Optakt: SønderjyskE – Hobro IK

2020 skydes i gang med en vigtig kamp i bunden af tabellen mellem SønderjyskE og Hobro IK.



Kampfakta:
Kampstart: Søndag klokken 12.00
Spillested: Sydbank Park, Haderslev
Dommer: Jakob A. Sundberg 
På TV: Eurosport 2
Hashtag: #sjehob #sldk

Holdnyt:
SønderjyskE:
Efteråret var langt hen ad vejen en frustrerende omgang for SønderjyskE, der derfor er nødt til at gå ind til den kommende halvsæson og tage nedrykningskampen meget alvorligt. Haderslev-klubben er fjerdesidst i en sæson med tre nedrykkere. Det er neglebidende.

Glen Riddersholms mandskab rummer så meget kvalitet, at nedrykning ikke bør være et tema, og der er ligeledes blevet handlet fornuftigt ind i vinterpausen, hvor især den fortabte søn Pierre Kanstrup virker som en god tilføjelse til defensiven.

Desuden er transferen med Anders K. Jacobsen værd at bemærke. “AK” skal erstatte Mart Lieder, der har været topscorer de seneste to sæsoner, og den tidligere OB-spiller har vist, at han kan lave mål. Han har dog også vist, at han holder sig nogle meget lange scoringspauser. Anders K. Jacobsen kan blive alt fra helt til skurk. I Haderslev satser man på, at luftforandringen har gjort ham godt.

Sønderjyderne lagde sløjt fra land i testkampene, men sluttede meget fornemt af med 2-2 mod den ukraniske storklub Shakhtar Donetsk og en 3-1-sejr over Brøndby IF i generalprøven. 

SønderjyskE på undvære de skadede Rasmus Vinderslev, Marc Pedersen og Nikola Mirkovic.

Hobro IK:
Peter Sørensens mandskab er tredjesidst i Superligaen, men har indkasseret sjettefærrest mål. Det siger alt om, at Hobro har problemer med at lave mål, og at det er blevet til utroligt mange uafgjorte kampe i denne sæson. Mere end halvdelen af himmerlændingens kampe er endt med et kryds.

Offensiven er ikke blevet forstærket i vinterpausen, så det er fortsat Edgar Babayan, Imed Louati, Emmanuel Sabbi og ikke mindst Pål Alexander Kirkevold, der skal score målene. Især sidstnævnte savner Hobro at få i gang. Heldigvis for Peter Sørensen har nordmanden været flittigt scorende i testkampene. 

I den modsatte ende af banen har Hobro sagt farvel til Anel Ahmedhodzic, der spillede så stort et efterår, at den svenske topklub Malmö FF valgte at hive ham tilbage i folden. Han er blevet afløst af Simon Jakobsen, der er hentet ind fra kulden i Silkeborg IF. 

Hobro IK kan rykke helt op i haserne på SønderjyskE med en sejr søndag.

Karantæner:
SønderjyskE: Ingen
Hobro IK: Ingen

Bud på startopstillinger:
SønderjyskE (4-1-4-1): Mielitz – Bah, Kanstrup, Banggaard, Gartenmann – Jonsson – Hassan, “Greko”, Albæk, Absalonsen – Jacobsen

Hobro IK (4-4-2): Rask – Bøge, Jakobsen, Minor, Haarup – Sabbi, Mejlstrup Pedersen, Brix-Damborg, Babayan – Kirkevold, Louati

Profilen:
Emmanuel Sabbi er manden, der kan gøre det uventede, og han skal levere varen i foråret, hvis Hobro IK skal overleve. Amerikaneren skifter efter denne sæson til OB, så en Hobro-nedrykning vil ikke have nogen indflydelse på ham, men Sabbi skal vise, at han mentalt stadig er i Himmerland. OB bød flittigt på ham i januar, og offensivspilleren ville sikkert gerne have været til Fyn med det samme, men skuffelsen må ikke præge foråret. 

Vidste du, at…:
Hobro IK har spillet 11 kampe uafgjort i denne sæson, og nummer 12 kunne sagtens gemme sig søndag middag. De tre seneste opgør mod SønderjyskE er således endt med pointdeling.

Dom:
SønderjyskE mod Hobro på en kold og knoldet bane i februar lyder ikke som det mest sexede, og det bliver da også sjældent underholdende, når de to mandskaber mødes, men der er tale om en uhyre vigtig kamp, som nok skal have i nerve og intensitet, hvad den mangler i sambabold. Det tegner til at blive en målfattig kamp, og buddet herfra er 1-1, som det også endte tidligere på sæsonen på DS Arena. 

TIdligere indbyrdes kampe, form og tabel:

Læs også:Optakt: Esbjerg fB – FC København
Læs også:Superligaens tag-selv-bord: Mange spændende spillere er gratis


Radiotavshed – stjerne er færdig i Real Madrid

Frederik Birk bryder tavsheden

Afsløring: FC København binder stortalent

Ville gerne skifte tilbage: ‘Hørte ikke fra dem’

Pione Sistos millionløn skaber problemer

Solgt for 285 millioner

Afsløring: Chok – Kim Engstrøm siger op

Storklub lurer på Mohamed Salah

Afsløring: Dansk klub vil have Jimmy Brinksby

Stjernetræner er ‘besat af Højbjerg’

Topscorer sprudler – slår I til, Brøndby?

Stjerne skifter ‘100 procent’ – dialog med Barca

Her er Tipsbladets drømmehold i Superligaen

Vi skal over 100 millioner, hvis han skal sælges!

Her er Superligaens 5 bedste sportsdirektører 

Spøger i kæmpeklub

Adam Buksa: ‘Thomasberg var dybt chokeret’

Ciao, Enzo: Her er fem bud på en ny Chelsea-træner

Medier fælder dom over Patrick Dorgu

Uwe Rösler i gang med opsigtsvækkende comeback

Afsløring: Kenneth Høier ny cheftræner i Ishøj IF

Superliga-comeback? Tidl. stjerner har udløb i ‘26

Ny dansk stjerne? Stjæler overskrifter i udlandet

Liverpool skuffer stort mod oprykker

Afsløring: Viborg sælger Vester i rekordhandel

Vil hente engelsk stjerne for næsen af Liverpool

Legende med hård kritik af Schmeichel efter fiasko

Mikkel Damsgaard et emne i storklub

Skrækmelding: Nyt mareridt for dansker

Nu er det officielt: Han er færdig i Chelsea

Hvad så nu, OB? Han kommer IKKE

På blokken i Brøndby – er han ny stjerne?

Michael Laudrup i kæmpe hyldest: Sikke et hold!

Transferplanen: Tre spillere til FC København

Chok i Chelsea – han er favorit til at overtage

Kæmpe forløsning for FC København

Her er 10 udlandsdanskere, der kan vende hjem

Stjerner ekskluderet efter ‘skammelig præstation’

Dansk ekspert i chok: ‘Det er hovedløst’

Dansker skuffet over manglende Fifa-svar

Thomas Franks afløser har trodset dystre spådomme

Mange stjerner kan frit forhandle med nye klubber 

Bombe på vej – sker det i dag? 

Årets mest læste – I elsker transfers!

Roberto Carlos akutopereret i hjertet

Michael Gregoritsch tæt på Brøndby-exit

Her er syv Superliga-spillere, der skal oppe sig

Stort januarskifte? Fabrizio Romano med opdatering

Mathias Jensen rygtet væk: Han har imponeret mig

Reagerer på opsigtsvækkende udmelding