Optakt: SønderjyskE – Hobro IK

2020 skydes i gang med en vigtig kamp i bunden af tabellen mellem SønderjyskE og Hobro IK.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 12.00
Spillested: Sydbank Park, Haderslev
Dommer: Jakob A. Sundberg 
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #sjehob #sldk

Holdnyt:
SønderjyskE:
Efteråret var langt hen ad vejen en frustrerende omgang for SønderjyskE, der derfor er nødt til at gå ind til den kommende halvsæson og tage nedrykningskampen meget alvorligt. Haderslev-klubben er fjerdesidst i en sæson med tre nedrykkere. Det er neglebidende.

Glen Riddersholms mandskab rummer så meget kvalitet, at nedrykning ikke bør være et tema, og der er ligeledes blevet handlet fornuftigt ind i vinterpausen, hvor især den fortabte søn Pierre Kanstrup virker som en god tilføjelse til defensiven.

Desuden er transferen med Anders K. Jacobsen værd at bemærke. “AK” skal erstatte Mart Lieder, der har været topscorer de seneste to sæsoner, og den tidligere OB-spiller har vist, at han kan lave mål. Han har dog også vist, at han holder sig nogle meget lange scoringspauser. Anders K. Jacobsen kan blive alt fra helt til skurk. I Haderslev satser man på, at luftforandringen har gjort ham godt.

Sønderjyderne lagde sløjt fra land i testkampene, men sluttede meget fornemt af med 2-2 mod den ukraniske storklub Shakhtar Donetsk og en 3-1-sejr over Brøndby IF i generalprøven. 

SønderjyskE på undvære de skadede Rasmus Vinderslev, Marc Pedersen og Nikola Mirkovic.

Hobro IK:
Peter Sørensens mandskab er tredjesidst i Superligaen, men har indkasseret sjettefærrest mål. Det siger alt om, at Hobro har problemer med at lave mål, og at det er blevet til utroligt mange uafgjorte kampe i denne sæson. Mere end halvdelen af himmerlændingens kampe er endt med et kryds.

Offensiven er ikke blevet forstærket i vinterpausen, så det er fortsat Edgar Babayan, Imed Louati, Emmanuel Sabbi og ikke mindst Pål Alexander Kirkevold, der skal score målene. Især sidstnævnte savner Hobro at få i gang. Heldigvis for Peter Sørensen har nordmanden været flittigt scorende i testkampene. 

I den modsatte ende af banen har Hobro sagt farvel til Anel Ahmedhodzic, der spillede så stort et efterår, at den svenske topklub Malmö FF valgte at hive ham tilbage i folden. Han er blevet afløst af Simon Jakobsen, der er hentet ind fra kulden i Silkeborg IF. 

Hobro IK kan rykke helt op i haserne på SønderjyskE med en sejr søndag.

Karantæner:
SønderjyskE: Ingen
Hobro IK: Ingen

Bud på startopstillinger:
SønderjyskE (4-1-4-1): Mielitz – Bah, Kanstrup, Banggaard, Gartenmann – Jonsson – Hassan, “Greko”, Albæk, Absalonsen – Jacobsen

Hobro IK (4-4-2): Rask – Bøge, Jakobsen, Minor, Haarup – Sabbi, Mejlstrup Pedersen, Brix-Damborg, Babayan – Kirkevold, Louati

Profilen:
Emmanuel Sabbi er manden, der kan gøre det uventede, og han skal levere varen i foråret, hvis Hobro IK skal overleve. Amerikaneren skifter efter denne sæson til OB, så en Hobro-nedrykning vil ikke have nogen indflydelse på ham, men Sabbi skal vise, at han mentalt stadig er i Himmerland. OB bød flittigt på ham i januar, og offensivspilleren ville sikkert gerne have været til Fyn med det samme, men skuffelsen må ikke præge foråret. 

Vidste du, at…:
Hobro IK har spillet 11 kampe uafgjort i denne sæson, og nummer 12 kunne sagtens gemme sig søndag middag. De tre seneste opgør mod SønderjyskE er således endt med pointdeling.

Dom:
SønderjyskE mod Hobro på en kold og knoldet bane i februar lyder ikke som det mest sexede, og det bliver da også sjældent underholdende, når de to mandskaber mødes, men der er tale om en uhyre vigtig kamp, som nok skal have i nerve og intensitet, hvad den mangler i sambabold. Det tegner til at blive en målfattig kamp, og buddet herfra er 1-1, som det også endte tidligere på sæsonen på DS Arena. 

TIdligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:Optakt: Esbjerg fB – FC København
Læs også:Superligaens tag-selv-bord: Mange spændende spillere er gratis




LIVE

Watch along: Se landskamp med Tipsbladet

‘Det er en gave for Danmark’

Højbjerg overvejer stor beslutning

‘Det er noget vrøvl, Peter Møller’

1,5 milliarder for stjerne – glem det, Liverpool!

Brian Riemer til pressen: Husk det!

Vild kamp: Her er Danmarks modstander



EKSKLUSIVT

Voldsomme forskelle – her er Table of Justice

Hård straf: Brøndby-spiller udsat for racisme

Spår: Her ender Mohamed Salah

Katastrofe for AGF? Tre spillere udgår

‘Ved at være uværdigt for Jacob Neestrup’

Ekspert: To bud på Jacob Neestrups afløser 



NYHEDER

Dommerekspert: ‘Ufattelig beslutning’ i Parken

Er FCK-talent tabt for Danmark? Nu svarer DBU

Den Riemer-fejl ‘har kostet VM én gang!’

‘FC København var en mulighed’

En ny fejl? Nævner Thomas Frank

To spillere frasorteret af Brian Riemer



TOPNYHED

Trænerskifte? Fantastisk hvis Steve Cooper kommer

Landstræner reagerer på Højlund-udtalelse

– Problemet er IKKE Steve Cooper, men…

LIVE: Det skal afgøres fra straffesparkspletten

11,5 milliarder! Brøndby-boss i kæmpe køb

Ekspert slagter FCK-stjerne: Ikke engang i top-100

Husker du Dan Thomassen? Lander flot job

Philip Billing tabte kæben

Mulig Neestrup afløser? ‘Ville være helt vildt!’

Kasper Hjulmand-bombe på vej?

Fuldstændig vanvittig værdisætning for Froholdt

Werge: Bliver de sportsdirektører i FCK og BIF?

Danmark – Nordmakedonien



TIPSBLADETS DOM

Han ligner et fejlmatch i Brøndby

Danske stjerner kan være fortid

Brøndby-handel er kollapset

Werge ‘har ikke set det i mange år’ på landsholdet

Får stor hjælp inden brag mod Liverpool

Danskerklub i spil for Mohamed Salah?

FCM-jubel: Superstjernen tæt på comeback

FCK-juvel på fornem liste med verdensstjerner

Voldsom kamp: Danmark er tættere på VM

– Vi håber men skal ikke regne med det!

Helt på røven over Victor Froholdt

Remis i Basel

‘Derfra moser vi dem’

Arsenal-stjerne spiller Sverige nærmere VM

Ny VM-melding fra Iran

Barca jagter stjerne – hvad betyder det for ‘AC’?

Se skæbnelandskamp sammen med Tipsbladet

Gætteleg: Solbakken afslører sin startopstilling

Ingen tvivl: Jeg er meget vigtig for FCM

Selskabet bag OB med bedste resultat nogensinde

– Dét er det altoverskyggende problem i FCK!

Nægter at undskylde til Steve Cooper

Tjekker udnytter hjemmebanefordel