Avis: FC Midtjylland køber ny angriber

FC Midtjyllands er meget tæt på at købe en ny angriber.



For nyligt kom det frem, at FC Midtjylland er interesseret i den nigerianske angriber Friday Etim.

Nu skriver den portugisiske avis O Jogo så, at den 21-årige nigerianer skifter til FC Midtjylland for et beløb på lidt over 7,5 millioner kroner.

Avisen fortæller også, at han formentlig vil fortsætte karrieren i Portugal lidt endnu, da det er meget sandsynligt, at han udlejes til FCM's samarbejdsklub Mafra i den næstbedste række i Portugal.

Friday Etim beskrives som en fysisk stærk angriber, som til dagligt spiller for Vizela i Portugal. Her har han hovedsageligt vist sig som en målscorer for klubbens U23-hold, mens han i år er blevet brugt som indskifter på førsteholdet.

22 gange har han været i aktion for førsteholdet i denne sæson, hvor det er blevet til tre scoringer. Blot en enkelt gang er Friday Etim startet på banen i ligaen.

Salget til FC Midtjylland på lidt over 7,5 millioner kroner vil samtidig lune gevaldigt i klubkassen hos Vizela, der aldrig før har lavet så stort et salg. Koffi Kouaos transfer til Metz for knap seks millioner kroner var klubbens hidtidige største salg.

Selvom Friday Etim ikke endnu har etableret sig som førsteangriber hos Vizela, så har han tidligere vist, at han kan score mål for klubbens U23-mandskab.

I sidste sæson blev det til 14 fuldtræffere som U23-spiller, og da han i denne sæson fortsatte på ungdomsniveau stod han bag seks scoringer i fem kampe, inden man så værdi i at bringe ham op på førsteholdet.

FC Midtjylland gik også tidligere på foråret på rov i portugisisk fodbold, hvor man hentede angriberen Franculino i Benfica. Han har primært bevist sig som målscorer på U23-niveau i denne sæson.





Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg




LIVE

LIVE: Brøndby forlænger med stortalent

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Superliga-profiler topper international liste

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Glipper guld: Her er Claus Steinleins reaktion

Stort medie hylder AGF-profil

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Født i Danmark og på vej til VM



TIPSBLADET SPECIAL

Disse Superliga-stjerner kan hentes gratis

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

FC Midtjylland henter ny back

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’

Carsten V. Jensen med klar opfordring 

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

Har du fuldstændig tabt småkagerne?

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Sætter ALLE til salg – også to danske stjerner

Thomas Frank i spil hos stor klub – han er favorit

Brøndby-flop færdig i danskerklub



TOPNYHED

– Jeg skal smittes med corona nede i Busgaden

Overvejer AGF-forlængelse

Parken kåret til Superligaens bedste bane