Kæmpetransfer? Klubboss kryptisk om BIF-spiller

Brøndby-lejesvenden Mateusz Kowalczyk har gang i en forrygende sæson, og nu er spørgsmålet, om GKS Katowice vil sprænge deres transferrekord for midtbanespilleren.



En kæmpetransfer i den polske klub GKS Katowice kan være under opsejling.

Denne sæson har Mateusz Kowalczyk nemlig været udlejet fra Brøndby IF til den polske klub med kæmpe succes.

Tre mål, syv assister og prædikatet som polsk landsholdsspiller er nogle af midtbanespillerens meritter under udlejningen til GKS Katowice, hvis cheftræner Rafal Gorak har fortalt, at der arbejdes på en transfer.

– Mateusz kender min holdning til hans fremtid. Vi har talt om det mange gange, men indtil videre forbliver det private samtaler. Det forekommer mig dog, at direktøren, bestyrelsen og ejerkredsen i GKS Katowice er opmærksomme og arbejder på flere ting – også dette, lød det for nyligt.

Der skal dog en del penge på bordet, skal det lykkes, for som Tipsbladet har afsløret, ligger Mateusz Kowalczyks købsoption på 7,5 millioner kroner.

Umiddelbart lyder det måske ikke af alverden, men i GKS Katowice-målestok er det astronomiske summer med deres hidtige rekordkøb værende på 1,5 millioner kroner af Marten Kuusk i januar 2024.

Tipsbladet har derfor rettet henvendelse til sportsdirektør i GKS Katowice, Dawid Dubas, der dog holder kortene tæt til kroppen.

– Der er ikke truffet en endelig transfer-afgørelse. Vi arbejder i stilhed, lyder det kryptiske svar, mens GKS-bossen gerne vil sætte ord på Brøndby-lejesvendens drømmesæson.

– Mateusz er kommet retur til Polen og gør det rigtig godt. Mateusz er fast mand, hvilket var vigtigt for alle parter. Han har hjulpet vores hold med at opnå målsætningen, han har fået mere selvtillid og er i god form. Han har helt sikkert udviklet sig som fodboldspiller over det seneste år.

Nu må tiden vise, hvad der kommer til at ske med midtbanekometen, der senere i dag spiller den fjerdesidste kamp i Ekstraklasa-sæsonen, hvor GKS Katowice for længst har sikret sig overlevelse.

21-årige Mateusz Kowalczyk kom til Brøndby IF fra LKS Lodz i sommeren 2023, men har blot noteret sig for en enkelt førsteholdsoptræden. Kontrakten løber til sommeren 2027, ligesom man investerede ret heftige summer (omkring 10 millioner kroner) på at købe ham fri af LKS Lodz.







LIVE

LIVE: To Real Madrid-transfers på plads

Afsløring: Kongehandel af FCM – her er prisen

Hvad sker der? 11 profiler melder afbud

Bo Svensson forklarer valg af ny assistent i FCK

Overraskelse: Han bliver IKKE ny assistent i FCK

Venter med at hive fat i Jacob Neestrup

Oscar Højlund melder klar målsætning ud

Fortid i Brøndby? Der er dialog



INTERVIEW

Underligt med Eriksen: ‘Hvad fanden sker der?’

Jonas Vingegaard besøger dansk fodboldstjerne

FC Midtjylland tæt på salg af angriber

Sirener på stadion – nu reagerer Riemer

Melder ud om Kasper Hjulmand



MEDIE

Skulle til FCM i kæmpehandel – nu skifter han

Tjekkiet – Danmark

Neestrup nåede at sætte absurd FCK-rekord

Melder ud om Neestrup: ‘Det er sindssygt!’

‘Så bliver jeg den lykkeligste mand i verden’

Skal han med Bo Svensson til FC København?



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Kryptisk tjekkisk landstræner: Det nævner jeg ikke

Afsløring: Fyring i B.93 – Thomsen ny direktør

Wolfsburg-dansker vil hjem til guldfest i Aarhus

Andreas Christensen afslører mavepuster i Brøndby

Stor profil glad for Brøndby

Rasmus Højlund har ikke set det før

Kæmpe drama: Dansker skrider fra storsatsende klub

På få måneder – hans værdi er næsten fordoblet

Katjiiing – millionregn over Rasmus Falk

Tøffe om Neestrup-dialog: Det virker besynderligt

Tjener kassen – lønkonge vil væk fra tysk topklub

Nu bekræftes tocifret millionbeløb



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

De nye Wieghorst og Hjulmand?

FC København afviser konspirationsteori

Varme rygter: Han har været i FC København

Cardiff taber sag om erstatning efter flystyrt

FCK-boss forklarer: Der var rift om Bo Svensson

Kæmpe scoop? Real Madrid skal kun betale 60 mio.

Afslører: Han bliver ny assistent i FCK

Arturo Vidal raser over Dario Osorio-beslutning

Dybt bekymret over VM i USA

Ser I med, Brøndby?

Chok i Sverige: August Priske i kæmpe hyldest

Thomsen jubler over direktør-job

VM-overraskelse i Pristina

‘Det er en meget, meget stor FC København-mand’

Afslører hemmelige samtaler med FC København

FC København vil bruge mere data i transfers

Hylder Jacob Neestrup: Han er en hædersmand

Bo Svensson jubler over FC København-ansættelse

FC København tæt på ny assistenttræner

Spår flere træner-ændringer i FC København

Fejl og ingen glæde: Stor modstand mod VAR

– Jeg tror, det er det rigtige for FC København