Barcelona sagde i sommer farvel til Lionel Messi og Antoine Griezmann, og snart kan endnu et stort navn forlade Camp Nou.
Således skriver den spanske avis El Nacional, at Frenkie de Jong er en spiller, der kan blive ofret, fordi hollænderen er et af de mest oplagte salgsobjekter i Barcelona-truppen.
El Nacional peger således på, at Barcelona har brug for penge, mens klubben samtidig har brug for at tilføje nye kræfter til spillertruppen.
– Salgene af Leo Messi og Antoine Griezmann i starten af sæsonen har efterladt et meget stort tomrum, der nu er nødt til at blive udfyldt igen, lyder det således fra El Nacional.
Har brug for mål
El Nacional peger på, at Barcelonas spil har forbedret sig efter Xavi Hernández’ ankomst, men avisen påpeger samtidig, at Barcelona blot har scoret ét mål i de to seneste kampe mod Espanyol og Benfica.
– Det, der mere end noget andet er brug for, er mål. Og derfor leder Joan Laporta og Xavi Hernández efter en spiller, der til januar kan løfte Barcelona ud af krisen. Men for at kunne bruge penge er man også nødt til at sælge. Og der kan komme overraskelser, lyder det således fra El Nacional.
– Laporta kan ende med at give grønt lys for et salg af Frenkie de Jong, hvis man modtager et bud på 70 millioner euro [520 millioner kroner, red.]. Det er ikke det, Xavi ønsker, men det er nødvendigt at acceptere visse ofre. Det er en mulighed, der i stigende grad fremstår mere og mere reel for Barça.
Frenkie de Jong er i gang med sin tredje sæson i Barcelona, men El Nacional peger på, at hollænderen ikke har leveret som forventet. Avisen peger således på, at et salg af Frenkie de Jong potentielt kan åbne døren for at hente Erling Haaland.
Frenkie de Jong har i den seneste tid været rygtet til både Manchester City og Manchester United.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
OPTAKT
Holland – Marokko
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
OPTAKT
