Mourinhos ønske: Vil have Højbjerg med til Roma

Pierre Emile Højbjerg står tilsyneladende højt på listen over mulige nyindkøb for den nye Roma-træner Jose Mourinho.



Roma har senest udskiftet på trænerbænken ved at hente Jose Mourinho ind som ny cheftræner i den italienske hovedstadsklub. Nu lader det til, at portugiseren har planer om at hente en række af spillere, som han har trænet, med sig.

Det skriver den Rom-baserede sportsavis Corriere dello Sport.

En af de spillere er Tottenham-danskeren Pierre Emile Højbjerg. I den forbindelse bliver der peget på, at midtbanespillerens fysiske og taktiske evner er noget, som er vokset meget i Tottenham-tiden, og det kan Mourinho få brug for.

Det vil endvidere være planen, at Roma fremover kommer til at spille med en 4-2-3-1-formation, hvor der altså skulle være plads til den 25-årige danske landsholdsspiller. Højbjerg er dog ikke den eneste Tottenham-spiller, som kan være på vej sydpå.

Det gælder også Eric Dier, ligesom Mourinho også kigger mod Juan Mata, som han arbejdede med både i Manchester United og Chelsea. Derudover skulle det også være i Mourinhos tanker, at der skal være plads til folk som Cengiz Under, Justin Kluivert og Andrea Belotti i Rom-klubben.

Pierre Emile Højbjerg har i løbet af sin karriere været godt rundt. Den tog tidligt fart i Bayern München, hvor han efter sin debut blev udlejet til Augsburg og Schalke. Dernæst gik turen til Southampton, og inden denne sæson skiftede han til Tottenham.

Virkeligheden i Roma er dog meget anderledes end Mourinho har prøvet i klubber som Manchester United og Real Madrid. Læs mere om det her.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Spændende melding

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zorniger fremhæver transfervindue

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Usikker på Chido Obi-transfer

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Storroser 18-årig FCK-spiller



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Transferbombe på vej

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Topklub forsøger at overtale Skov Olsen

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Holland – Marokko

FC København jagter Romane Amane

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Afsløring: Oprykkere forhandler om svensk profil