Det så ud til, at Thomas Franks Tottenham skulle skuffe stort med et nederlag ude mod Premier Leagues 19.-plads Burnley, men i det 90. minut stangede stopper Cristian Romero bolden i kassen og skaffede 2-2.
Forinden havde Tottenham spillet en skuffende anden halvleg, og et kvarter før tid havde Lyle Foster bragt værterne i front.
Derfra blev et tungt Tottenham-pres indledt, og til sidst dukkede målfarlige Romero op og reddede en smule af æren for Frank og resten af Tottenham-mandskabet med et mål for tredje kamp i træk.
Den sene udligning ændrer dog ikke på, at Franks tropper er skidt kørende i ligaen, hvor det endnu ikke er blevet til sejr i 2026. Lørdagens kamp var den femte af slagsen uden tre point.
Lidt tiltrængt oprejsning var ellers kommet i midtugen, da Tottenham på eget græs vandt over Dortmund i Champions League.
I starten af lørdagens opgør i det nordlige England så det faktisk ud til, at mandskabet havde taget selvtillid med fra det opgør.
Tottenham sad i hvert fald på spillet og skabte flere store chancer, og syv minutter inden pausen var der gevinst.
Foruden Romero råder Frank nemlig også over en anden målfarlig stopper i form af Micky van de Ven, og han sparkede føringsmålet i kassen, da bolden dumpede ned for fødderne af ham efter et hjørnespark.
Tottenham havde flere gode chancer ud over målet, men de blev ikke udnyttet, og så gik det galt i den anden ende.
Franks midtstoppere er nemlig noget bedre i modstanderens felt end deres eget, og det blev tydeligt, da et indlæg sejlede ind til en helt fri Axel Tuanzebe, der fra nært hold straffede Tottenhams manglende markeringer.
I anden halvleg formåede Tottenham ikke at genfinde det gode spil. I stedet blev hullerne efterhånden større og større defensivt.
Et kvarter før tid gik den så ikke længere, da Foster modtog bolden fri i Tottenhams felt. Angriberens første forsøg blev reddet, men han skrabede selv riposten i nettet.
Derfra blev et desperat Tottenham-pres sat ind. Først var indskiftede Mathys Tel tæt på, mens Xavi Simons ramte træværket, inden Romero med stor kraft stødte et indlæg i netmaskerne.
I Manchester fortsatte Antoine Semenyo sin scoringsrige start i Manchester City, da han i slutningen af første halvleg øgede til slutresultatet 2-0 for hjemmeholdet mod bundproppen Wolverhampton.
Semenyo har fundet vej til netmaskerne i tre af sine fire første opgør i den lyseblå trøje.
/ritzau/
TIPSBLADET SPECIAL Watch along: Se landskamp med Tipsbladet
NYHEDER
Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse
NYHEDER
Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100
MEDIE
Brøndby-handel er kollapset
EKSKLUSIVT
Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU
NYHEDER
Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt
Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?
Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’
EKSKLUSIVT Voldsomme forskelle – her er Table of Justice
MEDIE
FC København jagter Neestrup-erstatning
MEDIE
Xabi Alonso klar til at sige ja til kæmpeklub
OPTAKT
Danmark – Nordmakedonien
NYHEDER
Målmand færdig i OB? ‘Ligner et exit for mig’
NYHEDER Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken
MEDIE
Danskerklub i spil for Mohamed Salah?
NYHEDER
Philip Billing tabte kæben
EKSKLUSIVT
– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…
NYHEDER
– Det er Neestrups tre største fejl
NYHEDER
– Vi håber men skal ikke regne med det!
TOPNYHED Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer
I Nordmakedonien fremhæves Højlund-udtalelse
EKSKLUSIVT
Afsløring: Jonas Kamper får til 2028 i Kolding IF
NYHEDER
Helt på røven over Victor Froholdt
Av, FCK! Her er de værst af alle
NYHEDER
Højlund-afløsers agent raser: ‘Kan ikke lide det!’
NYHEDER
FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback
MEDIE
Nu flytter anfører til Danmark
MEDIE
Zinedine Zidane nærmer sig kæmpe job
Godt nyt for FCM – giver status på Franculino
MEDIE
Kasper Hjulmand-bombe på vej?
NYHEDER
Jürgen Klopp hjalp – træner springer ud
Kæmpe nyhed i udlandet
TIPSBLADETS DOM Han ligner et fejlmatch i Brøndby
Hvem holder partilederne med i fodbold?
STORT INTERVIEW
Pressestop og festfyr: Han er Danmarks nye darling
TRANSFER
Offensivspiller forlader Superliga-klub – igen
TIPSBLADETS DOM
Han ville være guf for større Superliga-klubber
NYHEDER
Dansker på vippen? ‘Han kunne blive solgt’
Riemer melder stjerne klar
DAGENS SPILFORSLAG
Tjekker udnytter hjemmebanefordel
Senegal har appelleret vild dom
Sigter 32 personer for matchfixing
Falsk Thomasberg-rygte: Hvad er der galt med jer?
MEDIE
FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner
Panik før lukketid: De lurer på dansk spiller
Klar besked til danske debutanter
DAGENS SPILFORSLAG
Tyskere (og en dansker) indtager Old Trafford
NYHEDER
Flere tilbud: Talte med dansker før stort job
CHEFENS DOM
‘Jeg tror, Neestrup er færdig til sommer’
NYHEDER
Står pludselig i Braithwaite-dilemma
TOPNYHED
Stort chok: Nu reagerer Højbjerg
NYHEDER
FCK-talenter ydmyger Brøndby
LIGE NU
Divisionsforeningen med markant udmelding
I chok over Steve Cooper-historie
MEDIE