Lidt over 200 dage.
Det er så lang tid, som der er til, at den meget omdiskuterede VM-slutrunde begynder i Qatar.
Den enorme fodboldbegivenhed deler i den grad vandene. Det skyldes eksempelvis, at mere end 6.500 migrantarbejdere er døde i forbindelse opførelsen af de nye stadions i landet.
Nogle mener, at slutrunden skal boykottes, mens andre mener, den skal gennemføres. En ting er dog sikkert – der kommer flere diskussioner og markeringer i den kommende tid.
Pierre-Emile Højbjerg og Danmarks fodboldlandshold skal til Qatar og spille om verdensmesterskabet sammen med 31 andre nationer. Selvom Tottenham-stjernen kender til debatten omkring Qatar, er han ikke klar til at melde sig ind i den endnu. Det fortæller han i et interview med Tipsbladet.
– Jeg forstår spørgsmålet. Hvis jeg skal være ærlig, så er jeg godt klar over, der er en VM-slutrunde om seks-syv måneder. Den venter på os med gruppen mere eller mindre fastlagt.
– Det er et stykke ude i horisonten. Jeg har mit fokus på de kommende landskampe med Danmark og på hverdagen i Tottenham samt den næste kamp med holdet.
VM i Qatar bliver helt præcist afviklet fra den 21. november til den 18. december.
Og Pierre-Emile Højbjerg ved da ligeledes godt, at der er nogle ting, som landsholdet skal tage stilling til på et tidspunkt ude i fremtiden.
– Når vi kommer tættere på VM, så kommer spørgsmålene og svarene også op i forhold til de markeringer og alt det der.
– Når vi har sat os sammen med holdet og fundet ud af, hvad der er op og ned, så er jeg sikker på, at DBU melder noget ud.
Hvis vi bliver i Qatar, men sætter fokus på det fodboldmæssige ved VM, så ser den 26-årige midtbanestjerne Danmark lige under de bedste nationer i verden.
– Jeg synes, vi er rigtig dygtige, og vi kan spille med alle hold i verden. Men igen. Jeg er også klar over, at vi har et stykke op til Frankrig, Argentina, Brasilien og de lande. Det er også fair nok, og det betyder ikke, at vi ikke kan slå dem på den rigtige dag.
– Så troen og ydmygheden er der. Realismen er der også. Men det er muligt. Jeg synes, det er fantastisk, hvordan holdet og supporten omkring holdet er vokset. Det er rigtig fedt. Du kan mærke, det er godt, og det har stor kvalitet. Det er en ære at være en del af, og du føler dig virkelig heldig som dansk landsholdsspiller, siger Pierre-Emile Højbjerg afsluttende.
LIVE
TransferLIVE: Silkeborg sælger midtbanespiller
På vej til Brøndby? Her er hans millionløn
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby-talent til lægetjek
TOPNYHED
– Ekstremt tilfredsstillende, siger Brøndby-træner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
Skifter til Rangers
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
OPTAKT
Holland – Marokko
OPTAKT
Brasilien – Japan
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TRANSFER
