Tottenham løb ind i deres tredje liganederlag i træk i weekenden, hvor de fik bank af ærkerivalerne Arsenal, og efter den kamp er Jamie Carragher særdeles kritisk over for Spurs’ cheftræner, Nuno Espirito Santo.
Efter kampen forklarede den portugisiske manager ellers, at nogle “spillere, der ikke fulgte planen” i kampen.
Men ifølge Jamie Carragher var Nunos eget aftryk i den grad også på fiaskoen – ikke mindst på måden, hvorpå han havde sat sin midtbane op med Dele Alli, Tanguy Ndombele og Pierre-Emile Højbjerg. Det siger Liverpool-legenden ifølge Sky Sports.
– Der var nogle chokerende præstationer fra Tottenham-spillerne, men jeg tror, at manageren var ligeså skyldig i dette resultat på grund af måden, han stillede op. Når folk sætter spørgsmålstegn ved en manager, hører vi altid “Der var ingen plan”, men der er altid en plan på dette niveau. Men når du analyserer det, er jeg ikke sikker på, hvordan denne plan nogensinde ville fungere, siger Jamie Carragher ifølge Sky Sports.
Den nuværende tv-ekspert fremhæver en situation i første minut, hvor Dele Alli og Tanguy Ndombele næsten er fremme som angribere, mens Pierre-Emile Højbjerg ligger alene på den defensive midtbane.
– Vi er i det første minut af kampen. Dele Alli, Ndombele og Højbjerg er midtbanespillerne, og de er ikke på midtbanepositioner. Den eneste grund til, at du ville stå der [så langt fra bolden og midtbanen, red.], er, hvis din manager har fortalt det dig til at gå derhen, siger Jamie Carragher og fortsætter:
– Når du ser pladsen, de efterlader på midtbanen … Jeg tror aldrig, jeg har set noget lignende i mit liv. Der er mindre plads på månen, end hvad du ser på den midtbane for Tottenham. Det er faktisk utroligt. Manageren må have fortalt dem, hvor de skulle gå hen.
Tottenham er i øjeblikket nummer 11 i Premier League.
LIVE
LIVE: FCK-stjerne ude af pokalfinalen
Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’
NYHEDER
Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job
MEDIE
FC København og AGF jagter Igor Drapinski
Højlund-statistik bekymrer i Napoli
Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu
TRANSFER
Manchester United med chokbud på Real-stjerne?
TIPSBLADET SPECIAL Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’
NYHEDER
Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på
NYHEDER
Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg
NYHEDER
– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen
TOPNYHED
Thomas Frank scorer sommerjob
Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’
TIPSBLADET SPECIAL Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League
NYHEDER
Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending
NYHEDER
Sker for første gang i 20 år for Real Betis
NYHEDER
Transferfri stjerne i København
Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF
AVIS
Dansk klub henter Nicolai Larsen
EKSKLUSIVT Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’
MEDIE
Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle
Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg
MEDIE
Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage
NYHEDER
Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’
EKSKLUSIVT
Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind
NYHEDER
Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen
NYHEDER
Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’
TOPNYHED
Højlund får kæmpe frikøbsklausul
HELT VILDT
Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn
NYHEDER
Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet
NYHEDER
Cooper: ‘Har været hårdt ramt’
INTERVIEW
Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus
TIPSBLADET SPECIAL ‘Det er de der skide tv-penge’
NYHEDER
Flick med Yamal-kritik: ‘Jeg kan ikke lide det’
NYHEDER
