Hvis Eriksen rykker tilbage til England, bliver det nok til denne klub

Ifølge den italienske legende Paolo Di Canio vil det give god mening for Inter at bytte Christian Eriksen med Arsenals Granit Xhaka. Og ifølge italienske medier er London-klubben det mest realistiske bud, hvis Eriksen skal tilbage til Premier League.



Manchester United har forhørt sig om muligheden for at hente Christian Eriksen, der ser ud til at forlade Inter til januar. 

Sådan lyder det fra den Milano-baserede avis La Gazzetta dello Sport, der peger på, at danskerens ophold i Inter har været en katastrofe, efter at han i januar skiftede fra Tottenham. 

Ifølge avisen er Eriksen nået til enighed med Inter om at gå hvert til sit til januar. Det store problem er dog at finde en klub, der vil have danskeren. Manchester United og Arsenal har angiveligt forhørt sig, men Eriksen er angiveligt ikke særlig varm på idéen om at skifte til en af de to klubber. 

Arsenal er mere realistisk
Ifølge den Rom-baserede avis Corriere dello Sport er en retur til Premier League en mulighed for Christian Eriksen. Avisen peger på, at Manchester United kan være en mulighed, men at de røde djævle er ‘en mere urealistisk’ løsning end Arsenal. 

I sidste uge skrev Corriere dello Sport, at Arsenal muligvis er klar på en byttehandel, der skal sende Granit Xhaka til Inter, mens Eriksen så ryger til Arsenal. 

Vil give god mening
Og ifølge den tidligere Juventus- og Lazio-stjerne Paolo Di Canio vil sådan en byttehandel give god mening for Inter. 

– Han (Xhaka, red.) er en spiller, der passer bedre til Contes stil end Eriksen. Han er venstrebenet, hvilket er noget, som Inter-midtbanen mangler lige nu. Han er fysisk stærk, han er hård og voldsom. Nogle gange i for høj grad. Han er den ideelle spiller, hvis du ønsker at starte kampen med et gult kort, lyder det ifølge Sky Calcio Club  fra Paolo Canio. 

– Men han kan godt blive discplineret. Han har spillet for Arsenal i mange år, og han er stadig en spiller på et højt niveau. Eriksen er teknisk bedre, selvom han ikke viser det i Italien. Men Xhaka kan give Inter noget, som de mangler på midten af banen. 

Sammen med Paris Saint-Germain er Arsenal altså den klub, som de italienske medier ser den mest realistiske destination for Christian Eriksen. Mikel Artetas tropper ligger aktuelt på 15. pladsen i Premier League-tabellen, fire point over nedrykningsstregen. 





LIVE

LIVE: Vil med til VM

AC Horsens opgiver Superliga-drøm denne sæson

Dropper Morten Hjulmand – frygter konflikt

AGF – Brøndby IF

Josip Radošević på samtlige forsider

Kasper Høgh trækker overskrifter i Holland

Viborg FF – FC Midtjylland

Rasmus Højlund revser konkurrent



TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Ekspert: ‘Det er megagiftigt for AaB!’

FC København – FC Fredericia

Vild start: Han er deres Rasmus Højlund

Monsterkontrakt: United-talent tilbudt vild løn



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Han er den værste træner, jeg har haft!

Sportschef afviser: FCK har IKKE den klausul!

Superliga-stjerne ‘skal koste op mod 10 mio. euro’

Benhård Brian Riemer-melding

Superliga-boss: ‘Dén gjorde virkelig nas’



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Superligaens dyreste: Han kan sælges for 200 mio.

Gratis om lidt – Superliga-klubber MÅ lure på ham!

‘Ingen i Danmark kan hente ham’

Optakt: FC Nordsjælland – Sønderjyske

Schmeichel afslører sin løn i Brøndby

Topchef får nyt job i FCK

Randers FC – Silkeborg IF

Protesterer efter dansk drømmekamp

Afslører vild transfer-historie

Modtager stor ros fra Højbjerg

Drama i 1. division: Gigantisk nedtur for AaB

Millionregn over FC Midtjylland



FANKLUBBEN

‘Han har været en stærk signing for AGF’

Superliga-boss: ‘Var i dialog med norsk storklub’

Brøndby-stjerne dybt imponeret af 17-årig komet

Zorniger efter egen spiller: ‘Pas dit eget job’

‘Det er dramatisk!’

Så blev det officielt

“Ingen er uerstattelige”

FCM-keeper med flest redninger i Europa League

Man Utd forhandler om PL-stjerne til 600 millioner

Afsløring: Marokko udtager talentet Bilali

Randers vinder Gudenå-derby

Flot comeback af Dortmund mod HSV

Dårlig optakt for Frederik Rønnow

Ekene Chukwuani igen på måltavlen

Dansker sammenlignes med Paul Pogba

Vild afslutning: Man United og Bournemouth deler

Her kan du se 22. runde i den danske 1. division

Langgaber mellem Blå og Blå

FCK-stjerne roses i hjemlandet

‘Han kan producere helt vanvittige tal’

Afslører: Achouris fætter mandsopdækkede SL-boss

Tøfting: ‘Det vil gøre ondt i mit fodboldhjerte’

‘For tidligt at skære halsen over på det projekt’