AC Milan-træner skuffet: Det har ikke været nemt

AC Milans håb om europæisk fodbold i næste sæson er slukket. Træner kalder på samling og fremhæver lyspunkter.



Efter søndagens 1-3-nederlag mod AS Roma i Serie A opfordrer AC Milan-træner Sergio Conceicao sit mandskab til at stå sammen fremadrettet.

Milan ligger aktuelt på en skuffende niendeplads i ligaen, og med nederlaget på udebane er håbet om europæisk fodbold i næste sæson definitivt slukket.

Onsdag tabte Milan 0-1 til Bologna i finalen i pokalturneringen, og holdets portugisiske træner er bevidst om den negative stemning, der har bredt sig.

– Vi må forsøge at stå sammen i en sæson, der ikke har været nem, og tage ansvar, siger Conceicao til streamingtjenesten DAZN.

Trods den generelle skuffelse understreger cheftræneren, at der har været positive elementer i sæsonen, siden han kom til klubben ved årsskiftet.

– Jeg siger ikke, det har været en god sæson eller fem perfekte måneder – absolut ikke – men der har været nogle lyspunkter, lyder det.

Portugiseren kunne næppe have drømt om en bedre start i jobbet, da han i sin første opgave vandt den italienske Super Cup på saudiarabisk grund.

Træneren fremhæver også pokalfinalen som et lyspunkt, men i de afgørende kampe har der været “negative øjeblikke”, mener han.

Tidligere på sæsonen røg Milan ud af Champions League før ottendedelsfinalerne.

Conceicao blev bortvist fra sidelinjen i kampen mod Roma og har derfor karantæne i sæsonens sidste kamp hjemme mod Monza.

– Jeg vil ikke komme med undskyldninger. Jeg brænder for fodbold, og det gør mig ked af det, at jeg ikke kan være der sammen med mine spillere, siger han.

Efter en dramatisk næstsidste spillerunde ligger Napoli til at blive italiensk mester på søndag.

Napoli topper således tabellen med et point ned til Inter før holdets afsluttende hjemmekamp mod Cagliari.

/ritzau/Reuters





Han elsker Brøndby – vil gerne tilbage til Danmark




LIVE

TransferLIVE: Vil have FCK-floppet Amir Richardson

Jubler over dansk transfer: ‘Vi kan se et boom’

Ny Brøndby-stjerne? Stjæler overskrifterne

Hjulmand enig med storklub – her er millionlønnen

Helt vildt: Har taget Morten Bruun 15 timer

Jordan Larsson meldes enig med denne klub

Rasmus Højlund: De må gerne ryge tidligt ud af VM

Nu melder Christian Eriksen ud



TIPSBLADET SPECIAL

Her er 7 bud på Thomas Nørgaards afløser

Afslører: ‘Kent Nielsen blev først irriteret’

Alt vendt på hovedet for Werge: Rykker på hotel

Thomas Frank overrasker: De vinder VM

‘Christian Eriksen havde advaret os’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Bombe – Real Madrid overvejer Yirenkyi

Dansk træner fyret: ‘Åben for Danmark og udlandet’

Nu kan tidligere Brøndby-stjerne hentes gratis

Bayern München i ‘megatransfer’ – betaler 485 mio.

Lothar Matthäus med chokerende bud på VM-vinder

Brøndby-chef reagerer på Christian Nørgaard



EKSKLUSIVT

David Nielsen: Han kan blive en gud til evig tid! 

VM-LIVE: Tre røde kort i VM-åbningskampen

DR og TV 2: De er værter og eksperter til VM

Kent Nielsen sætter ord på jobskifte

Optakt: Canada – Bosnien-Hercegovina

Dansk komet tæt på flot skifte: Her er prisen

Økonomiske problemer – bud på dansk profil

Optakt: Sydkorea – Tjekkiet

Kostede 640 millioner – nu er han færdig i United

FC Barcelona køber VM-angriber – her er prisen

VM-deltager skal ændre spilletrøje efter Fifa-krav

Brøndby henter Arnar Bjarki Gunnleifsson

City med vildt rekordbud



FANKLUBBEN

Det har været en elendig sæson

Han bliver ny cheftræner i Silkeborg

Jens Jønsson flirter med dansk retur