Afsløring: Jørgensen til lægetjek i kæmpe handel

Mathias Jørgensen befinder sig i Norge forud for det store skifte til Bodø/Glimt. Det mangler bare et lægetjek, inden kontrakten kan skrives under. Det kan Tipsbladet afsløre.



Mathias Jørgensen er nu blot timer fra et kæmpe skifte til en fuld værdi af omkring imponerende 3,5 millioner euro, mere end 26 millioner kroner. 

Tipsbladet kan afsløre, AaB-stjernen nu befinder sig i Norge forud for sit skifte til den norske storklub Bodø/Glimt, og han skal senere i dag, torsdag, til lægetjek, inden han skriver under på sin længerevarende kontrakt med mesterklubben. 

Aftalen mellem 1. divisionsklubben og de norske giganter faldt endeligt på plads tirsdag – som Tipsbladet kunne afsløre – efter et meget langt tovtrækkeri, og derefter skulle den 24-årige dansker i forhandlinger med Bodø/Glimt om sine egne betingelser, og også her er der nu enighed. 

Mathias Jørgensen får dermed det største skifte i sin karriere, efter at han var det helt store lyspunkt for AaB i sidste sæsons Superliga. 

Som noget nær den eneste på holdet havde han stor personlig succes i en forfærdelig sæson, hvor AaB rykkede ned. 

På et ellers ufarligt AaB-hold lavede han 10 mål og seks assister i Superligaen, og han nettede også seks gange i fem pokalkampe, hvor han også lavede et oplæg. 

Det har gjort, at Bodø/Glimt smider et kæmpe beløb for ham. 

Et beløb, der er 10 gange større, end hvad AaB betalte for halvandet år siden i Esbjerg for at købe Mathias Jørgensen.

Vestjyderne kan dog juble over, at de i denne handel ifølge Tipsbladets oplysninger har 15 procent i videresalg. 

Mens millionerne flyder de danske klubbers vej, kan Mathias Jørgensen glæde sig over at bytte udsigten fra 1. division ud med Champions League.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Hård dom over Kvistgaarden

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Spændende melding



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp

Zorniger fremhæver transfervindue

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Her er 16.-delsfinalerne til VM



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Storroser 18-årig FCK-spiller

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen

Holland – Marokko

De vil have Gaaei – her er prisen

“Mathias Jensen ankommer i morgen, hvis…”

Meldes tæt på storklub

Transferbombe på vej

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De forbereder et bud på Roony Bardghji

Tyskland – Paraguay

Sydafrika – Canada