Ny fyring for Mourinho? Tysker er favorit til at blive Højbjergs nye chef

José Mourinho går angiveligt en afgørende periode i møde, idet portugiseren til sommer risikerer at blive afløst af Julian Nagelsmann.



Tottenham ligger i øjeblikket på niendepladsen i Premier League-tabellen, og derfor er der nu spekulationer om José Mourinhos fremtid i London-klubben. 

Og ifølge den engelske avis The Telegraph er RB Leipzigs cheftræner, Julian Nagelsmann, favorit til at afløse Mourinho, der i november 2019 afløste den fyrede Mauricio Pochettino.

Afgørende periode for Mourinho
The Telegraph peger på, at José Mouringo efter søndagens 2-1-nederlag til West Ham går 12 vigtige dage i møde, som potentielt kan afgøre, om han også er i Tottenham i næste sæson. Her venter der således en Europa League-kamp mod østrigske Wolfsberger, samt tre vigtige ligakampe.

– Nagelsmann er angiveligt ikke klar på at forlade RB Leipzig midt i sæsonen, hvilket giver Mourinho tid til at få vendt tingene. Men de kommende kampe mod Wolfsberger i Europa League, Burnley, Fulham og Crystal Palace kan afgøre hans skæbne, hvis de går dårligt, skriver The Telegraph.

Avisen peger på, at et nederlag mod enten Burnley, Fulham eller Crystal Palace kan betyde, at Tottenham ikke slutter højt nok oppe i tabellen til, at Mourinho kan vide sig sikker på at beholde sit job. Og ifølge The Telegraph er Julian Nagelsmann, som avisen betegner som ‘den mest spændende unge træner i verden’, altså Tottenhams førsteprioritet, hvis det bliver nødvendigt at fyre José Mourinho.

José Mourinho er blevet fyret to gange siden december 2015. Først i Chelsea og derefter i Manchester United, hvor portugiseren fik sparket i december 2018. 





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Zorniger fremhæver transfervindue

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Spændende melding

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Storroser 18-årig FCK-spiller

De vil have Gaaei – her er prisen

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Holland – Marokko

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Her er 16.-delsfinalerne til VM

Transferbombe på vej

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Spår vild Rasmus Højlund-sæson



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Sydafrika – Canada

Meldes tæt på storklub

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Tyskland – Paraguay