Vildt: Haaland ødelægger imponerende PL-rekord

Erling Haaland fortsatte søndag med at ødelægge Premier League, og nordmanden har nu sat en rekord, som man skal være overordentlig fantasifuld for at forestille sig blive slået.



Tilhængere af konsolspillet FIFA kender tricket; Man opretter en spiller i spillet, der har de højeste egenskaber i samtlige kategorier. Spilleren løber hurtigere, er stærkere og afslutter bedre end samtlige andre spillere. Kort sagt er det nærmest umuligt at stoppe sådan en spiller i spillet.

I øjeblikket lader det til, at tricket er overført til den virkelige verden, hvor Erling Haaland smadrer alt og alle i Premier League. Det gjorde nordmanden så sandelig også i søndagens ydmygelse af Manchester United, hvor Haaland scorede hattrick og lagde op til to mål yderligere. 

Kampen var den tredje i Premier League i denne sæson, hvor Haaland har scoret hattrick, og dette har han i alt brugt otte kampe til. For at sætte det i perspektiv har en spiller som Cristiano Ronaldo formået at score tre hattricks i 232 Premier League-kampe for Manchester United.

Erling Haaland er da også med længder den spiller, som har skullet bruge færrest kampe på at score tre hattricks i Premier League. Før Haaland sad Michael Owen på rekorden, da han brugte 48 kampe til det. Bag Owen er Ruud van Nistelrooy placeret med 59 kampe. Fernando Torres (64 kampe), Andy Cole (65) og Luis Suarez (71) tager sig af de næste placeringer.

Denne rekord er blot den seneste af Haaland-rekorder efter sommerskiftet fra Borussia Dortmund. Med hans seneste hattrick blev han den første spiller i Premier League til at score hattrick i tre hjemmekampe i træk. 

Han er derudover den første spiller nogensinde til at score i sine fire første PL-udekampe, og så blev han den første spiller nogensinde til at score minimum to mål i sin Champions League-debut for tre forskellige klubber.

Erling Haaland har nu scoret 14 Premier League-mål i de første otte runder, og i Champions League er han kommet på tavlen tre gange i de første to kampe. Denne total har han nu mulighed for at bygge videre på, hvis han kommer på banen, når FC København gæster Manchester City på onsdag i Champions League. 





Brøndby-talenter vinder 8-1 i U19-ligaen




FANKLUBBEN

‘Det bliver fandeme et dyrt vindue, det her’

Medie fremhæver Eriksen og dansk stortalent

Skidt nyt for FCK: Profil ikke med til FCM-brag

– Det skriger til himlen i Brøndby!

Choktransfer? Her er prisen på Ronaldo

Højlund med helterolle for Napoli

Afsløring: Bech sagde ja til FCM – AGF sagde nej

Afsløring: Andreas Maxsø tager på nyt eventyr



Victor Laursen Hegelund EKSKLUSIVT

Færdig i Italien – talent træner med i dansk klub

Glæd jer, Brøndby: ‘Han er vild!’

AGF-boss: ‘Tog tre sekunder – umuligt!’

Mener FC København det fortsat alvorligt?

‘Jeg skal gøre pladsen til min nu’



Ny Brøndby-juvel? Steve Cooper roser

FC Midtjylland bød stort på Superliga-stjerne

Frank efter nederlag: ‘Meget stolt af spillerne’

Ny kæmpe nedtur for Frank

Afsløring: Esbjerg sælger Jacob Buus

Albert Grønbæk: ‘Vanvid!’



AVIS

Scoop: Her er prisen på Jacob Rasmussen

FC Midtjylland – FC København

I ekstase over ny stjerne: ‘Ekstremt spændende’

Ni danske byer står til at få fodboldcentre

FC Barcelona trækker sig fra turnering

Lyon tager stor Nartey-beslutning

Fodboldboss: FCK udnytter smuthuller i systemet

Så mange millioner kræver de for Bo Henriksen

Hylder Manchester United-stjerne

Er han den nye Rurik Gislason?

Brøndby IF – Randers FC

Dansk guldfugl træner med tidligere topangriber

‘Han kommer til at give Brøndby en masse penge’



TOPNYHED

FCMs store hæmsko: ‘Måske havde Carrizo valgt FCK’

Top 6-gyser: ‘Dem tror jeg på’

Køber de FCK-spiller? Nu svarer sportsdirektøren

Vild med ny FCK-stjerne: ‘Atiba Hutchinson vibes’

Viaplay-boss langer ud efter AGF

Vildt transferdrama: Nu roses Adamsen til skyerne

Cooper melder ud om Lauritsen og Vanlerberghe

AGF og OB var enige om at spille søndag

Foto fra lufthavn – angriber på vej til Danmark

Officielt: Her spilles AGF-OB

Skifte trak ud: ‘Jeg troede, det var lidt dødt’

FC Barcelona vinder stort over Mallorca

Røven i klaskehøjde: De havde det bedste vindue

Sådan skaber de en ‘kæmpe sensation’

Tæt på utrolig kamprekord

Cooper: ‘Jeg nyder virkelig jobbet’

Oscar Højlund undskylder i omklædningsrummet

FC København-fans raser over Sune Smith-Nielsen

Han kan blive den næste store profil!

De 10 største handler i vinterens transfervindue

Lukas Lerager sammenlignes med verdensstjerner

Røven i klaskehøjde: Han bliver Forårets Profil

FCK forventer kæmpe overskud i 2026