– Lige nu er de det mest plausible bud på Eriksens næste klub

Calciomercato har analyseret Christian Eriksens fremtidsmuligheder.



Der er blevet sagt og skrevet meget om Christian Eriksens ulykkelige situation i Inter, og forud for Milano-klubbens Champions League-opgør mod Real Madrid har det italienske medie Calciomercato nu analyseret Eriksens situation. 

– Nu kan der ikke længere være nogen tvivl: Christian Eriksens Inter-situation er ikke længere en simpel sag, men derimod et puslespil, der skal løses på januars transfermarked. Den danske midtbanespillers offentlige udtalelser, hvor han erklærer sig utilfreds med sin manglende spilletid og åbner op for at prøve noget nyt, har kun forstørret den kløft, der har manifeseret sig i de seneste måneder, skriver Calciomercato.

– Han har opholdt sig mere og mere på sidelinien i Nerazzurri-projektet, hvor Conte har gentaget sine ord (‘han har fået mange chancer’), og hvor Inter-bossen har valgt at ekskludere den tidligere Tottenham-spiller i alle de tre kampe, som Inter har spillet i november.

Det italienske medie refererer samtidig til Inter-sportsdirektøren Giuseppe Marottas udtalelse om, at Inter ‘aldrig vil holde på en spiller, der beder om et skifte’. Marotta slog samtidig fast, at Inter vil forsøge at finde den rette løsning. 

Den rette løsning
Men hvad er så løsningen for Christian Eriksen, spørger Calciomercato. 

– Danskeren mangler ikke bejlere. I løbet af de seneste måneder er både Dortmund og Hertha Berlin blevet afvist af Inter. Det primære problem er dog det, som Marotta beskriver som ‘den rette løsning’. Der er tale om en løsning, hvor Inter ikke fuldstændigt mister de 20 millioner euro, som man betalte i januar 2019. Og beskeden fra Zhang (Inters ejer, red.) er, at der må blive tale om et permanent salg eller en direkte byttehandel. 

– Det er denne besked, som interesserede klubber har fået. Både de store tyske klubber, men først og fremmest også PSG, som har fået beskeden i løbet af de seneste uger, og som også har et godt forhold til Inter efter Mauro Icardi-transferen. Der er en hypotese om en byttehandel med Leandro Paredes. Der er ikke fremgang i denne historie, men pariserne ligner lige nu det mest plausible exit-scenarie for danskeren, som vil være garanteret en løn på 7,5 millioner euro per sæson. 



Thomas Delaney i stor hyldest

Syv i træk for Barcelona

Tadej Pogačar træffer stor beslutning

Det var MEGET specielt – alle talte om det!

Gigantisk røverkøb – så meget burde Højlund koste

Havde frikøbsklausul – vender hjem til FCM

Vildt skifte i Superligaen?

Anbefaler FC Midtjylland til alle

Danske klubber efter Thomas Delaney

Forhandler med Pione Sisto

Napoli jagter Superliga-profil

Kæk Højbjerg: Køb disse danske stjerner, Marseille

Superliga-boss: Ja, han er en kandidat

OB-boss med spændende transferbesked

Christian Eriksen assisterer i ny Wolfsburg-sejr

Stort Brøndby-talent stråler i Holland

Kæmpeklub vil købe Gustav Isaksen

Brøndbys ejer køber Dax Palmer

Kæmpe Superliga-salg i januar: Nu er han i modvind

Ryger i ‘sort bog’: ‘Jeg er helt målløs’

‘Vi må nok erkende at Tonni Adamsen er på vej væk’

– Jeg tror, han har spillet sin sidste kamp

Jacob Neestrup spøger i denne klub

Sergio Ramos i chokskifte?

Danskerklub vil IKKE byde på Robert

Transferjournalist slår fast: Sker IKKE!

Afsløring: Silkeborg i dialog om Tobias Slotsager

Aflyser møde med pressen

Sammenligner med Vingegaard: ‘Gør det heller ikke’

Brøndby-stjerne prøver sig af som tv-kommentator 

Jakob Poulsen kritiserer AGF-spiller

FCK lukker hektisk efterår med sikret semifinale

Zorniger kommer med klar besked

Martin Jørgensen jubler over stor nyhed

Afsløring: Schweizisk tophold jagter Vejle-profil

FC København arbejder på Jacob Neestrup-exit

På vej til FCK? ‘Kongen af afslutninger!’

Smutter Neestrup? ‘En rigtig god udgang’

Perfekt uge – kæmpe dansk koefficient-succes!

Revser FCM-fans: ‘Charmeforladt og ondskabsfuldt’

Diant Ramaj-bombe? Helt vildt rygte

Lynmål grundlægger tiltrængt Liverpool-optur

Viborg er klar til pokalsemifinale

Forudsiger værdieksplosion hos Superliga-stjerner

Neestrups næste klub? ‘Ikke for stor en mundfuld’

Fans går amok under Messi-besøg

Vanvittige FCM: Smadrer flere europæiske nationer

Thomas Frank vil handle i transfervinduet

Harder lyste op i Leipzig-skuffelse

Få mål i lokalderby i Rhinland