Tidligere holdkammerat kan blive afgørende for Eriksens fremtid

PSG vil gerne have fingrene i Dele Alli, og det kan åbne op for, at Tottenham vælger at leje Christian Eriksen som erstatning for englænderen, der gerne vil væk.



Paris Saint-Germain har jagtet Dele Alli i månedsvis, og noget tyder på, at Christian Eriksen skal krydse fingre for, at pariserne får fingrene i den danske landsholdsprofils gamle holdkammerat i Tottenham. 

Således skriver det franske medie RMC, at Paris Saint-Germain stadig ikke har opgivet at hente Alli til den franske hovedstad, hvor englænderen vil kunne blive genforenet med Mauricio Pochettino. 

Levy vil have afløser på plads først
RMC skriver således, Tottenhams bestyrelsesformand Daniel Levy er noget skeptisk ved at lade Dele Alli gå, idet London-klubben kan ende med at blive tyndt besat, hvis man bliver ramt af skader. 

– Klubben, der aktuelt ligger på femtepladsen i Premier League, vil først have en afløser på plads, hvis man skal give grønt lys (for en udlejning af Alli, red.). Det kan resultere i en retur for Christian Eriksen, der har været på vej væk siden begyndelsen af transfervinduet. Det vil blive kompliceret, men det er en relevant mulighed, skriver RMC. 

Den italienske transferjournalist Fabrizio Romano har afsløret, at Inter har opstillet særlige betingelser for Tottenham, hvad angår en mulig lejeaftale for Christian Eriksen, i forhold til alle andre interesserede klubber. Angiveligt fordi italienerne mener, at Tottenham var besværlige at forhandle med, da den engelske klub for et år siden solgte Eriksen til Inter. 





LIVE

LIVE: Urimeligt at FCK har hjemmebane hver gang

De overvejer Christian Eriksen

Bo Svensson åbner op om forbehold ved FCK-job

Kæmpe Brøndby-bud – ‘han skifter snart’

Højlund-statistik bekymrer i Napoli

Tjente kassen i Brøndby – det er hans løn nu

– De to kan måske give AGF 100 millioner tilsammen



TIPSBLADET SPECIAL

Dommerekspert: ‘Straffespark otte dage om ugen!’

Superliga-bombe på vej? Tror de vil hente Dolberg

Manchester United med chokbud på Real-stjerne?

Hård AGF-dom: Det nægter jeg simpelthen at tro på

Jakob Poulsen trækker overskrifter i udlandet

Røg ud hos Cooper: Brøndby-spiller i kovending



TIPSBLADET SPECIAL

Her er AGF’s mulige modstandere i Champions League

Sker for første gang i 20 år for Real Betis

Dansk klub henter Nicolai Larsen

Frank til denne klub? ‘Hvis de ikke er højrøvede’

Fyring på vej – nævner både Neestrup og Tullberg

Thomas Frank scorer sommerjob



EKSKLUSIVT

Kaos i Madrid: ‘Han er VIRKELIG et problem’

Fra B.93 til MLS – her er danskers millionløn

Problemer for Nartey og co: Lytter til bud på alle

FC København og AGF jagter Igor Drapinski

Ekspert: Sig farvel til denne stjerne, AGF

Hylder ‘CV’: ‘Han snød mig hver gang’

Han afløser Mike Tullberg i pokalfinalen

Claesson: ‘Det har været et langt mareridt’

Berthel Askou topfavorit til Ligue 1-job

Stor hyldest af Mike Tullberg

Transferfri stjerne i København

Hjulmand meldes færdig – skuffelse kan overtage

Revser FCM: ‘De kan ikke sælge ham for 150 mio.!’



TIPSBLADET SPECIAL

‘Det er de der skide tv-penge’

Afsløring: AGF og FC Nordsjælland bejler til Lind

Højlund får kæmpe frikøbsklausul