Ser superstjerne som oplagt Lukaku-erstatning

Ifølge den tidligere Chelsea-spiller Shaun Wright-Phillips vil det være oplagt for London-klubben at hente Robert Lewandowski ind som afløser for Romelu Lukaku, hvis belgieren forlader Stamford Bridge til sommer.



Romelu Lukaku har slet ikke levet op til forventningerne i Chelsea, og derfor har der været spekulationer om, at belgieren allerede til sommer kan forlade Stamford Bridge igen. 

Og ifølge den tidligere Chelsea-profil Shaun Wright-Phillips vil det være oplagt, hvis Thomas Tuchel retter blikket mod München for at finde Lukakus afløser. 

– Jeg ville elske at se Robert Lewandowski spille i Premier League [hvis Lukaku bliver solgt, red.]. Han er en fænomenal angriber. Uanset hvad stillingen er, så virker det til, at hans navn altid optræder på måltavlen. I øjeblikket virker det ikke til, at Chelsea spiller på en måde, der passer til Lukakus spillestil, lyder det således, ifølge football.london, fra Shaun Wright-Phillips, der spillede for Chelsea fra 2005 til 2008. 

– Enten må Rom [Lukaku, red.] ændre sit spil en smule, eller også bliver Chelsea nødt til at ændre deres taktik for at tilpasse sig hans spillestil. Samtidig bliver du også nødt til at gøre det, der skal gøres. Som professionel spiller ved man, hvad der skal gøres. Hvis man ønsker at være succesfuld, så er man nogle gange nødt til at ændre sin spillestil.

Ifølge Shaun Wright-Phillips er det svært at svare på, om den 28-årige Romelu Lukaku også er at finde i Chelsea efter sommerferien. 

– Det er svært at sige, for er der nogen klubber, der har råd til ham? Han står i en situation, hvor han blev hentet ind for mange penge. Det er ikke mange klubber, der har den slags summer til rådighed, især med coronapandemien. Chelsea bliver nødt til at flytte rundt på spillere, så det afhænger af, om den mulighed overhovedet eksisterer? Han er nødt til at tage en beslutning, og han er nødt til at kæmpe for sin karriere og kæmpe for at spille. Det er sådan, det er i Chelsea, lyder det således fra Shaun Wright-Phillips. 

Robert Lewandowskis kontrakt med Bayern München udløber i 2023, men den tyske klubs CEO Oliver Kahn afviste for nyligt, at den polske angriber kan blive solgt til sommer. Ifølge det tyske medie Kicker er Bayern München dog åbne for at sælge den snart 34-årige Lewandowski for omtrent 300 millioner kroner. 



Anders Holch Povlsen bliver IKKE ny klubejer

– Det er en skændsel mod Bo Henriksen!

Hylder FCK-stjerne: Bedste dansker nogensinde

Patrick Da Silva idømt fængsel

Haaland slår 30 år gammel rekord i vanvidskamp

Chok tæt på EM: Dansk verdensstjerne skadet

Raser – kræver Jesper Fredberg og co. fjernet

Dybt skuffet og trist

Hustruen vakte opsigt – nu reagerer Vingegaard

Ekspert: ‘Mærkeligt’ hvis Nartey vælger denne klub

FCM-boss straffes for mafia-kommentar

Fyringstruet: – Han har to kampe

Fanklubben: Her er Efterårets Profil i Superligaen

Skandale i DK – nu poster Barcelona billede af ham

FC København-talenter træner med i FC Rosengård

Ingen tvivl: ‘De er iskolde!’

Daniel Wass ude i kulden: Nu svarer Steve Cooper

Steve Cooper deler skidt nyt om Brøndby-stjerne

Hjulmands Leverkusen nedlægger Dortmund

Han bliver FC Københavns mand i FC Rosengård

‘Tror han har spillet sin sidste kamp i Brøndby’

Nu er han gratis – på vej til OB?

Vred Frank: ‘Kan det aldrig blive!’

Afslører vild detalje om Højlunds lønbonus

Forstår intet: Hvorfor bruger I ham ikke, FCK?

– Jeg synes, at det er helt latterligt

Christian Eriksen storhyldes: ‘Fantastisk’

Bekræfter: Vender tilbage til Superligaen

Bo Henriksen fyret

Tidlig scoring leder Arsenal mod sejr 

Dansk landsholdsspiller vende hjem

Viborg tager første stik i pokalkvartfinale

Frank reddet i døende sekunder

Rygterne er massive: Serena Williams afviser

– Brøndby er chanceløse

Joachim Andersen blæst bagover: ‘Mest sindssyge!’

Brøndby Stadion over Parken: ‘Det er mere intenst’

FCK-boss: Koster væsentligt tocifret millionbeløb

Real Madrid stopper dårlig stime med sikker sejr

Aalborg lukker CL-året med favoritsejr

FCK punkterer Esbjergs pokal-drøm

Sådan starter FCK mod Esbjerg

Danmark og Sverige forbigået til kvinde-EM

Slut: Supertalent gør det igen for FCK!

Her kan du se Esbjerg fB mod FC København

VM-profil ikke med: ‘Skidt nyt for Danmark’

Dansker stoppede i 2022: Skal være sportsdirektør

Kæmpe hæder: Mads P. kan vinde stor pris

Freiburg nupper pokalsejr

Endelig godt nyt