Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 12.00
Spillested: Sydbank Park, Haderslev
Dommer: Jakob A. Sundberg
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #sjehob #sldk
Holdnyt:
SønderjyskE:
Efteråret var langt hen ad vejen en frustrerende omgang for SønderjyskE, der derfor er nødt til at gå ind til den kommende halvsæson og tage nedrykningskampen meget alvorligt. Haderslev-klubben er fjerdesidst i en sæson med tre nedrykkere. Det er neglebidende.
Glen Riddersholms mandskab rummer så meget kvalitet, at nedrykning ikke bør være et tema, og der er ligeledes blevet handlet fornuftigt ind i vinterpausen, hvor især den fortabte søn Pierre Kanstrup virker som en god tilføjelse til defensiven.
Desuden er transferen med Anders K. Jacobsen værd at bemærke. “AK” skal erstatte Mart Lieder, der har været topscorer de seneste to sæsoner, og den tidligere OB-spiller har vist, at han kan lave mål. Han har dog også vist, at han holder sig nogle meget lange scoringspauser. Anders K. Jacobsen kan blive alt fra helt til skurk. I Haderslev satser man på, at luftforandringen har gjort ham godt.
Sønderjyderne lagde sløjt fra land i testkampene, men sluttede meget fornemt af med 2-2 mod den ukraniske storklub Shakhtar Donetsk og en 3-1-sejr over Brøndby IF i generalprøven.
SønderjyskE på undvære de skadede Rasmus Vinderslev, Marc Pedersen og Nikola Mirkovic.
Hobro IK:
Peter Sørensens mandskab er tredjesidst i Superligaen, men har indkasseret sjettefærrest mål. Det siger alt om, at Hobro har problemer med at lave mål, og at det er blevet til utroligt mange uafgjorte kampe i denne sæson. Mere end halvdelen af himmerlændingens kampe er endt med et kryds.
Offensiven er ikke blevet forstærket i vinterpausen, så det er fortsat Edgar Babayan, Imed Louati, Emmanuel Sabbi og ikke mindst Pål Alexander Kirkevold, der skal score målene. Især sidstnævnte savner Hobro at få i gang. Heldigvis for Peter Sørensen har nordmanden været flittigt scorende i testkampene.
I den modsatte ende af banen har Hobro sagt farvel til Anel Ahmedhodzic, der spillede så stort et efterår, at den svenske topklub Malmö FF valgte at hive ham tilbage i folden. Han er blevet afløst af Simon Jakobsen, der er hentet ind fra kulden i Silkeborg IF.
Hobro IK kan rykke helt op i haserne på SønderjyskE med en sejr søndag.
Karantæner:
SønderjyskE: Ingen
Hobro IK: Ingen
Bud på startopstillinger:
SønderjyskE (4-1-4-1): Mielitz – Bah, Kanstrup, Banggaard, Gartenmann – Jonsson – Hassan, “Greko”, Albæk, Absalonsen – Jacobsen
Hobro IK (4-4-2): Rask – Bøge, Jakobsen, Minor, Haarup – Sabbi, Mejlstrup Pedersen, Brix-Damborg, Babayan – Kirkevold, Louati
Profilen:
Emmanuel Sabbi er manden, der kan gøre det uventede, og han skal levere varen i foråret, hvis Hobro IK skal overleve. Amerikaneren skifter efter denne sæson til OB, så en Hobro-nedrykning vil ikke have nogen indflydelse på ham, men Sabbi skal vise, at han mentalt stadig er i Himmerland. OB bød flittigt på ham i januar, og offensivspilleren ville sikkert gerne have været til Fyn med det samme, men skuffelsen må ikke præge foråret.
Vidste du, at…:
Hobro IK har spillet 11 kampe uafgjort i denne sæson, og nummer 12 kunne sagtens gemme sig søndag middag. De tre seneste opgør mod SønderjyskE er således endt med pointdeling.
Dom:
SønderjyskE mod Hobro på en kold og knoldet bane i februar lyder ikke som det mest sexede, og det bliver da også sjældent underholdende, når de to mandskaber mødes, men der er tale om en uhyre vigtig kamp, som nok skal have i nerve og intensitet, hvad den mangler i sambabold. Det tegner til at blive en målfattig kamp, og buddet herfra er 1-1, som det også endte tidligere på sæsonen på DS Arena.
