Kylian Mbappé har været rygtet kraftigt til Real Madrid igennem længere tid, men i Paris Saint-Germain nægter man tilsyneladende at kaste håndklædet i ringen.
Således skriver den engelske avis The Independent nu, at Paris Saint-Germain er klar til at præsentere den 23-årige Mbappé for en ny kontrakt, der vil gøre franskmanden til verdens bedst betalte fodboldspiller.
– The Independent erfarer, at PSG er klar til at tilbyde ham en løn langt over 500.000 pund og tættere på én million pund om ugen. Real Madrid, som Mbappé er mest interesseret i at skifte til, vil ikke være i stand til at tilbyde tilnærmelsesvist det samme, skriver The Independent således.
Én million pund svarer til lige knap ni millioner kroner, og dermed kan Kylian Mbappé altså tjene i omegnen af én million kroner dagligt, hvis angriberen vælger at tage imod Paris Saint-Germains tilbud. Ifølge The Independent har Kylian Mbappé endnu ikke underskrevet noget som helst med Real Madrid, og angriberen er angiveligt åben for at lytte til Paris Saint-Germains tilbud.
– Mbappé har været fænget af idéen om at skifte til en klub som Real Madrid, idet Cristiano Ronaldo er en af hans helte. Topfolkene på Bernabéu håber på, at spileren rent følelsesmæssigt ønsker at blive en del den ‘arv’, men Mbappé er også klar over nødvendigheden i at få det maksimale ud af sit talent, i form af trofæer. Spansk fodbold er muligvis ikke den oplagte destination, på grund af den aktuelle økonomiske krise, der pressede Madrid til at føre an i Super League-projektet, skriver The Independent således.
Ifølge The Independent kan det samtidig få stor betydning for Paul Pogbas fremtid, hvis Kylian Mbappé bliver i Paris. Avisen skriver således, at den franske storklub i det tilfælde vil have mindre interesse i at jagte Manchester United-stjernen.
LIVE
TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne
TOPNYHED
Kan ikke spille i Ukraine: Her afvikles FCK-kamp
Skifter til Rangers
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TRANSFER
Spændende melding
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
OPTAKT
