Frenkie de Jong er den næstdyreste spiller i FC Barcelona-truppen, efter at klubben har sagt farvel til Lionel Messi, Antoine Griezmann og Philippe Coutinho i løbet af de seneste seks måneder.
Og ifølge den spanske avis Sport betyder Frenkie de Jongs høje markedsværdi, at hollænderen også risikerer at blive afskibet til sommer.
FC Barcelona døjer således stadigvæk med økonomiske problemer, og derfor pønser klubben altså på et salg af Frenkie de Jong, hvis ikke hollænderen formår at overbevise tilstrækkeligt i anden halvdel af sæsonen.
– Den hollandske midtbanespiller, der kæmpede hårdt for at blive klar til El Clásico, gør stadig ikke forskellen. Den resterende del af sæsonen bliver afgørende for spillerens fremtid, idet han har bejlere og en markedsværdi på 70 millioner euro [520 millioner kroner, red.], skriver Sport således.
Ifølge Sport formåede Frenkie de Jong i onsdagens nederlag til Real Madrid absolut ikke at fjerne den tvivl, der har hængt over hollænderen i hans tredje sæson på Camp Nou. Hollænderen blev således pillet ud i pausen.
Ifølge Sport er det primære problem, at Frenkie de Jong slet ikke er så afgørende, som man ville kunne forvente af en spiller, der har kostet over en halv milliard kroner.
– Barça har problemer i angrebet og i forsvaret, men ikke på midtbanen. Nico González, Gavi og Pedri er brudt igennem, og med Sergio Busquets er det en ganske kompetent cocktail både aktuelt og i fremtiden, skriver Sport således.
Sport peger på, at FC Barcelona-præsident Joan Laporta har sat sig for at hente en topangriber til sommer, og den slags er selvsagt sjældent billigt. Og ifølge Sport går Frenkie de Jong derfor nogle meget afgørende måneder i møde, idet hollænderen skal forsøge at overbevise FC Barcelona om, at klubben ikke skal sælge ham til sommer.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
TRANSFER
Spændende melding
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
MEDIE
Flyamok – så meget udleder FIFA-boss’ rejser
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
MEDIE
Transferbombe på vej
MEDIE
De vil have Gaaei – her er prisen
OPTAKT
Holland – Marokko
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
TRANSFER
Monstertransfer: Her er hans kongeløn
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TOPNYHED