TIdligere indbyrdes kampe, form og tabel:
Læs også:Optakt: Esbjerg fB – FC København
Læs også:Superligaens tag-selv-bord: Mange spændende spillere er gratis
LIVE
TransferLIVE: Byder 60 millioner på dansk bomber
Skoldhed dansker fuldender norsk mirakel i Madrid
INTERVIEW
Kontant transfermelding fra FCK
– God idé, Brøndby – han koster over 20 millioner!
MEDIE
Han kan erstatte Patrick Dorgu
EKSKLUSIVT
Afsløring: Albert Grønbæk skifter til HSV
MEDIE
Kræver fuldstændig vanvittig løn
MEDIE
Premier League-stjerne knuser transferrekord
EKSKLUSIVT Afsløring: Bombe – BIF klar med stort bud på Myhre
HELT VILDT
Drama – monsterdyre Karim Benzema nægter at spille
TOPNYHED
Monstertransfer til FCM? Han græd i nat
NYHEDER
Jordan Larsson trækker pludselig overskrifter
NYHEDER
Barca-træner om Andreas Christensen: Det gør ondt
EKSKLUSIVT Voldsom løn: Sådan har Brøndby råd til Ben Godfrey
Medie: Betaler 11 millioner kroner
TOPNYHED
Åben for FCK – nu er der frygteligt nyt
AVIS
Kæmpetransfer – AGF betaler en formue
HELT VILDT
Fløjter FCK-brag: Dommerekspert meget overrasket
AVIS
Ingen kontakt med AGF
TIPSBLADET SPECIAL Overblik: Her er Superligaens vintertransfers 2026
EKSKLUSIVT
Afsløring: Drama – AGF vil kapre Tonni Adamsen
TRANSFER
– Et kanon sted for ham
EKSKLUSIVT
‘Det er virkelig stærkt, hvis Brøndby henter ham!’
MEDIE
Afskedskamp i Danmark – kæmpeskifte til 37,5 mio.
TOPNYHED
Nørgaard kommenterer exitrygte
TRANSFER
Hentet fra FC København: Nu reagerer Kamil Wilczek
LIVE: FCK taber i Barcelona
MEDIE
Brøndby har budt på endnu en Superliga-profil
TOPNYHED
AGF-juvel er stemplet ind: Hattrick i første kamp
TIPSBLADETS DOM
Han var HELT væk – men så stak det af!
LIGE NU
Bombe – Fremad Amager fratrækkes point
NYHEDER
‘FCK er nødt til at lytte’
TIPSBLADET SPECIAL Sådan gør din Superliga-klub i vinterpausen
EKSKLUSIVT
Afsløring: FCM bokser om historisk handel
EKSKLUSIVT
Afsløring: Lyngby Boldklub køber Mikkel Fischer
HELT VILDT
Fælder dom over Dorgu: ‘Frækhed!’
TOPNYHED
Blev røvrendt i sommer – nu er han på vej til FCK
TRANSFER
Stjerne på vej? ‘Han er en virkelig god spiller’
AVIS
Kæmpe Superliga-salg ude i kulden – nu skifter han
TIPSBLADET SPECIAL
Farzams Fanzone: Aktivitet omkring Randers-stjerne
EKSKLUSIVT
Afsløring: Næstved henter to spændende talenter
TOPNYHED
Neestrup kommenterer Frankfurt-historie
NYHEDER
– Det er ikke rigtig min beslutning
DAGENS SPILFORSLAG
Brugbar pointdeling i Herning
Engelsk dominans i toppen af Champions League
FCK færdige i Champions League
TRANSFERPLANEN
Flere Brøndby-handler lige om hjørnet
Her kan du se FC Barcelona mod FC København
EKSKLUSIVT
Afsløring: Silkeborg udlejer Sebastian Biller
NYHEDER
– Det kan jeg seriøst ikke forholde mig til
NYHEDER
Færdig i dansk klub
HELT VILDT
Vær på vagt, FC København: Rotter på Camp Nou!
TRANSFER
Tidligere FC København-angriber skifter klub
TOPNYHED
Gevaldige trupproblemer – hvad nu, FCK?
EKSKLUSIVT
