En kæmpetransfer i den polske klub GKS Katowice kan være under opsejling.
Denne sæson har Mateusz Kowalczyk nemlig været udlejet fra Brøndby IF til den polske klub med kæmpe succes.
Tre mål, syv assister og prædikatet som polsk landsholdsspiller er nogle af midtbanespillerens meritter under udlejningen til GKS Katowice, hvis cheftræner Rafal Gorak har fortalt, at der arbejdes på en transfer.
– Mateusz kender min holdning til hans fremtid. Vi har talt om det mange gange, men indtil videre forbliver det private samtaler. Det forekommer mig dog, at direktøren, bestyrelsen og ejerkredsen i GKS Katowice er opmærksomme og arbejder på flere ting – også dette, lød det for nyligt.
Der skal dog en del penge på bordet, skal det lykkes, for som Tipsbladet har afsløret, ligger Mateusz Kowalczyks købsoption på 7,5 millioner kroner.
Umiddelbart lyder det måske ikke af alverden, men i GKS Katowice-målestok er det astronomiske summer med deres hidtige rekordkøb værende på 1,5 millioner kroner af Marten Kuusk i januar 2024.
Tipsbladet har derfor rettet henvendelse til sportsdirektør i GKS Katowice, Dawid Dubas, der dog holder kortene tæt til kroppen.
– Der er ikke truffet en endelig transfer-afgørelse. Vi arbejder i stilhed, lyder det kryptiske svar, mens GKS-bossen gerne vil sætte ord på Brøndby-lejesvendens drømmesæson.
– Mateusz er kommet retur til Polen og gør det rigtig godt. Mateusz er fast mand, hvilket var vigtigt for alle parter. Han har hjulpet vores hold med at opnå målsætningen, han har fået mere selvtillid og er i god form. Han har helt sikkert udviklet sig som fodboldspiller over det seneste år.
Nu må tiden vise, hvad der kommer til at ske med midtbanekometen, der senere i dag spiller den fjerdesidste kamp i Ekstraklasa-sæsonen, hvor GKS Katowice for længst har sikret sig overlevelse.
21-årige Mateusz Kowalczyk kom til Brøndby IF fra LKS Lodz i sommeren 2023, men har blot noteret sig for en enkelt førsteholdsoptræden. Kontrakten løber til sommeren 2027, ligesom man investerede ret heftige summer (omkring 10 millioner kroner) på at købe ham fri af LKS Lodz.
LIVE
LIVE: Kæmpe guldfeber i Aarhus!
NYHEDER
– Dét de gjorde med Højlund var helt forkert!
NYHEDER
Medie: Køber Højlund for 330 millioner
NYHEDER
‘Ansæt denne træner, Brøndby – og få stjerne med!’
NYHEDER
Stort medie: Bo Henriksen kandidat til dette job
NYHEDER
‘Sæsonens dårligste kendelse’ – nu svarer dommer
MEDIE
United nærmer sig vanvittig sponsoraftale
EKSKLUSIVT Kommende FCK-stjerne? ‘Han har alt, der skal til!’
NYHEDER
Ekspert: Hvis det sker, bliver Tullberg fyret!
HELT VILDT
Trækker overskrifter – i svime over Braithwaite
MEDIE
AGF køber dansk profil
Træner fyret: Medie nævner Jacob Neestrup
NYHEDER
Kristiansen om FCK: ‘Jeg har en livline derinde’
AVIS Tror på millionkøb af FC København-spiller
EKSKLUSIVT
Afsløring: Færdig i Silkeborg
MEDIE
Thomasberg lokker Superliga-dansker til Polen
MEDIE
Jagter Brøndbys drømmetransfer fra i sommer
TOPNYHED
Trænerskifte: Steve Cooper meldes i spil
TRANSFER
Peter Schmeichel overrasker: Køb ham, Man Utd!
EKSKLUSIVT Erik Sviatchenko giver klart råd til FCM
Dansk træner vinder stor pris
EKSKLUSIVT
‘Vi må se, hvad FC København vil’
NYHEDER
Tidligere Brøndby-assistent til Premier League?
NYHEDER
Kritiserer SL-dommer: ‘En svinestreg af rang’
MEDIE
Stor klub har FCM-profil på blokken, men…..
NYHEDER
Her er scenarierne: Sådan bliver AGF mestre søndag
MEDIE
Færdig i Brøndby – nu er de i dialog
NYHEDER
FIFA straffer Benfica-spiller hårdt
OPTAKT
Bayern – PSG
NYHEDER
KEP: ‘Tror FCK taber den kamp’
NYHEDER
Morten Bruun: ‘Velkendt at FCM har dette problem’
OPTAKT
Aston Villa – Nottingham Forest
TOPNYHED Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig
MEDIE
Jagtet af Brøndby og FCK – kan købes til spotpris
NYHEDER