Kæmpetransfer? Klubboss kryptisk om BIF-spiller

Brøndby-lejesvenden Mateusz Kowalczyk har gang i en forrygende sæson, og nu er spørgsmålet, om GKS Katowice vil sprænge deres transferrekord for midtbanespilleren.



En kæmpetransfer i den polske klub GKS Katowice kan være under opsejling.

Denne sæson har Mateusz Kowalczyk nemlig været udlejet fra Brøndby IF til den polske klub med kæmpe succes.

Tre mål, syv assister og prædikatet som polsk landsholdsspiller er nogle af midtbanespillerens meritter under udlejningen til GKS Katowice, hvis cheftræner Rafal Gorak har fortalt, at der arbejdes på en transfer.

– Mateusz kender min holdning til hans fremtid. Vi har talt om det mange gange, men indtil videre forbliver det private samtaler. Det forekommer mig dog, at direktøren, bestyrelsen og ejerkredsen i GKS Katowice er opmærksomme og arbejder på flere ting – også dette, lød det for nyligt.

Der skal dog en del penge på bordet, skal det lykkes, for som Tipsbladet har afsløret, ligger Mateusz Kowalczyks købsoption på 7,5 millioner kroner.

Umiddelbart lyder det måske ikke af alverden, men i GKS Katowice-målestok er det astronomiske summer med deres hidtige rekordkøb værende på 1,5 millioner kroner af Marten Kuusk i januar 2024.

Tipsbladet har derfor rettet henvendelse til sportsdirektør i GKS Katowice, Dawid Dubas, der dog holder kortene tæt til kroppen.

– Der er ikke truffet en endelig transfer-afgørelse. Vi arbejder i stilhed, lyder det kryptiske svar, mens GKS-bossen gerne vil sætte ord på Brøndby-lejesvendens drømmesæson.

– Mateusz er kommet retur til Polen og gør det rigtig godt. Mateusz er fast mand, hvilket var vigtigt for alle parter. Han har hjulpet vores hold med at opnå målsætningen, han har fået mere selvtillid og er i god form. Han har helt sikkert udviklet sig som fodboldspiller over det seneste år.

Nu må tiden vise, hvad der kommer til at ske med midtbanekometen, der senere i dag spiller den fjerdesidste kamp i Ekstraklasa-sæsonen, hvor GKS Katowice for længst har sikret sig overlevelse.

21-årige Mateusz Kowalczyk kom til Brøndby IF fra LKS Lodz i sommeren 2023, men har blot noteret sig for en enkelt førsteholdsoptræden. Kontrakten løber til sommeren 2027, ligesom man investerede ret heftige summer (omkring 10 millioner kroner) på at købe ham fri af LKS Lodz.



Frimann om FCK: ‘Brutalt – det ødelægger holdet’

Benhård FCK-dom: ‘De to kan ikke være med’

FCK-spiller om Nicolai Poulsen: Han er top usaglig

Her er favoritten til at afløse Thomas Frank

Stærk Eriksen-kamp – men Vavro koster sejren

Isak sikrer Liverpool-sejr – stjerne taber hovedet

Klar transfermelding: ‘Det er helt klart planen’

FC København-handling går verden rundt 

Superliga-drama: Dommerekspert undrer sig stort

– Tillykke til Anders Dreyer og Jeppe Tverskov

Vendsyssel-træner fyret: Aldrig set så lavt niveau

Farzam: ‘Han kunne godt være Leragers arvtager’

Har talt med Brøndby: ‘Klubber har kontaktet mig’

Overvejede udleje: Kan nu blive ny Brøndby-stjerne

Dansk kæmpetransfer? Han vil kun til denne klub

Kæmpe skandale: Ajax-kamp aflyst

Simulerede FCM 10.000 gange – det samme skete

Udskældt dansker henvender sig til van Persie

AGF sejrede på ny – så har vi balladen igen i FCK

I dialog med lynhurtig Superliga-angriber

FCM viser interesse for dyr Dortmund-spiller

Københavns Vestegns Politi rykkede ud

‘Siger jeg dét, bliver det blæst op’

Bekræfter: ‘Vi forhandler med Mikael Uhre’

Kasper Hjulmand taber storkamp

Silkeborg med løst krudt mod tamme Randers

Bekræfter dialog med Benjamin Schmedes

Krisen kradser: Bo Henriksen og co. skraber bunden

Vanvittige scener i svensk skandalekamp

Martin Spelmann stopper – det skal han nu

Omdiskuteret dommer pillet af FC Midtjylland-kamp

Flyver til England nu: Han er Man Utds næste køb

Ruben Amorim ser “angst” i danskers spil

OB tager revanche mod Vejle og styrer mod top-6

Afsløring: Rommedahl ny direktør i dansk klub

Endelig er der godt nyt!

FCM meldes interesseret – bud fra England

Steve Cooper-uheld til træning: Av min ryg

Bizarre Barcelona-billeder går viralt

Brøndby IF – FC Fredericia

Bjarne Riis kan score millionbeløb

Afsløring: Dansk kriseklub solgt

Arsenal smider point mod Chelseas 10 mand

Viking er norsk mester for første gang i 34 år

FC Midtjylland tangerer klubrekord

Neestrup: Vi kommer aldrig til at give op, men…

AaB og Horsens lukker efteråret med uforløst duel

AGF sejrer og sender FCK tilbage i sin krise

Manchester United henter comebacksejr

Vild udvikling: FCK-flop den bedste i kæmpe finale