Klubpræsident om Tonali-salg: Vi afviste højere bud fra United og Barca

Den italienske midtbanetalent Sandro Tonali er ikke langt fra at blive præsenteret i AC Milan. Men både Manchester United, Inter og FC Barcelona har også været ude efter Brescia-spilleren, afslører klubpræsidenten.



Èt af fodboldeuropas hotteste talenter, 20-årige Sandro Tonali, forventes inden for de kommende dage at færdiggøre sit skifte fra Brescia til AC Milan.

Den italienske storklub er altså ved at lave et større transferscoop, efter at den talentfulde midtbanespiller må forventes at have været på radaren i flere store klubber rundt omkring i Europa.

Interessen fra andre storklubber har i hvert fald været der, afslører Brescias klubpræsident Massimo Cellino nu.

– Jeg ved, at Beppe Marotta (Inter-direktør red.) virkelig ville have Tonali, og at Antonio Conte (Inters cheftræner red.) var imponeret af ham, og jeg er også ret sikker på, at hans agent var blevet enig med Inter om de personlige vilkår, fortæller Cellino til tv-programmet Top Calcio 24 ifølge goal.com og fortsætter:

– Så snart Milan viste konkret interesse, ønskede han ikke at lytte til andre tilbud. Jeg har en god relation til Milan, og vi nåede frem til en aftale med Paulo Maldini (AC Milan direktør red.) ret hurtigt. Der var også interesse fra både FC Barcelona og Manchester United, men knægten er fuldstændig forelsket i Milan. Han blev helt vild, da han hørte om tilbuddet, fordi han er fan af klubben.

Ifølge Cellino var der heller ikke kun sporadisk interesse fra Barcelona og Manchester United.

Præsidenten bekræfter, at Tonali forlader Brescia til fordel for AC Milan på en lejeaftale til en værdi af 10 millioner euro med en indbygget købsklausul på 15 millioner euro og yderligere 10 millioner euro i mulige bonusser – men han fortæller også, at både Barcelona og United nåede at byde højere.

– Tallene er korrekte, men vi afviste faktisk et bud på 65 millioner euro fra Barcelona tilbage i januar, og for et par uger siden bød Manchester United 10 millioner euro mere end Milan, lyder det fra Cellino.

Sandro Tonali har på trods af sin unge alder allerede spillet 89 kampe for Brescias førstehold – 35 af dem i den italienske Serie A, hvor han i denne sæson har fået sit helt store gennembrud.

Han er desuden noteret for tre A-landskampe for Italien.





TIPSBLADET SPECIAL

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Ekspert: Giv ham Neestrups job, FCK!

Superliga-vanvid: Jeg savnede to røde kort!

Morten Bruun: Sker det, kan FCK rykke ned

Ny udvikling: Han har undskyldt til Steve Cooper

Klar tale: Han bør fyres nu

Kæmpe nyhed i udlandet



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Kan ikke gå i fred: Det er en sindssyg by!

I svime over dansker: Bejler til landsholdet

Hylder dansker: Det har man ikke set i lang tid

Rystede eksperter slår alarm om Larsson



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Drømmer om at blive landstræner for Danmark

Makedonsk legende stikker til Danmark inden brag

LIVE: Afviser Hjulmand-historie

Bred enighed i studiet: Jacob Neestrup er færdig 

Det har hjemsøgt Højbjerg



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

– Er der 120 millioner i klubkassen?

– Presset er på Danmark!

– Mikael Uhre sagde, jeg ville elske København

‘Har Brøndby solgt sin sjæl?’

Dansker drillet af Mourinho

Forlod FCK i vinter – nu kan han få Brøndby-debut

Alexander Lind blæst bagover

Albert Rudé er færdig i Kolding

Avis om Jonas Winds fremtid: ‘Det er helt sikkert’

Riemer deler godt nyt om dansk stjerne

Vender han retur? Lasse Schöne åben

Viser målform før vigtig landskamp



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Gravesen i hård kritik: ‘Det er forbi!’

Afsløring: Sportsdirektør flytter til København

Stiktosset – her er Delaneys svar

FC Københavns søsterklub i “overraskende transfer”

Rundens hold i Superligaen – 24. runde

Medie: Ændring i Schmeichel-plan

Han ville være guf for større Superliga-klubber

Mbappé afviser teori

– Dér har Cooper fejlet på allerøverste hylde!

The Gunners deprimerer The Blues

Vilde Cooper-spekulationer: Nu svarer Brøndby

– Glem 4-4-4-4-0

Kun to har gjort det dårligere

Advarer AGF: Nu kommer vi buldrende

– Ville lyve, hvis jeg sagde, jeg ikke var ramt

Kan ryge 9 millioner ned i løn

Mål i spansk mandagskamp

Perfekt opvarmning til landskampene for Nartey

FC Midtjylland misser gylden chance

– Det skal gøre pisseondt på os alle sammen

Undskyld mig – 20 millioner ligner mange penge

‘Det dårligste, jeg nogensinde har set fra FCK’