– Eriksen er helt sikkert med på deres liste over mulige januar-indkøb

Meget tyder på, at Christian Eriksen kan være på vej mod Arsenal til januar.



Arsenal er kommet utroligt sløjt fra start i Premier League, og ifølge radiostationen talkSPORT har London-klubben Christian Eriksen på listen over mulige forstærkninger til januar. 

– Jeg ved, at Mikel Arteta håber på en travl januar. Og Eriksen er helt afgjort med på hans liste over potentielle indkøb. Arsenal har desperat brug for noget kreativitet, efter at de har fået en af deres værste indledninger nogensinde på en Premier League-sæson, lyder det således fra værten Alex Crook. 

– Udfordringen her kan være, hvordan Eriksen selv har det med at rykke på tværs af den grænse i det nordlige London. Han har stadig et rimeligt godt forhold til Spurs-fansene. Han tilbragte mere end seks år som Tottenham-spiller. Og det er ikke et nemt skifte at lave. 

Alex Crook peger desuden på, at både Arsenal og Liverpool har kig på Brightons Yves Bissouma. 

Har hårdt brug for kreativitet
Den engelske avis Daily Express peger desuden på, at Arsenal med klubbens aktuelle 14. plads i tabellen aldrig har fået en værre sæsonstart i Premier League-æraen, og at London-klubben ‘har haft svært ved at skabe chancer for de tre forreste, Pierre-Emerick Aubameyang, Alexandre Lacazette og Willian, hvor især Aubameyang især har haft svært ved at finde formen’. 

Avisen peger på, at Mikel Arteta har sparket Mesut Özil permanent ud på tribunen, og at Arsenal derfor formentlig vil forsøge at hente en kreativ spiller til januar. 

– Eriksen formodes at være en af deres topprioriteter, da han fremstår klar til at vende tilbage til Premier League og sætte en stopper for sit Inter-mareridt efter blot 12 måneder, skriver Daily Express, der tilføjer, at Eriksen angiveligt kan hentes for 100 millioner kroner. 







LIVE

LIVE: De er tæt på Tonni Adamsen

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Thomas Frank scorer sommerjob

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Højlund får kæmpe frikøbsklausul

Nedtur for Arsenal: Stjerne ude af titelkampe

Uenige i studiet: ‘Så må det sæde være brandvarmt’



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Født i Danmark og på vej til VM

– Jeg sagde, Jakob Poulsen var et uambitiøst valg

Dansker er færdig i Premier League-klubben Everton

Torskedumt: Mike Tullberg misser pokalfinalen

Sådan fordeler de danske Europa-pladser sig



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Jon Dahl Tomasson lander alternativt job

Stor Niels Frederiksen-nyhed på vej

Farzam: Han er min favorit som ny Brøndby-træner

Dybt imponeret af AGF: Kæmpe respekt!

Florentino Perez udskriver valg i Real Madrid

Fremhæver fyret træner: ‘Man må ikke glemme…’

Peger på dansker: Penge ud ad vinduet

AGF er mestre – her er deres vej i Europa

Medie er stensikker: Kasper Hjulmand færdig

Stort medie hylder AGF-profil

Jacob Nielsen har lovet fri bar i Aarhus

FC Midtjylland henter ny back



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

De bliver monstersalg til sommer

Rundens Hold i Superligaen – 31. runde