• Hent Tipsbladets app og få push notifikationer om seneste nyt, livescores mm.
  • Tilmeld dig nyhedsbrevet og få dit daglige skud fodbold til frokostpausen
    Tilmeld nyhedsbrev
  • Vær med hvor og når det sker og deltag i debatterne - følg Tipsbladet på:
Hold dig opdateret - følg Tipsbladet på:
Rygter Mikkel Fuhr Nielsen

Kæmpeklub med pressemeddelelse om Kylian Mbappé

Foto: Getty Images

Real Madrid er blevet nødsaget til at mane rygterne omkring Kylian Mbappé i jorden.

Af Mikkel Fuhr Nielsen

Forbindelsen mellem Real Madrid og Paris Saint-Germains Kylian Mbappé er en årelang en af slagsen.

Den franske verdensstjerne er gentagne gange blevet rygtet til Real Madrid og for nyligt blussede rygterne op igen. Det har fået Real Madrid til at reagere i en officiel pressemeddelelse på klubbens hjemmeside.

Her slår de fast, at han ikke skal til den spanske hovedstad.

- I kølvandet på de informationer, som flere medier har videregivet, hvor der spekuleres i forhandlinger mellem spilleren Kylian Mbappé og vores klub Real Madrid, vil vi gerne slå fast, at disse informationer er falske, og den slags forhandlinger ikke har fundet sted med en spiller, som er på kontrakt i PSG.

Rygterne omkring Kylian Mbappé og Real Madrid startede første gang i 2021. Siden er de fra tid til anden blusset op igen. Ved prisuddelingen Ballon d'Or blev franskmanden spurgt ind til et muligt Real Madrid-skifte, hvortil han svarede med et smil og et vink.

Kylian Mbappé har kontraktudløb denne sommer, og indtil videre har man ikke fundet frem til en fælles fremtid. Det gjorde man ellers i 2022, hvor han forlængede til 2024, selvom der angiveligt også var interesse fra Real Madrid.

Nu er spørgsmålet så, om det lykkes Real Madrid denne gang at sikre sig den franske superstjerne, der iøvrigt sluttede bag Lionel Messi og Erling Haaland ved den føromtalte Ballon d'Or-prisuddeling.

24-årige Kylian Mbappé og Paris Saint-Germain har en option for yderligere et år sammen, men det har flere gange været fremme, at de franske mestre ønsker at binde deres angriber til en længere kontrakt.