Det er ikke så ofte, at danske Morten Hjulmand siger noget, men midtbanespilleren, 23 år, er blevet kaptajn og derfor også nødt til at tale af og til.
Og i et interview med programmet Dazn Talks åbner Morten Hjulmand nu op for sin tid i Italien og det, at han er anfører.
Danskeren blev denne sommer udnævnt til anfører for klubben, der er rykket op i Serie A, og det er ikke overraskende en tjans, han nyder.
– Jeg er meget stolt over at være anfører. Det er klart, at jeg føler et ansvar på og uden for banen. Jeg er meget glad for at være anfører, og jeg kan godt lide at være det ved at tale meget. I omklædningsrummet er jeg rolig og taler med alle. I kampene og under træning er jeg dog meget hård. Da de fortalte mig det, var jeg mere glad end bekymret, siger Morten Hjulmand til Dazn Talks.
Danskeren har fået en ganske prominent holdkammerat denne sommer, hvor Lecce har hentet tidligere Barcelona-profil Samuel Umtiti. Om ham siger Morten Hjulmand:
– Samuel er en god fyr. Jeg har ikke talt så meget med ham, han er meget sammen med de andre fransmænd (i truppen), men han er rolig, fokuseret og arbejder godt hver eneste dag. Han opfører sig som alle andre, og selv om han har vundet VM, er han nede på jorden. Det er naturligvis en anden verden her end i Barcelona, men han har det godt.
Oprykkerklubben ligger efter fem kampe med to point. Næste opgave er en kamp mod Monza, der også er oprykker, og også har en dansker i truppen i form af Christian Gytkjær.
LIVE
VM-LIVE: Præsident slagter landstræner
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
MEDIE
De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
EKSKLUSIVT
Så dyr er FC København-emnet Romeo Amane
TIPSBLADET SPECIAL
Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
MEDIE
Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
FCK-skifte kollapsede – nu er han kontraktløs
Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM
OPTAKT
Holland – Marokko
TRANSFER
FC København jagter Romane Amane
TOPNYHED
Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
NYHEDER
Dansk klub henter Jonathan Hutters
EKSKLUSIVT
Bech: ‘Derfor er porten sparket op’
OPTAKT
Brasilien – Japan
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
EKSKLUSIVT
‘Vi har et spændende transfervindue foran os’
NYHEDER
Dansk VM-træner i tvivl om fremtiden
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
OPTAKT