– Sidste vindue hvis jeg skal have stort skifte

Christian Nørgaard er klar over, at han går en spændende sommer i møde.



Den danske landsholdsspiller Christian Nørgaard har udviklet sig til lidt af en profil i Premier League-klubben Brentford, og det kan være, at der venter noget endnu større rundt om hjørnet for midtbanespilleren.

Det står i hvert fald klart for den snart 30-årige dansker, at det er sidste chance efter denne sæson, hvis han skal prøve noget større. Det fortæller han om i et interview med Viaplay.

– Jeg tror, at der er to sider af det. Jeg kan sagtens se mig selv blive i klubben i flere år. Især hvis vi spiller på den her hylde i de næste par år, så er det jo en fantastisk liga at være en del af. Men det er også til sommer, at jeg ser det sidste vindue, hvis jeg skal have et skifte og prøve mig af i en større klub, fortæller Nørgaard.

Derudover peger han på, at han har et år tilbage af sin kontrakt til sommer, og der skal han tale med klubben om, hvad deres tanker er.

– Det er en spændende forårssæson og en spændende sommer med EM. Men jeg tror på, at til sommer skal der laves en afklaring. Om det så er, at jeg bliver her i en længere årrække, hvilket jeg også vil være rigtig glad for – eller om klubben siger 'du har lov til at finde en klub, som kan betale den her pris for', siger han og fortsætter:

– Men det vil sommerens transfervindue vise. Og selvfølgelig også forårssæsonen, hvis jeg blive ved med at præstere på et godt niveau, lyder det fra Christian Nørgaard.

Han minder dog om, at græsset ikke altid er grønnere på den anden side.

I denne sæson har han spillet med i samtlige Brentfords Premier League-kampe, hvis han ikke har været skadet eller været i karantæne.

Tidligere har han spillet for Brøndby, Fiorentina og HSV, og det er blevet til 24 landskampe for Nørgaard.





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

De overvejer Christian Eriksen

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen

Thomas Frank scorer sommerjob

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Sker for første gang i 20 år for Real Betis



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Dansk klub henter Nicolai Larsen

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Stor hyldest af Mike Tullberg

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Brøndby-flop færdig i danskerklub

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’