Solskjær efter 15 kampe uden nederlag: Vi er for langt bagud til, at det er specielt

Tirsdag aften slog Manchester United Brighton på udebane med 0-3, og det markerede samtidig den 15. kamp i streg uden nederlag for Solskjær og co., men det betyder ikke alverdens, mener United-manageren – klubben er alt for langt efter i tabellen for, at det betyder noget.



Manchester United har været på en skarpt opadgående kurve det sidste lange stykke tid, og med Pogba tilbage fra skade samtidig med at nyindkøbet Bruno Fernandes bliver ved med at imponere, jamen så ligner United igen et hold, der kan spille med i toppen af den engelske Premier League.

Problemet for Pogba, Fernandes og resten af Manchester United mandskabet er, at man undervejs i sæsonen har spillet noget rigtig dårlig fodbold og har hevet nogle rigtige sløje resultater hjem, så selvom holdet er gået 15 kampe uden nederlag, så er mandskabet stadig kun nummer fem i Premier League, to point efter Chelsea på den notoriske fjerde-plads, der giver adgang til næste års Champions League.

Derfor var den en meget afmålt United-manager, som efter den stensikre sejr tirsdag aften fortalte, hvor han mener United er lige nu:

– Vi er alt for langt efter i tabellen til, at vi er på vej mod noget specielt (antal kampe uden nederlag). For “noget specielt” i denne klub er ikke, hvor vi ligger i tabellen lige nu. Vi forbedrer os dog hele tiden, og vi er vendt tilbage til Premier League med et brøl om, at vi er med i kampen om Champions League-pladserne til næste år, siger Ole Gunnar Solskjær og fortsætter.

– Vi har stadig FA-cuppen og Europa League, og vi forbedrer os hele tiden. Vores stil er bedre end den har været før. Vi ved vi har fart til omstillingsspillet, men nu kan vi også dominere kampe.

United ligger to point efter Chelsea på fjerdepladsen og tre point efter Leicester på tredjepladsen. Begge dansker-klubber har dog en kamp i baghånden.

Læs også:Nørgaard-assist i ny Brentford-sejr: Nærmer sig Premier League
Læs også:Premier League: Manchester United under voldsomt pres
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Læs også:Mandagens rygtebørs: Tidligere Barcelona-træner kommer til Wass’ klub






LIVE

TransferLIVE: Dansker præsenteret i storklub

Han bliver cheftræner i Brøndby

Nu melder Christian Eriksen ud

Han er topfavorit til at erstatte Kent Nielsen

Fatter intet af Barcas AC-beslutning: Hensynsløst!

OB jagter tidligere Superliga-profil

Bayern meldes på Rashford-jagt, men der et problem

Dansk stortalent meldes færdig – bejlere står i kø



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Klar melding fra Thomas Gravesen

Afsløring: Kæmpeskifte – millioner til dansk klub

Mathias Jensen kan få kæmpe hyre i Panathinaikos

Avis: Derfor afviser Ian Subiabre skifte til FCM



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

Lyngby-stjerne i chokskifte til Barcelona?

Supercomputer: De vinder VM

FCK henter svensk talent

Bud på 1,12 milliard afvist

Tragisk: Tidl. Esbjerg-spiller er død – blev 27 år



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Rygtet til Danmark i år: Nu er han på klubjagt

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Dialog om dansk profil – koster 105 mio.

Her er 10 stortalenter du bare SKAL se til VM

Røven i klaskehøjde: De overrasker til VM

Overraskende transfermelding om Diant Ramaj

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Vildt: Håner Real Madrid efter gigantbud

Jagter rekorddyr Premier League-stjerne

Jonas Wind til danskerklub?

Perez genvalgt som Real Madrid-præsident

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Transferklar bomber har scoret flest mål i Danmark

Jens Rohde kræver DBU-handling efter VM-afvisning