23 minutter er det blevet til i Championship.
Oliver Sonne forlod Superligaen i vinter som en af ligaens allerbedste backs, da han i efteråret havde hele syv målinvolveringer i 16 kampe for Silkeborg IF.
Men der er langt fra Kent Nielsen og kunstgræs til Burnley og engelsk fodbold.
– Jeg tror, at alle, der kommer ind i et nyt miljø, lige skal lande i det, og der har Oliver været enormt stærk med sin personlighed, og så skal de nye spillere lære den måde, vi gør det på, men han har taget det hele på en stærk måde, siger Burnleys assistenttræner, Henrik Jensen, i et interview til Tipsbladet og fortsætter:
– Han er kommet ind på et hold, der var et rigtig godt sted, da han kom. Vi har lukket 15 mål ind i sæsonen, så det er også en defensiv, der er rigtig stærk, så det er en anderledes konkurrencesituation, end han har været vant til, men det er også med til at udvikle ham, og jeg synes, at han har gjort det rigtig godt – vi er glade for ham.
Burnley rykkede tidligere på ugen op i Premier League, og derfor kan Oliver Sonne til sommer få chancen i en af verdens stærkeste ligaer, men han skal kæmpe for det hver dag, hvis han vil have den.
– Vi har mange dygtige spillere, der har præsteret rigtig godt, vi er ubesejret i 31 kampe, så det er ikke bare sådan lige at komme ind og få nogle kampe og en plads på holdet, men når han har spillet, har han gjort det rigtig fint.
– Det handler om for ham at kæmpe for det hver dag, og det gør han på en meget professionel måde, så han er et godt sted, synes jeg.
Der er ikke meget rødbedepas over Burnley, selvom de spiller i farven. Derfor bliver der i dagligdagen sat pris på, at der er en dansk connection mellem Henrik Jensen og højrebacken, der dog spiller for Perus landshold.
– Det er dejligt, at vi kan tale lidt dansk sammen, hvilket holder det lidt ved lige. Det gør selvfølgelig noget. Jeg har forsøgt at hjælpe Oliver så godt, jeg kan, men det gør jeg også med de andre spillere. Men selvfølgelig snakker vi sammen – det er en fordel, afslutter Henrik Jensen.
Oliver Sonne har ikke spillet meget i ligaen for sin nye klub, men spillede næsten fuldtid i alle Burnleys kampe i FA Cuppen, inden de røg ud til Preston, der havde hans tidligere holdkammerat Stefan Teitur Thordarson på holdet.
MEDIE
Manchester United rasende
HELT VILDT
Truer med at skride – de skylder ham kassen!
TOPNYHED
– De skal købe ‘AC’ og Hjulmand!
AVIS
Stor interesse: Kæmpeklub vil have Højbjerg
Albert Grønbæk skifter agent
HELT VILDT
Sindssyg udvikling – kun overgået af Dorgu og Clem
MEDIE
Helt vildt: Nu knuser Leragers klub transferrekord
FANKLUBBEN
Ingen tvivl: AGF bør købe rivalens skarpe angriber
FANKLUBBEN
‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’
Ekspert: Kig på disse trænere, FCK
Hård kritik af FC København-stjerne
MEDIE
Der arbejdes på Bo Svensson-retur
TRANSFER
Brøndby bekræfter salg
NYHEDER
– Overdrevet og unuanceret
EKSKLUSIVT
Afsløring: Her er prisen på Brøndby-spiller
MEDIE
Bliver det Andreas Christensens næste klub?
TIPSBLADET SPECIAL
Ny stjerne i FCK? Smuk fod – elendig foran mål
NYHEDER
Stort spørgsmål om SL-klub: ‘Får de gummiben?’
AVIS
Afviste Superliga-skifte – tager til stor klub
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCN køber vidundertalentet Leo Dorsin
TRANSFER
Afsløring: Præsenterer Brøndby-spiller meget snart
Aldrig set før
FANKLUBBEN
Transferamok? ‘Ledelsen får travlt denne vinter’
NYHEDER
Tabte til FC Midtjylland – nu får han sparket
Medier fælder dom over Kasper Schmeichel
NYHEDER
Holger Rune råbte op – nu kommer særlig regel
MEDIE
Er det FC Københavns nye midtbanespiller?
Helt vildt! ‘En af de værste handler nogensinde’
NYHEDER
Franculino opereret: Ude i flere måneder
FANKLUBBEN
Farvel? Han finder det røvsygt at sidde på bænken
NYHEDER
Han er verdens bedste fodboldspiller
TOPNYHED
Skadet i DK: Nu fragter han luksusbiler og dildoer
Bruno Fernandes langer ud efter Man Utd
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCK siger farvel – tæt på Brøndby
TRANSFER
Tidligere Superliga-bomber skifter til 4. division
MEDIE
Brendan Rodgers i chokskifte
FANKLUBBEN
Har høj status i FC Midtjylland: Forlæng med ham!
NYHEDER
Ren gift for Thomas Frank? ‘Imod kodeks’
EKSKLUSIVT
– De prøver at få Matt O’Rileys underskrift
Vingegaard, Gidsel og Mads Pedersen i duel
DAGENS SPILFORSLAG
Superfriserne kan drille i Rotterdam
Dansk landsholdsback forlader Team Esbjerg
Dømt: Skal betale ham 455 millioner
HELT VILDT
FCN-boss jubler over 16-årig: ‘Helt ekstraordinær’
NYHEDER
Tullberg afslører ‘hemmeligheden’
NYHEDER
Kritik af priser: ‘Nogen synes, vi er grådige’
Dansk landsholdsspiller på klubjagt
NYHEDER
Mads P. langer ud: ‘Burde holde deres kæft!’
NYHEDER
– Det er alvorligt og ret bekymrende
TRANSFER
