Tager Pierre-Emile Højbjerg i stort forsvar

Pierre-Emile Højbjerg har har udviklet sig til en vigtig figur under Antonio Conte.



Rodrigo Bentancur og Yves Bissouma er en giftig duo, når man gerne vil holde fast på sin start plads i Tottenham.

Det er danske Pierre-Emile Højbjerg ikke desto mindre lykkedes med, da han er blandt Antonio Contes foretrukne spillere i startopstillingen.

Alligevel så lader det til, at han blandt klubbens fans er en spiller, der deler vandene. Således bliver sprøgsmålet ved Antonio Contes pressemøde forud for weekendens møde mod londonrivalerne West Ham formuleret. Og så måtte italieneren tage sin danske kriger i forsvar.

– Jeg mener, at Pierre er en meget vigtig spiller for os. Jeg synes, at han har udviklet sig meget, og jeg ser, at han er blevet meget bedre på bolden, uden bolden, i positioneringen og når bolden skal erobres. Jeg er meget tilfreds med hans udvikling, siger han ifølge football.london, og fortsætter.

– Pierre har alle forudsætninger for at blive en topspiller. Han skal selvfølgelig fortsætte sin udvikling, som han gør nu. Pierre deler ikke vandene i mit hoved eller sind. Jeg er meget tilfreds med hans præstationer.

Pierre-Emile Højbjergs fire startpladser, hvor han har spillet fuld tid, vidner også om, at italieneren ser en stor stjerne i den danske midtbanespiller.

Lige nu er der heller ikke nogen grund til at ændre på Tottenham-mandskabet for Antonio Conte, da man er med helt fremme i toppen af Premier League. Aktuelt er Tottenham på tredjepladsen.

Kun i kampen mod Chelsea, hvor Højbjerg iøvrigt scorede, har Tottenham sat point til. Her delte de to Londonmandskaber. I midtugen venter West Ham, der netop har præsenteret Lucas Paquetá fra Lyon.

Sommerens 20 største transfers i fodbold – klik her og se mere.





► LIVE

LIVE: Medie: Storklub jagter Philip Billing

AGF-spiller har fået ‘direkte’ besked

Højlund trækker overskrifter: ‘Sender signal’

Bruun hylder dansker: ‘Fremtiden tilhører ham’

Forlader AGF af familiære årsager

Det skriver britiske medier efter Danmarks sejr

FCK har tilbagekøbsklausul: Åben for retur



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Manchester United i problemer? Han får et nyt pas

Nævner Felix Beijmo: ‘Stak ud’

Tidligere FCN-profil: ‘Kun FCK aktuel i Danmark’

Kæmpe drama på Friis’ finske landshold

Dansker kan skifte landshold: Jeg har muligheden



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

‘Det dårligste hold nogensinde’

‘Han kommer til at passe perfekt ind i FCM’

Forlod FC København – fik en højere løn i FCM

Dommerekspert: Danmark snydt for soleklart straffe

Her er Diant Ramaj den næstbedste i verden

FCM-emne: ‘F*** det, jeg flyver ikke derhen!’

Ubrugeligt? Uhørte FCK-billeder i Hamburg

‘Det har jeg oplevet for meget med landsholdet’



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Fremhæver brandvarm dansker: ‘En stor betydning’

Har smidt en ‘håndgranat’ før Danmark

Yussuf Poulsen deler godt nyt efter FCK-opgør

Finale venter U21-landsholdet: ‘Kæmpestort’

Polsk træner var på vej til OB

Dansker talte med Damsgaard inden transfer

FCK-stjerne: Lige her stoppede krisen

FCK-stjerne var pludselig ude af truppen

OB-profil melder klart ud: ‘Jeg er soldat’

30 år og stor succes: Vil på det danske landshold

Elias Achouri smidt på porten efter skænderi