Ronaldo-skandalen ruller: Jeg begriber det ikke

Samarbejdet mellem Manchester United og Cristiano Ronaldo kan meget snart være forbi.



Torsdag har Manchester United kasseret Cristiano Ronaldo. Han skal nu træne alene. 

Derfor er det ikke utænkeligt, at ægteskabet mellem Premier League-klubben og angriberen snart er et overstået kapitel. 

Sådan lyder det fra Tipsbladets chefredaktør, Troels Bager Thøgersen. 

– Det her kunne meget vel besegle Cristiano Ronaldos skæbne i Manchester United. At blive sat udenfor truppen er jo noget, vi plejer at se med førsteårs-seniorspillere, der har taget en tur i byen på det forkerte tidspunkt. 

– At en 37-årig superstjerne som Cristiano Ronaldo bliver sat af holdet tyder på, at samarbejdet snart er ovre, med mindre Cristiano Ronaldo indordner sig og finder en måde at tjene holdet på. 

Troels Bager Thøgersen tilføjer, at der muligvis ikke går mange måneder, før Cristiano Ronaldo har fundet sig en ny arbejdsgiver. 

– Han kan ikke have været i tvivl om, hvad det ville betyde, da han gik ned i spillertunnellen før slutfløjt. Han havde endda fået en advarsel i sommer i forbindelse med en træningskamp, hvor noget lignende skete. Så jeg begriber ikke, at nogen kan bebrejde Erik ten Hag. Det her er Ronaldos egne handlinger og tiden, der indhenter ham. 

– Mit gæt er, at han finder et andet hold at spille for til januar, hvis ellers nogen vil betale pengene, og Cristiano Ronaldo indstiller sig på, at hans tid på absolut topplan med en nøglerolle mod de største klubber i verden er ovre. 

Cristiano Ronaldo valgte – som skrevet tidligere på dagen – at gå i omklædningsrummet før tid onsdag aften, da Manchester United slog Tottenham med 2-0. 

Efterfølgende har eksempelvis Piers Morgan kritiseret Erik ten Hags beslutning. Det forstår Tipsbladets chefredaktør dog ikke meget af. 

– Jeg forstår udmærket Erik ten Hag. Han er ansat til at vinde kampe og til at bringe Manchester United et sted hen, hvor man vinder titler. Han er ikke bundet af, at ledelsen før hans tid købte Cristiano Ronaldo, der i øvrigt heller ikke passede ind i Ole Gunnar Solskjær og Ralf Rangnicks taktiske planer. 

– Jeg ved godt, mange ser på Cristiano Ronaldos CV og tænker, at det er ham, der løfter United og vil vinde trofæer til holdet. Men når man løber så lidt i presspillet, og det står stjerneklart for alle trænere og deres analytikere i hele Europa, så vinder holdet sjældent titler. 

Torsdag udsendte Premier League-klubben en udtalelse, hvor der stod, at Cristiano Ronaldo ikke rejser med til London i weekenden for at møde Chelsea. 

Og Troels Bager Thøgersen tror, at tiden som nøglespiller er overstået for den tidligere Real Madrid- og Juventus-angriber. 

–  Bare se United i sidste sæson. Når man mødte hold, der kunne holde fast i kuglen og ikke var bange for Cristiano Ronaldos store kvaliteter som afslutter, bliver man bare udspillet. 

– Det gælder alle de hold, der vinder titler i Europa, at de er stærke kollektivt og har styr på det defensive koncept, selv Manchester City, Liverpool, Real Madrid og Bayern München er nødt til at hænge godt sammen defensivt i de store kampe. Det kan United ikke med Cristiano Ronaldo, og det er Erik ten Hag for længst nået frem til, som han også antydede op til Tottenham-kampen. 

– Jeg har før kommet for skade at erklære Cristiano Ronaldo færdig på topplan, men der skal noget af et Houdini-nummer til nu, hvis han skal blive n nøglespiller i Manchester United, eller hvis han skal spille med om Champions League-titlen og et af de store mesterskaber i Europa igen, er de afsluttende ord. 

Cristiano Ronaldo har endnu ikke selv været ude og kommentere på hele situationen.  





Richmond Gyamfi på blokken i dansk klub



LIVE

TransferLIVE: Brøndby præsenterer ny spiller


Marc Dal Hende i chokskifte: Det er SÅ fantastisk

Skal til Brøndby: ‘Miroslav Klose så resignation’

Sådan går det FC København i Superligaen

Kæmpe Pogacar-slag – nu reagerer Vingegaard

Falk spillede nøglerolle i Sander-transfer

Åbner det døren for kæmpe Hjulmand-handel?

Her er Nicolai Boilesens nye job


EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Brøndby tæt på Oliver Villadsen


Tysk træner til Brøndby IF

Spærrer øjnene op over Zorniger

Villadsen vs. Sebulonsen: En genistreg, Brøndby?

Ekspert: Aldrig set et større Vingegaard-nederlag



yeboah__1_16-9_tilartikel AVIS

De henter Emmanuel Yeboah


Troels Bech: ‘Det vælger Zorniger ikke’

Mainz raser: Nu går de rettens vej

Vil forsøge skambud på Hjulmand

Han er på rampen i AGF

FCK-emne underskriver – scorer kongeløn


TOPNYHED

Spår katastrofesæson for Brøndby og AGF


Bekymret for SL-klub: ‘De skal til at løbe stærkt’

Rasende på Rashford: Fortjener ikke kæmpeskifte

Pelle Mattsson har tysk bejler

Viborg FF – FC København

Choktransfer – raser mod tidligere FCK-spiller

Afsløring: FCK kan få millioner for Theo Sander

Alt om OB: Kan Zorniger og Falk lave mirakler?



Bellingham får lang tur på tribunen

FC Midtjylland – OB

Rasmus Falk er ny OB-anfører

FC Fredericia – FC Nordsjælland

Afsløring: Brøndby sælger Sebastian Sebulonsen


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


‘FC Midtjylland går en pauver sæson i møde!’

Han får sit store Superliga-gennembrud

Alt om FCM: Kommer stjernen til at spille igen?

Betaler formue for norsk stortalent

Foreslår storklub: Hent denne Superliga-stjerne

Sønderjyske – AGF

Forventer salg af Superliga-profil



Tidligere AGF-angriber i “sensationel” transfer

Utilfreds med Brøndby-tid

Newcastle er rasende på Liverpool

Lyngby henter Superliga-kending

Uha, uha – Vingegaard får tæsk af Pogacar!

Afsløring: Mönchengladbach sælger Jonathan Foss

Røven i klaskehøjde: Han bliver Efterårets Profil

Afsløring: Brøndby køber Oliver Villadsen

Detaljer fra at sælge Superliga-stjerne

Afsløring: OB lejer Theo Sander

Vingegaard husker det – her smadrede han Pogacar

Transfer-bonanza: Nu jagter de ny stjerne



Kedelig kampstart i Tirana

Udsat for trusler efter Pogacar-uheld

Afslører detaljer fra drømmetransfer