Simon Kjær færdig i Milan: Det er logisk

Simon Kjær stopper i AC Milan til sommer, og ifølge en journalist fra La Gazzetta dello Sport er det meget logisk, at den danske landsholdsstjerne ikke får forlænget sin kontrakt.



AC Milan vil altid være taknemmelig overfor Simon Kjær, men den danske landsholdskaptajns farvel til den italienske storklub er fuldstændigt logisk. 

Sådan lyder vurderingen fra den italienske journalist Luca Bianchin, der dækker AC Milan for La Gazzetta dello Sport, efter at Simon Kjærs agent tidligere i dag kunne fortælle Bold, at den rutinerede forsvarsspiller stopper i AC Milan til sommer. 

– Det er logisk, for AC Milan er på vej i en anden retning. De er ved at opbygge et ungt hold, og de har nok kig på trænere, som ønsker at forsvare højt på banen. Og det er ikke den ideelle situation for Simon, siger Luca Bianchin til Tipsbladet og fortsætter:

– Han har været virkelig, virkelig vigtig for det her AC Milan-hold. Simon har virkelig været en nøglespiller, både i omklædningsrummet og på banen. Klubben vil være evigt taknemmelig, men det er en normal situation (at Kjær forlader Milan, red.). Simon vil altid se AC Milan som en klub, han elsker, og AC Milan vil altid se Simon som en spiller, der gav alt for holdet. Forholdet har været godt, men tiden var kommet til noget nyt, efter min mening. 

Simon Kjær har fået masser af spilletid siden nytår, men ifølge Luca Bianchin er det klart, at den danske landsholdsstjerne ikke har ønsket at fortsætte i AC Milan, hvis klubben kun kunne tilbyde en marginal rolle i næste sæson. 

– Han har aldrig været interesseret i en reserverolle. Han har altid sagt, at han ønsker at være en vigtig del af holdet. Det har han altid været ærlig om. Og vi ved, at AC Milans fremtidsplaner handler om andre forsvarsspillere, siger Luca Bianchin. 

Luca Bianchin peger afslutningsvist på, at Simon Kjærs exit næppe er relateret til, at cheftræner Stefano Pioli med al sandsynlighed også stopper i AC Milan efter denne sæson.  







LIVE

LIVE: Brøndby med nyt tiltag – starter næste sæson

Han er favorit til træner-jobbet i Manchester Utd

Superliga-boss til Brøndby? ‘Outstanding’

Bo Henriksen: FC Midtjylland vinder IKKE den kamp

Dansk toptræner vil have Adamsen – FCK i spil

Arteta rasede: Nu reagerer UEFA

Tottenham jagter choktransfer



Legendesøn på vej i FCK: ‘Fantastiske kvaliteter’

Husk navnet: 16-årig dansker bomber løs i West Ham

Raser over Brian Riemer-interview

– En af Superligaens bedste angribere nogensinde

Chok i Wolfsburg

Martin Jørgensen lander nyt job



EKSKLUSIVT

Afsløring: AC Horsens tester nyt stortalent af

Rasmus Højlund-transfer kan ske mandag

Meldes færdig: Han kan vende hjem til FCK

Efter blot fire sejre – Scott Parker stopper

Bombe på vej? ‘Der er IKKE kontakt!’

– Vi har alle fejlet



TOPNYHED

Overfuset: Victor Kristiansen meldes færdig

Stortransfer på vej? De vil hente Jens Stage

Morten Bruun: Man tænker bare ‘wauw’

Millioner til Brøndby? Så dyr er Frendrup

Stor Yussuf Poulsen-hyldest

Drømmer om FCK-kamp: En meget positiv oplevelse

Tror på millionkøb af FC København-spiller

Bekræfter farvel – angriber rygtes til Superligaen

Stjerne til Brøndby? Ja, hvis Steve Cooper smutter

Overrasker: Her er Lars Søndergaards nye job

Hele Europa blæst bagover: ‘Den eneste fejl…’

Voldsom straf efter vanvidsaktion

Sådan bør strukturen i Superligaen være



EKSKLUSIVT

Kærlighedserklæring – har fået Brøndby-tatovering

Arsenal-træner er rasende

Kæmpe klapsalver og utilfredshed i Parken