Romelu Lukaku har slet ikke levet op til forventningerne i Chelsea, og derfor har der været spekulationer om, at belgieren allerede til sommer kan forlade Stamford Bridge igen.
Og ifølge den tidligere Chelsea-profil Shaun Wright-Phillips vil det være oplagt, hvis Thomas Tuchel retter blikket mod München for at finde Lukakus afløser.
– Jeg ville elske at se Robert Lewandowski spille i Premier League [hvis Lukaku bliver solgt, red.]. Han er en fænomenal angriber. Uanset hvad stillingen er, så virker det til, at hans navn altid optræder på måltavlen. I øjeblikket virker det ikke til, at Chelsea spiller på en måde, der passer til Lukakus spillestil, lyder det således, ifølge football.london, fra Shaun Wright-Phillips, der spillede for Chelsea fra 2005 til 2008.
– Enten må Rom [Lukaku, red.] ændre sit spil en smule, eller også bliver Chelsea nødt til at ændre deres taktik for at tilpasse sig hans spillestil. Samtidig bliver du også nødt til at gøre det, der skal gøres. Som professionel spiller ved man, hvad der skal gøres. Hvis man ønsker at være succesfuld, så er man nogle gange nødt til at ændre sin spillestil.
Ifølge Shaun Wright-Phillips er det svært at svare på, om den 28-årige Romelu Lukaku også er at finde i Chelsea efter sommerferien.
– Det er svært at sige, for er der nogen klubber, der har råd til ham? Han står i en situation, hvor han blev hentet ind for mange penge. Det er ikke mange klubber, der har den slags summer til rådighed, især med coronapandemien. Chelsea bliver nødt til at flytte rundt på spillere, så det afhænger af, om den mulighed overhovedet eksisterer? Han er nødt til at tage en beslutning, og han er nødt til at kæmpe for sin karriere og kæmpe for at spille. Det er sådan, det er i Chelsea, lyder det således fra Shaun Wright-Phillips.
Robert Lewandowskis kontrakt med Bayern München udløber i 2023, men den tyske klubs CEO Oliver Kahn afviste for nyligt, at den polske angriber kan blive solgt til sommer. Ifølge det tyske medie Kicker er Bayern München dog åbne for at sælge den snart 34-årige Lewandowski for omtrent 300 millioner kroner.
LIVE
TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne
Skifter til Rangers
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TRANSFER
Spændende melding
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
EKSKLUSIVT
