Solskjær efter 15 kampe uden nederlag: Vi er for langt bagud til, at det er specielt

Tirsdag aften slog Manchester United Brighton på udebane med 0-3, og det markerede samtidig den 15. kamp i streg uden nederlag for Solskjær og co., men det betyder ikke alverdens, mener United-manageren – klubben er alt for langt efter i tabellen for, at det betyder noget.



Manchester United har været på en skarpt opadgående kurve det sidste lange stykke tid, og med Pogba tilbage fra skade samtidig med at nyindkøbet Bruno Fernandes bliver ved med at imponere, jamen så ligner United igen et hold, der kan spille med i toppen af den engelske Premier League.

Problemet for Pogba, Fernandes og resten af Manchester United mandskabet er, at man undervejs i sæsonen har spillet noget rigtig dårlig fodbold og har hevet nogle rigtige sløje resultater hjem, så selvom holdet er gået 15 kampe uden nederlag, så er mandskabet stadig kun nummer fem i Premier League, to point efter Chelsea på den notoriske fjerde-plads, der giver adgang til næste års Champions League.

Derfor var den en meget afmålt United-manager, som efter den stensikre sejr tirsdag aften fortalte, hvor han mener United er lige nu:

– Vi er alt for langt efter i tabellen til, at vi er på vej mod noget specielt (antal kampe uden nederlag). For “noget specielt” i denne klub er ikke, hvor vi ligger i tabellen lige nu. Vi forbedrer os dog hele tiden, og vi er vendt tilbage til Premier League med et brøl om, at vi er med i kampen om Champions League-pladserne til næste år, siger Ole Gunnar Solskjær og fortsætter.

– Vi har stadig FA-cuppen og Europa League, og vi forbedrer os hele tiden. Vores stil er bedre end den har været før. Vi ved vi har fart til omstillingsspillet, men nu kan vi også dominere kampe.

United ligger to point efter Chelsea på fjerdepladsen og tre point efter Leicester på tredjepladsen. Begge dansker-klubber har dog en kamp i baghånden.

Læs også:Nørgaard-assist i ny Brentford-sejr: Nærmer sig Premier League
Læs også:Premier League: Manchester United under voldsomt pres
Læs også:Karantæner – hvem er ude?
Læs også:Mandagens rygtebørs: Tidligere Barcelona-træner kommer til Wass’ klub






LIVE

TransferLIVE: Dansker får sit store skifte

Han bliver IKKE Brøndbys nye cheftræner

Nu melder Christian Eriksen ud

Sat til salg – så dyr er han

TV 2-profiler kunne have forladt skærmen

Klar melding fra Thomas Gravesen

Jonas Wind til danskerklub?

Ståle raser over Skotland: ‘Det er skuffende’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Udrensning på vej: Vil sælge seks spillere

Hold øje med FCK – sker det i denne uge?

De vil købe Munashe Garananga i FCK

Vildt skifte på vej: ‘Voldsomt – og klogt lavet!’



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

I fremskredne forhandlinger med Jens Jønsson 

Afsløring: Lyngby Boldklub skriver med Hjulmand

De 2 MÅ være aktuelle for store danske klubber

Kommer med kæmpe Agger-nyhed

Alexander Sørloth tæt på storklub – her er lønnen



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Danske klubber scorer millioner på VM

Færdig i Brøndby? Nu melder svensk klub ud

– Han har fået et bedre tilbud af Brøndby!

Færdig i Brøndby: ‘Vi tager stilling i denne uge’

Ny klub i Danmark? Stor SIF-profil klar på exit

Revser Harry Kane: Galskab – tænk dig om!

‘AC’-forlængelse på plads, men…

Monsterbud på vej

‘Jeg har ikke en ambition om at spille for FCK’

Medie vurderer: Danskere kan fås til spotpris

Stort gyldent håndtryk til Kasper Hjulmand 

Ademola Ola-Adebomi kan være på vej til Danmark



TOPNYHED

Giver bud på ny Brøndby-træner: I griner, men…

Scorer kassen på dansk drømmeskifte

Værsgo’, AGF: Her er 6 mulige Mortensen-afløsere