Ser superstjerne som oplagt Lukaku-erstatning

Ifølge den tidligere Chelsea-spiller Shaun Wright-Phillips vil det være oplagt for London-klubben at hente Robert Lewandowski ind som afløser for Romelu Lukaku, hvis belgieren forlader Stamford Bridge til sommer.



Romelu Lukaku har slet ikke levet op til forventningerne i Chelsea, og derfor har der været spekulationer om, at belgieren allerede til sommer kan forlade Stamford Bridge igen. 

Og ifølge den tidligere Chelsea-profil Shaun Wright-Phillips vil det være oplagt, hvis Thomas Tuchel retter blikket mod München for at finde Lukakus afløser. 

– Jeg ville elske at se Robert Lewandowski spille i Premier League [hvis Lukaku bliver solgt, red.]. Han er en fænomenal angriber. Uanset hvad stillingen er, så virker det til, at hans navn altid optræder på måltavlen. I øjeblikket virker det ikke til, at Chelsea spiller på en måde, der passer til Lukakus spillestil, lyder det således, ifølge football.london, fra Shaun Wright-Phillips, der spillede for Chelsea fra 2005 til 2008. 

– Enten må Rom [Lukaku, red.] ændre sit spil en smule, eller også bliver Chelsea nødt til at ændre deres taktik for at tilpasse sig hans spillestil. Samtidig bliver du også nødt til at gøre det, der skal gøres. Som professionel spiller ved man, hvad der skal gøres. Hvis man ønsker at være succesfuld, så er man nogle gange nødt til at ændre sin spillestil.

Ifølge Shaun Wright-Phillips er det svært at svare på, om den 28-årige Romelu Lukaku også er at finde i Chelsea efter sommerferien. 

– Det er svært at sige, for er der nogen klubber, der har råd til ham? Han står i en situation, hvor han blev hentet ind for mange penge. Det er ikke mange klubber, der har den slags summer til rådighed, især med coronapandemien. Chelsea bliver nødt til at flytte rundt på spillere, så det afhænger af, om den mulighed overhovedet eksisterer? Han er nødt til at tage en beslutning, og han er nødt til at kæmpe for sin karriere og kæmpe for at spille. Det er sådan, det er i Chelsea, lyder det således fra Shaun Wright-Phillips. 

Robert Lewandowskis kontrakt med Bayern München udløber i 2023, men den tyske klubs CEO Oliver Kahn afviste for nyligt, at den polske angriber kan blive solgt til sommer. Ifølge det tyske medie Kicker er Bayern München dog åbne for at sælge den snart 34-årige Lewandowski for omtrent 300 millioner kroner. 





LIVE

TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne

Skifter til Rangers

Tæt på kæmpetransfer

FC København-farvel rykker nærmere

Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job

Kryptisk transfermelding

Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Spændende melding

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Zorniger fremhæver transfervindue

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Brasilien – Japan

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Afslører vilde kontraktdetaljer

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Tyskland – Paraguay

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri