Napoli tæt på mesterskabet efter kæmpe drama

Inter indkasserede et sent mål og måtte nøjes med 2-2 mod Lazio. Dermed ligger Napoli til at blive mester.



Napoli ligger til at blive italiensk mester næste søndag. Sådan ligger landet efter en dramatisk næstsidste spillerunde i Serie A.

Her spillede Inter 2-2 mod Lazio, og Napoli 0-0 ude mod Parma, og dermed er det status quo i toppen med Napoli et point foran Inter før den afsluttende hjemmekamp mod Cagliari.

Men kort før tid søndag aften lå det til Inter. Milano-klubben førte med 2-1, men Lazio fik udlignet til 2-2 på et straffespark.

Længe så det ud til at blive målløst ved pausen, men i første halvlegs tillægstid kom Inter foran, da den tidligere AGF’er Yann Bisseck smækkede en ripost op i nettaget blandt venner og fjender.

Anden halvleg blev en nervøs omgang for Inter, og i det 72. minut fik Lazio bragt balance, da Pedro, der var skiftet ind for Gustav Isaksen, scorede efter en ripost i feltet.

Så var Napoli igen tilbage på førstepladsen i Serie A. Men kun i otte minutter. Hakan Çalhanoglu sendte et frispark til bageste stolpe, hvor Denzel Dumfries nærmest umarkeret kunne heade Inter tilbage i front.

Indtil kort før tid lignede det en Inter-sejr, men så fik Lazio tilkendt et straffespark efter VAR-gennemsyn, da dommeren så Bisseck have hånden på bolden.

Fra 11 meter udlignede Pedro for anden gang for Lazio. Senere i tillægstiden fik Inter endda underkendt et mål.

Den hjælpende hånd fra Lazio kan blive vital for Napoli, der ikke kunne score mod Parma.

Her pressede Napoli for scoring i store dele af kampen. Før pausen var Frank Anguissa tættest på, da han efter en fiks detalje flugtede bolden på stolpen.

I anden halvleg havde Scott McTominay et frisparksdrøn, som Parma-keeper Zion Suzuki måtte helt op i krogen for at redde.

Napoli, der skiftede Philip Billing ind midtvejs i anden halvleg, fortsatte sin jagt på scoring, og det kammede til sidst over for træner Antonio Conte, der fik rødt kort for brok. Dermed har han karantæne i sidste spillerunde.

Men Napoli jagtede videre og fik faktisk tilkendt et straffespark dybt inde i tillægstiden, men efter et langt VAR-check blev det trukket tilbage.

Alligevel står Napoli tilbage som en vinder denne søndag aften.

Mens Napoli hjemme møder Cagliari næste søndag, skal Inter ude møde Como.

Med en hjemmesejr på 2-0 over Udinese fastholdt Juventus den fjerdeplads, der giver adgang til Champions League i næste sæson.

Juventus har 67 point og pustes i nakken af Roma, der har 66 efter sejren på 3-1 over Milan. Dermed kommer Milan ikke til at spille europæisk i næste sæson. Lazio har 65 point og kan også nå den eftertragtede fjerdeplads.

/ritzau/





Neestrup fik nej: ‘Timingen var ikke rigtig’



EKSKLUSIVT

Afsløring: FC København sælger Roony til Barcelona


Afsløring: Vejle Boldklub tæt på Andrew Hjulsager

Færdig hos Brøndby IF

Færdige i FCK: ‘De er ikke en del af planerne’

Scorer forrygende løn i FC København

Chok i Superliga-klub: ‘Vanvittig fodboldverden’

Grimt brud – bekræfter skifte til Danmark


TIPSBLADET SPECIAL

Sådan gør din Superliga-klub i sommerpausen


Er det Jesper Lindstrøms nye klub?

Tidl. FCK-profil går på pension – det skal han nu

Genistreg? 10 millioner i forskel for Vejle

Hvad skal der ske?

Jubler over BIF-indkøb: Et af de største talenter



TIPSBLADET SPECIAL

Fem bud på Viborgs nye træner


De Bruyne med klar opfordring til Napoli: Køb ham!

Spår store Brøndby-salg

Afsløring: Færdig i FC København

AaB melder ud: Forhandler om stor profil

50 ligamål – Mainz henter målkonge i divisionerne

Mesterklub frister Højlund

Premier League-klub vil have Hermansen


TRANSFER

Tjener kassen: ‘Pione Sisto skal væk’


I svime over dansk komet: Han var ustyrlig

Nyt bud på Victor Froholdt

Afsløring: Det betaler AGF for Poulsen

Tidligere Brøndby-profil i uventet skifte?

Bellingham skal på operationsbordet



Superliga-klub i dialog med Rasmus Falk

Bekræfter: Jørgensen har selv smidt anførerbindet

Eriksen til uventet liga? ‘Ville være glimrende’

“Uimodståelig handel”: Det vil Barca betale

– Rasmus Falk har tre muligheder


Claus-Steinlein Superligaen Benjamin-Schmedes Sune-Smith-Nielsen FCK FCM BIF Brøndby FC-Midtjylland FC-København TRANSFER

Overblik: Her er Superligaens sommertransfers 2025


Afsløring: FC København henter PSG-spiller

Transferplanen: Dufter af kæmpe Superliga-transfer

Afsløring: Kan forlade AGF – Anderson har klausul

Fætter Højben eller fodboldfaglig fornuft?

Abdul Daramy træner med FCK’s førstehold

Inter vil have ny angriber – som ikke er Højlund

Afsløring: Mikkel Kallesøe skifter til AaB



Liverpool får særlig klausul

Fløjløse Atlético vs defensive Botafogo

Andreas Christensen meldes færdig

Forfærdelige minutter sendte Danmark ud af EM

Dansk katastrofe!

Afsløring: Christian Sørensen skifter til Vejle

Vil kapre FCK-emne

Åbner Barca-boss for ‘AC’-exit her?

Schmeichel: ‘Et vigtigt signal at sende til alle’

Stort Mbappé-problem for Real Madrid

Afsløring: Jørgensen ikke længere anfører i AaB

Her er FC Københavns nye assistenttræner



Danmark har et luksusproblem før skæbnekamp

United-legende begejstret for Højlund-konkurrent

Woltemade & Co slår Azzurrini