Eftertragtet forsvarsstjerne ser sin fremtid i denne engelske topklub

I Napoli har klubbens cheftræner Gennaro Gattuso angiveligt fået at vide, at Kalidou Koulibaly skal sælges til sommer. Senegaleseren har angiveligt kurs mod Manchester City.



Manchester City har vundet det engelske mesterskab i de to seneste sæsoner, men Pep Guardiolas tropper ligger aktuelt 23 point efter Liverpool i Premier League-tabellen.

Den manglende succes i denne sæson hænger blandt andet sammen med defensive problemer, efter afskeden med Vincent Kompany og skaden til Aymeric Laporte.

Koulibaly bliver helt sikkert solgt
Samtidig har Napoli-ejer Aurelio Di Laurentiis endelig åbnet op for at sælge den eftertragtede forsvarsgeneral Kalidou Koulibaly, blandt andet fordi den syditalienske klub ikke har råd til senegaleserens løn i næste sæson, idet klubben står til at misse Champions League-kvalifikation.

Koulibaly har tidligere været rygtet til PSG, men nu forlyder det, at senegaleseren har kurs mod Manchester City. Sådan lyder det fra Sunday Times-journalisten Duncan Castles.

– Napolis træner Gennaro Gattuso har fået at vide, at Koulibaly helt sikkert vil blive solgt denne sommer, og at en erstatning vil blive hentet ind. Koulibaly er selv åben for et exit. Han er klar til at prøve noget nyt, og han er opsat på et skifte til Manchester City, lyder det ifølge Transfer Window Podcast fra Duncan Castles.

– Der har været snak om Liverpool som klubben, der ville hente ham og spille ham ved siden af Virgil van Dijk, hvilket ville udgøre et ekstremt imponerende forsvar. Men Koulibaly er højrebenet, og han er ekstremt dyr. 

– Det, som folk tæt på Koulibaly siger, er at han selv mener, at der er en stor chance for, at han ender i Manchester City. Det, man har hørt fra City indtil nu, og med tanke på deres store behov for en midterfosvarer, gør, at de i Koulibalys øjne er en meget oplagt destination til sommer. Som vi har talt om flere gange, er Aymeric Laporte den eneste midterforsvarer i Manchester City, som Guardiola stoler på. Og igennem hele sæsonen har de været tyndt besat i midterforsvaret.

Napoli-ejer Aurelio Di Laurentiis udtalte for nyligt, at han vil overveje et salg af Koulibaly, hvis han modtager et bud på 750 millioner kroner.





Kritiserer Superliga-klub: – Anerkend jeres fejl!


Medier fælder dom over Rasmus Højlund

Den røde alarm kommer til at bimle og bamle

Afsløring: Massiv interesse for Viborg-juvel

Zorniger i problemer? ‘Jeg har allerede hørt, at…’

Husker du Leon Andreasen? Her er han i dag

I vildrede? Vi skulle have brugt Dolberg

Savnede rødt kort: ‘Simpelthen for hensynsløst’

Tadej vil gerne – holdet siger nej

‘Besat’ Amorim giver klar ordre til Patrick Dorgu

‘En af de største nogensinde’

Silkeborg IF – Brøndby IF

Supercomputer: AGF vinder mesterskabet

Landstræner hylder formstærk FCK-profil

Ny ung spiller er med i afbudsramt Brøndby-trup

Scorer hvert 49. minut

– 255 millioner for dansker? Glem det!

David Nielsen om skifte: Dejligt at lukke aftalen

Silkeborg og Brøndby brager sammen

Han er favorit til at afløse Arne Slot

Dommerekspert kommenterer omstridt Man Utd-mål

Her kan du se Silkeborg IF mod Brøndby IF

Patrick Vieira fyret

Thomasberg sender VM-vinder på reserveholdet

FC Nordsjælland – OB

Voldsom kritik: Åbning for Patrick Dorgu?

Norsk besøg – planen er fortsat FCK-skifte

Suveræn dansk sejr

Underlig situation: Frank ignoreret af Spurs-duo

Hylder FCK’s scouts: De fik én opgave

Klubboss: Bomber var millimeter fra dansk klub

Giver danskere karakter – Eriksen slagtes

Storklub meldes varm på Adam Daghim

Rasmus Højlund pryder forsiden

Sønderjyske – Vejle Boldklub

Neestrup fremhæver Mads Emil Madsen

Brøndby-stjerne slår fast: ‘Klar, hvis de ringer’

Lyngby blander sig i tæt oprykningskamp efter sejr

Til møde – millioner på vej til Brøndby?

– Der er langt endnu

Kæmpeklub vil købe Frendrup til januar

– Neestrup siger selv op hos Sune Smith-Nielsen

Bo Henriksen med hård erkendelse

Suveræne Bayern München banker Hjulmand og co.

Dansker med uheldig hovedrolle i Serie A

Premier League-klub fyrer cheftræner

AaB-boss revser politiet: ‘Under al kritik’

San Diego-danskere fik skurkeroller i playoff-kamp

Manglende målfarlighed gør ondt på Thomas Frank

FCK-stjerner: ‘Krampagtigt og meget sigende’

Jacob Neestrup: ‘Har prøvet orkanens øje før’