppe den enkelte spiller, der har lyst til at melde afbud til ungdomslandskampene.

– Jeg har heldigvis endnu ikke oplevet en landsholdsspiller – hvad enten det er U16- eller A-landsholdet – som ikke har lyst til at spille på landsholdet. Lad mig sige det sådan, siger Peter Møller.

Han understreger dog, at forholdet mellem DBU og klubberne er godt, selv om parterne til tider har hver deres interesser.

– Vi har en god dialog med klubberne – også med FC Midtjylland og Brøndby, som er involveret her. Det er jo to klubber med mange landsholdsspillere. Begge klubber var orienteret om retningslinjerne i foråret, og så kom der to afbud, som vi har taget konsekvensen af.

– Vi accepterer, at klubberne kunne have ønsket en bedre dialog, og det er vi ærgerlige over ikke er lykkedes, og det tager vil til os og vil gøre os umage for at gøre bedre fremadrettet.

– Vi håber, at der ikke kommer til at ske en tilsvarende situation fremadrettet, og at vi ikke havner i denne situation igen efter det her tiltag, siger DBU-bossen.

Unionen kommer også til at skære ned på antallet af landsholdssamlinger for at imødekomme klubberne.

– Vi forstår til fulde, at klubberne føler, at der er stor belastning på spillerne, og at der er for mange landskampe, selv om der bliver færre og færre. Vi har lyttet til dem, og fremadrettet vil vi ikke have et U20-landshold i juni-terminen, for det er den, som giver for store problemer.

– Vi undlader også en ligalandsholdstur for unge spillere i januar for at tilgodese klubberne. Målet er, at vi kan udtage de bedste spillere til officielle terminer resten af året. Vi har brug for, at de bedste kommer hver gang, hvis Danmark skal til slutrunder på ungdomsniveau, siger Peter Møller.

Det var i forbindelse med en U20-landsholdssamling i juni, at FC Midtjyllands Valdemar Byskov og Brøndbys Filip Bundgaard ifølge DBU ikke havde en gyldig grund til at melde afbud.

Ingen af dem var derfor i truppen, da U21-landstræner Lars Knudsen tirsdag udtog sin første trup. De to spilleres fravær blev allerede meldt ud i sidste uge ved offentliggørelsen af de nye retningslinjer.

– Vi kom med en offentlig udmelding, fordi vi prøver at være så åbne som mulige.

– Lars Knudsen ville helt sikkert blive spurgt om, hvorfor Filip Bundgaard ikke var udtaget, og så kunne han jo ikke stå og sige “ingen kommentarer”. Det ville være utroværdigt, og derfor har vi været nødt til at nævne navne.

– Men jeg vil gerne understrege, at vi intet problem har med de to spillere, men det er et generelt problem. Vi er meget kede af, at de oplever at blive hængt ud, for det har på ingen måde været hensigten, siger Peter Møller.

/ritzau/





Nægter at undskylde til Steve Cooper




TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Brøndby-handel er kollapset

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Danmark – Nordmakedonien

FC København jagter Neestrup-erstatning

Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’

– Det er Neestrups tre største fejl

– Vi håber men skal ikke regne med det!

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

Philip Billing tabte kæben



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF

I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse

Helt på røven over Victor Froholdt

Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

Nu flytter anfører til Danmark

Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’

Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen

Av, FCK! Her er de værst af alle

Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?

Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud

‘Er en formue værd’ – forhandler med dansk stjerne



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Godt nyt for FCM – giver status på Franculino

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

FCK-talenter ydmyger Brøndby

Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling

Riemer melder stjerne klar

Han ville være guf for større Superliga-klubber

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Hvem holder partilederne med i fodbold?

Klar besked til danske debutanter

‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’

Tjekker udnytter hjemmebanefordel

Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’

Senegal har appelleret vild dom

Sigter 32 personer for matchfixing

Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller

Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford

Flere tilbud: Talte med dansker før stort job

Står pludselig i Braithwaite-dilemma

Stort chok: Nu reagerer Højbjerg

Divisionsforeningen med markant udmelding

I chok over Steve Cooper-historie

Det har hjemsøgt Højbjerg