Han har været cheftræner for Brentford i mere end seks år nu, men der går sjældent en uge, hvor Thomas Frank ikke nævnes som et emne i en større klub.
Den tidligere Brøndby-boss har dog flere gange understreget, at græsset ikke altid er grønnere på den anden side, og i podcasten High Performance har Thomas Frank nu udtalt sig om, hvad han ville gøre sig af overvejelser, hvis han en dag fik muligheden for at tage skridtet op til en højere hylde.
I podcasten bliver Graham Potter nævnt som et eksempel på en træner, der igennem flere år havde succes i en mindre klub, Brighton, hvorefter han rykkede til en storklub, Chelsea, og blev fyret efter syv måneder. Med det eksempel som udgangspunkt blev Thomas Frank i podcasten spurgt, hvilke spørgsmål, han ville stille til en eventuel ny klub.
– Et par forskellige ting, vil jeg sige. Som jeg har sagt en million gange, er jeg rigtig, rigtig glad her. Hvis jeg nogensinde skulle tage til en anden klub, så tror jeg, at det er svært at komme i en position nogle gange, hvor du kan stille de rigtige spørgsmål.
– Du bliver helt sikkert nødt til at undersøge situationen selv. Alex Ferguson sagde jo det her med, at man skal vælge sin egen bestyrelsesformand. Det kan være svært, for det sker ikke så ofte, at du har muligheden for at vælge mellem tre klubber.
– Der findes måske to eller tre trænere i verden, der kan gøre det. Så med mere normale trænere som Graham og jeg, hvis der dukker en klub op, som vi finder interessant nok, så er det måske ikke en mulighed for os at vælge bestyrelsesformanden, hvis vi ønsker den udfordring, lyder det fra Thomas Frank i podcasten.
I podcasten peger Thomas Frank også på, at det som træner helt generelt handler om, at ejerskabet selvsagt er meget afgørende, og at det i høj grad handler om at klargøre, om der er gode forbedringsmuligheder og god økonomi til transfers, hvis man overvejer at rykke til en ny klub.
Thomas Frank peger i podcasten på, at livet uden for banen også fylder meget ham, og at det også kan blive en stor omvæltning at komme til en anden klub, hvor der skal opbygges en kultur, og hvor tingene måske ikke helt kører på skinner på samme måde, som det gør i Brentford.
Brentford møder i aften Chelsea i Premier League. Opgøret spilles på Stamford Bridge.
LIVE
TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
Skifter til Rangers
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TRANSFER
Spændende melding
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
OPTAKT
Brasilien – Japan
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED