Overraskende rygte: Umuligt Højlund skifter dertil

Mangeårige sportsjournalist kan slet ikke se Rasmus Højlund foretage skifte til fransk fodbold.



Rasmus Højlund er et af de varmeste navne på rygtebørsen lige nu.

Stort set alle Europas største klubber er blevet kædet sammen med den brandvarme angriber. Det er ikke uden grund, da han har gjort det forrygende for Atalanta i denne sæson.

Det blev fulgt op af fem mål i EM-kvalifikationen i slutningen af marts, hvor Rasmus Højlund var flyvende mod Finland og Kasakhstan. Det fik ikke ligefrem rygterne til at blive færre.

Tværtimod blev nye bejlere meldt interesseret i angriberen. En af dem er franske Marseille. Umiddelbart lyder det overraskende, at en fransk klub skal kunne konkurrere med klubber som Manchester United, Chelsea, Real Madrid og Napoli.

Det mener den mangeårige sportsjournalist Matthias Manteghetti også.

– Jeg tror overhovedet ikke på det her rygte. På et tidspunkt er det bestemt, at han skal til en klub af Juventus’ eller Napolis kaliber. Han kan også tage turen direkte til Premier League. Han har profilen til at spille i England. Det er umuligt at se ham i Marseille, siger han i programmet Débat Foot Marseille.

Rasmus Højlund har foruden sine fem landskampsmål været involveret i ti Serie A-scoringer i denne sæson. Matthias Manteghetti mener allerede, at han skal til en af verdens største klubber, når tiden er inde til at skifte græsgange.

– Han er for stærk allerede, og han har bare sat kursen mod rigtig store klubber. I sine første to kampe for Danmark scorede han fem mål. Det bliver Real Madrid eller Chelsea om et par år.

Rasmus Højlund skiftede i sommer fra SK Sturm Graz til Atalanta, hvor han har brændt banen. Særligt efter årsskiftet har den blonde bomber høvlet mål ind på stribe for Bergamo-klubben.





Vil glemme dansk pokalfinale: En kæmpe skuffelse




► LIVE

LIVE: FCK-profil ude mod FC Midtjylland

BIF-flop på rampen: Har ambitioner om noget større

FC Midtjylland – FC København

‘Han græd, da jeg skiftede til FC København’

Sportschef færdig efter Frihedsbrevet-artikel

Brian Priske overgår alle i ligaens historien

Forsvarer dansker: Alle ser potentialet



INTERVIEW ►

Vild med Adamsen: ‘De troede, det var urealistisk’

Håkon Evjen i kæmpe nedtur

Afslører: Sådan reagerede han efter AGF-blamage

Martin Jørgensen afslører: Jeg nægtede

Ser gode muligheder for FCK-transfer

FC København bekræfter transfer



EKSKLUSIVT ►

Afsløring: Kæmpe bombe – FCM henter Andreas Maxsø

AGF – Sønderjyske

‘Jeg synes, det er en pinlig opførsel’

– Uretfærdigt, hvis han ikke vinder Ballon d’Or!

‘Man er nødt til at lære af den slags historier’

– Disse to kan afløse Michael Carrick i Man Utd

Brøndby IF – Lyngby BK

‘Et scoop for Superligaen – han er et monster’

Føler intet pres fra sin FCM-forgænger



TRANSFER ►

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2026

Antyder chok-beslutning

Farzam om FCK-stjerne: To klasser over alle andre

Randers FC – Viborg FF

Silkeborg IF – AC Horsens

En stor skuffelse han skiftede til Brøndby

I angreb: ‘De gør sig selv til grin’

Tøfting raser: ‘Det er tonedøvt’

– Her er sandheden om Olti Hyseni, FCK og FCM

Opkald ændrede alt: Måtte haste til lufthavnen

Rygterne svirrer: Brøndby-stjerne i stor transfer?

Hvidovre stikker fra Vejle