Andreas Skov Olsens italienske eventyr er aldrig blevet helt, som man havde håbet på.
Efter to og et halvt år i Bologna har den danske kantspiller fortsat ikke formået at bide sig fast i startopstillingen, og hans situation på klubplan står i skarp kontrast til hans status på det danske landshold, hvor han scorer mange mål og er en af Kasper Hjulmands foretrukne.
Så hvad er der gået galt i den norditalienske universitetsby?
– Det er et godt spørgsmål, som mange stiller. Da han ankom, var der mange forventninger til ham, og det blev betragtet som et scoop, siger Mark Doyle, der er bosiddende i Bologna og dækker italiensk fodbold for GOAL, til tipsbladet.dk.
– I denne sæson har Sinisa Mihajlovic (cheftræner i Bologna, red.) været relativt åben om, at Skov Olsen forvirrer ham. Han forstår ikke helt Skov Olsens attitude og arbejdsmetoder. Han føler ikke, at han arbejder hårdt nok eller er dedikeret nok.
– Der har været skrevet i de lokale aviser, at han betragtes som akavet. Nogle tror, at han er genert, mens andre føler, at han virker uforskammet. Det er svært at vide, om han er distræt eller arrogant. Jeg kender ham ikke personligt, så jeg kan ikke sige det, men det er der snak om. Det har Mihajlovic også hentydet til. Han er ikke et stort problem, men måske forstår han ikke helt, hvad det kræver at komme helt ind på holdet.
Til gengæld er man i Bologna ikke i tvivl om, at man i Andreas Skov Olsen har en spiller, der besidder et stort talent.
– Når man taler med journalister og fans i Bologna, kan alle se, at han er talentfuld, og at han gør fantastiske ting til træning, men i Bologna er han ikke den samme spiller, som han er for Danmark. Hvis skyld er det? Måske er det taktisk, siger Mark Doyle og henviser til, at den 21-årige dansker er blevet brugt en del som højre wingback i denne sæson.
Det skal heller ikke udelukkes, at Andreas Skov Olsen blot har haft svært ved at falde til i Bologna – i byen og i klubben.
– Det kan godt være. Lad os ikke glemme, at han er meget ung. Det må man tage højde for. Men Bologna er faktisk en ret stor by og betragtes som den største lille by i Italien. Mange føler, at det er ret nemt at integrere sig, fordi det er en ret international by. Der er stort universitet og mange udenlandske studerende, så man kan klare sig med kun at snakke engelsk. Derfor ville jeg tro, at Bologna var ret nemt at integrere sig hos.
– Det lyder også til, at Bologna har prøvet meget og gjort en indsats. Mihajlovic ved også, at nogle skal have et spark bagi, og at andre skal have en arm rundt om skulderen. Skov Olsen lader ikke til at tage imod nogle af metoderne, siger han.
I de italienske medier har det i de seneste uger været skrevet meget om, at Skov Olsens tid i Bologna nærmer sig en afslutning. I hvert fald ventes Bologna at være åbne for at udleje ham i januar.
Her er blandt andre Real Sociedad, Rangers og Hertha Berlin nævnt som bejlere.
– Det virker nu helt uundgåeligt, at han udlejes. De kunne endda sælge ham, men de har nok ikke givet op på ham, siger Mark Doyle.
– Jeg tror, at Bologna ville være glade for en lejeaftale, fordi det giver dem to muligheder. Enten kommer han tilbage med selvtillid som en anden spiller og måske mere moden. Eller også kan Bologna tænke på at sælge ham, hvis han gør det godt et andet sted. Fordi han er en værdifuld brik, og de vil gerne tjene på ham, fordi han har potentiale og gør det godt på landsholdet. Det ville være en win-win at udleje ham og håbe på, at han får mere spilletid og genfinder sin selvtillid.
Andreas Skov Olsen står noteret for 68 kampe for Bologna med tre mål til følge. Han har kontrakt med klubben frem til sommeren 2024.

Disse 8 spillere til salg i FC Barcelona

Efter fyringsrygter: Fuld opbakning til Rösler

London-klub meldes varm på Kasper Dolberg

Dortmund køber Daniel Svensson permanent

Afsløring: AGF-stortalent får chancen i Portugal

‘Drømmetransfer’ – Liverpool meget tæt på stjerne

Vil hente Eriksen – skal han også være træner?

Mobilen bimler og bamler: Det skal Riddersholm nu

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner

Afviser klub – dansk interesse for Mustapha Bundu

Lang kontrakt og nyt topjob: Færdig med at flirte

Afsløring: FCN sælger Svensson i kæmpehandel

Søren Pedersen ny fodbolddirektør i Randers FC

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio

Mikkel Kaufmann færdig i tysk klub

Forest-angriber i kunstig koma

Manchester United-stjerner utilfredse

Nægter at spille for Real Madrid igen

Drømmer om Superliga: Snart tiltræder stor profil

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg

Massiv interesse for Kasper Dolberg

Supertalentets særlige kælenavn: Han elsker Vejle

Årets spiller i Superligaen? Han får ikke nok ros!

Bhoys sætter Dons på plads før pokalfinale

Landsholdsspiller i svime over Bo Henriksen

Nu jagter storklubber kæmpe Manchester United-flop

Smadrede 1. division: ‘Han har en vild pakke’

Så bliver det en røvsyg danskerfest

Superliga-profil er ombejlet – udskyder beslutning

Premier League-klub forsøgte Froholdt-kup

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Pierre-Emile Højbjerg i stor hyldest

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby

Dansk toptræner til AGF? ‘Han bor i byen’

Kæmpetransfer? Arsenal tilbyder kongeløn

– Det er bullshit, Jacob Neestrup!

Han kan blive Real Madrids første sommerindkøb

På vej væk? Dansker i stalden hos kæmpe agentfirma

Dansker smutter: ‘Ville end ikke forhandle med os’

Kenneth Perez revser danskerklub: ‘En skændsel’

Christian Eriksen åbner aktiviteter i Danmark

Tidligere Brøndby-træner dumper Eriksen og Højlund

Koster kassen at rykke ud af Superligaen

Kæmpe eufori: Det er helt grotesk, siger Arnesen

Svinede Schjelderup – Benfica-boss i kæmpe modvind

Rundens Hold i Superligaen – 30. runde

Supercomputer: Her er sandsynligheden for FCM-guld

Brøndby IF lander ny kæmpesponsor

Supercomputer: Vildt drama – disse to rykker ned

Amorim lægger sig fladt ned: Jeg er virkelig flov

Ballade i Ajax: ‘Vil ikke spille med holdkammerat’

Ikke i tvivl: ‘Afsted med dig, Bo Henriksen’

Prisen eksploderet – kæmpe dansk transfer på vej

17 år efter debut: ‘Det kan måske lyde lidt dumt’

Carlo Ancelottis søn i spil til stort trænerjob