Den danske landsholdsspiller Christian Nørgaard har udviklet sig til lidt af en profil i Premier League-klubben Brentford, og det kan være, at der venter noget endnu større rundt om hjørnet for midtbanespilleren.
Det står i hvert fald klart for den snart 30-årige dansker, at det er sidste chance efter denne sæson, hvis han skal prøve noget større. Det fortæller han om i et interview med Viaplay.
– Jeg tror, at der er to sider af det. Jeg kan sagtens se mig selv blive i klubben i flere år. Især hvis vi spiller på den her hylde i de næste par år, så er det jo en fantastisk liga at være en del af. Men det er også til sommer, at jeg ser det sidste vindue, hvis jeg skal have et skifte og prøve mig af i en større klub, fortæller Nørgaard.
Derudover peger han på, at han har et år tilbage af sin kontrakt til sommer, og der skal han tale med klubben om, hvad deres tanker er.
– Det er en spændende forårssæson og en spændende sommer med EM. Men jeg tror på, at til sommer skal der laves en afklaring. Om det så er, at jeg bliver her i en længere årrække, hvilket jeg også vil være rigtig glad for – eller om klubben siger 'du har lov til at finde en klub, som kan betale den her pris for', siger han og fortsætter:
– Men det vil sommerens transfervindue vise. Og selvfølgelig også forårssæsonen, hvis jeg blive ved med at præstere på et godt niveau, lyder det fra Christian Nørgaard.
Han minder dog om, at græsset ikke altid er grønnere på den anden side.
I denne sæson har han spillet med i samtlige Brentfords Premier League-kampe, hvis han ikke har været skadet eller været i karantæne.
Tidligere har han spillet for Brøndby, Fiorentina og HSV, og det er blevet til 24 landskampe for Nørgaard.
LIVE
LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
NYHEDER
De overvejer Christian Eriksen
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
INTERVIEW
Stor hyldest af Mike Tullberg
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
TOPNYHED
AGF er mestre – her er deres vej i Europa
MEDIE
Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job
NYHEDER
Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Brøndby-flop færdig i danskerklub
INTERVIEW