Raser over Brentford-straffe: Det var skandaløst!

Gary O'Neil forlanger en undskyld fra dommeren, efter at Brentford blev tildelt et "skandaløst" straffespark.



Bournemouths cheftræner, Gary O'Neil, var alt andet end tilfreds efter sit holds 0-2-nederlag til Brentford i Premier League lørdag aften.

Det var i særdeleshed det straffespark, som Brentfords Ivan Toney skaffede og udnyttede til 1-0 kort før pausen, der bragte O'Neil op i det røde felt.

Han mener, at Toney havde ulovligt fat i forsvarsspilleren Marcos Senesi, inden argentineren begik nogen forseelse. At hverken dommer Jared Gillett eller VAR kunne se det, var en skandale, mener han.

– Det var på ingen måde et straffespark. Det var et frispark på Marcos. Jeg forstår ikke, hvordan vi kan have VAR, uden at det (frispark på Marcos Senesi, red.) blev dømt. Det var en skandaløs kendelse, siger O'Neil ifølge Sky Sports.

O'Neil blev tidligere i denne sæson forfremmet til cheftræner efter en fyring af Scott Parker.

Men O'Neil var også en del af trænerteamet i sidste sæson, hvor Bournemouth med Philip Billing som stor profil rykkede op i Premier League. I sæsonen forinden røg Bournemouth ud af oprykningskampen efter et dramatisk 1-3-nederlag til Brentford. Kampens dommer: Jared Gillett.

– Jeg fortalte dommeren, at jeg forventer at få en undskyldning, men den hjælper mig ikke. Vi har en forhistorie med denne dommer. Vi havde ham i semifinalen om oprykning fra Championship, og han var lige så ringe, som han var den gang, siger O'Neil.

Mathias Jensen scorede i anden halvleg kampens andet mål og sikrede Brentford holdets tredje sejr i træk.

Bournemouth har omvendt tabt otte af sine seneste ni ligakampe og ligger blot ét point over stregen i bunden af Premier League.

/ritzau/





På vej til Brøndby? Her er hans millionløn




LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Zorniger fremhæver transfervindue



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Storroser 18-årig FCK-spiller

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Spændende melding



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Brasilien – Japan

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Monstertransfer: Her er hans kongeløn

Holland – Marokko

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Transferbombe på vej

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

De vil have Gaaei – her er prisen

Tyskland – Paraguay

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Her er 16.-delsfinalerne til VM