Den danske landsholdsspiller Jesper Lindstrøm har ikke fået den bedste start på tiden i Napoli, og klub-legenden Gianni Improta er ikke imponeret over, hvad klubben havde i tankerne, da danskeren blev købt i sommer.
Det fortæller han om i Canale 21-programmet Campania Sport, hvor han kommer ind på, hvad holdet har brug for på transfermarkedet.
– Hvad angår markedet, tror jeg, at forsvarsspiller og midtbanespiller har samme prioritet. Men ikke kun det. Efter min mening har Napoli også stort behov for en kantspiller. Napoli hentede Lindstrøm med tanken om, at han var en kantspiller, når han faktisk ikke er det, siger han og fortsætter:
– Så spørger jeg mig selv: Hvordan blev sommerens transfervindue planlagt? Hvorfor har Micheli hentet Lindstrøm for at erstatte Lozano?
Jesper Lindstrøm har spillet 14 kampe for Napoli siden skiftet fra Frankfurt, og det er endnu ikke blevet til hverken mål eller assister fra hans side.
Napoli vandt i sidste sæson mesterskabet i overlegen stil, men i denne sæson har de haft store vanskeligheder, og de er i øjeblikket nede på en syvendeplads, og udover det mentale er de også fysisk i uorden, mener Improta.
– Selvfølgelig kan resultaterne hjælpe, men hvis du ikke har det godt fysisk, lykkes intet. Heldigvis undgik vi uafgjort mod Salernitana, hvilket kunne have været en psykologisk nedtur, fortæller Napoli-legenden om den seneste kamp, der endte med en 2-1-sejr.
Senest er det blevet forudsagt, at Lindstrøm ikke kommer til at forlade klubben, selvom der har været sået tvivl om hans fremtid. Læs mere om det her.
LIVE
TransferLIVE: Presser på for at hente stjerne
MEDIE
Overraskende: Thomas Frank i spil til nyt job
MEDIE
FC København-farvel rykker nærmere
MEDIE
Tæt på kæmpetransfer
TRANSFER
Kryptisk transfermelding
INTERVIEW
Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!
TOPNYHED
Revser Brøndby-stemning: ‘Et fjendtligt miljø’
TOPNYHED
Imponeret Mortensen efter 8-1: ‘Det er vigtigt’
EKSKLUSIVT Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb
Skifter til Rangers
MEDIE
Hård dom over Kvistgaarden
TRANSFER
Spændende melding
INTERVIEW
Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’
EKSKLUSIVT FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner
TOPNYHED
Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’
TOPNYHED
Storroser 18-årig FCK-spiller
AVIS
Usikker på Chido Obi-transfer
EKSKLUSIVT
Zorniger fremhæver transfervindue
EKSKLUSIVT På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’
NYHEDER
Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’
TOPNYHED
Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp
Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’
OPTAKT
Brasilien – Japan
TOPNYHED
Træner i Danmark: Storklub har store danske planer
TOPNYHED
Zlatan Ibrahimovic revser Norge
TRANSFER
“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”
MEDIE
Afslører vilde kontraktdetaljer
TOPNYHED
Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen
BIZART
Vildt drama: Det er fuldstændig bindegalt
TOPNYHED
Her er 16.-delsfinalerne til VM
EKSKLUSIVT På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham
MEDIE
Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker
OPTAKT
Tyskland – Paraguay
TOPNYHED
Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM
TOPNYHED