Comeback: Håber, Kristoffer Olsson vil spille her

Svensk klub ligger ikke skjul på, at de gerne vil have Kristoffer Olsson til at gøre comeback hos dem.



Kristoffer Olsson fik mod slutningen af marts ophævet sin aftale i FC Midtjylland for at vende hjem til Norrköping.

Her kæmper han nu for at gøre comeback til fodbolden, efter han i februar 2024 blev ramt af en blodprop i hjernen, som vendte midtbanespillerens liv på hovedet.

Nu er han imidlertid så godt et sted, at han tror på at kunne vende retur til fodbolden – og vejen mod et comeback sker på træningsbanerne hos barndomsklubben IK Sleipner.

– Fysisk føles det godt. Når det kommer til træningsøvelser i hold, så har jeg stadig et stykke igen, men jeg har det godt i forhold til styrke og fart. Jeg er på vej, siger svenskeren til SVT Öst.

Håbet er på et eller andet tidspunkt at gøre comeback på højest mulige niveau, fortæller han.

– Det handler ikke om kontraktens størrelse eller at tjene penge. Jeg vil bare gerne spille på et hold på så højt et niveau som muligt.

Nu må tiden vise, hvor det bliver henne. Èn ting er i hvert fald sikkert, og det er, at barndomsklubben står klar med åbne arme.

– Jeg håber selvfølgelig, han vil spille for Sleipner, men jeg har respekt for og håber på, at Kristoffer får chancen igen på øverste niveau, hvor han hører til, siger sportschef i IK Sleipner, Calle Svensson, til Tipsbladet.

Kristoffer Olsson har deltaget i to træningssesioner med IK Sleipner indtil videre og imponerer på alle parametre.

– For os er vi taknemmelige for at kunne støtte Koffe og hver session, han kører med os, er en oplevelse for drengene. Jeg er utrolig imponeret over Koffe som person og fodboldspiller, og jeg synes, det er stærkt og respektfuldt at se hans attitude og mod, lyder det fra Calle Svensson.

29-årige Kristoffer Olsson spillede 36 Superliga-kampe for FC Midtjylland, som han også var hos fra 2014 til 2017.





LIVE

VM-LIVE: Præsident slagter landstræner

Morten Bruun: Sker nok aldrig igen i min levetid!

Hård dom over Kvistgaarden

Usikker på Chido Obi-transfer

Storroser profil efter målfest: ‘Betyder alverden’

Transferbombe: ‘De vil være meget skuffede’

Storroser 18-årig FCK-spiller

Brøndby gik målamok i Nørgaards første kamp



EKSKLUSIVT

Afsløring: Scoop – FCM får ‘NK’ i et røverkøb

Lössl: ‘Hold kæft, hvor var han god!’

Zorniger fremhæver transfervindue

Spændende melding

Mister pokalfordel til FCK: Her er forklaringen



EKSKLUSIVT

FCK’s nye boss: Han er meget tæt med superstjerner

Ekspert: Mest attraktivt at vende hjem til FCM

Zlatan Ibrahimovic revser Norge

Meldt tæt på Brøndby – nærmer sig Bundesliga-klub

Træner i Danmark: Storklub har store danske planer



EKSKLUSIVT

På vej til Brøndby: ‘Han er stor og kraftfuld’

Rystet over Neestrup-historie: ‘Det er helt vildt’

Sen canadisk scoring sender Sydafrika ud af VM

Rygtet til FCK – kontrakten revet i stykker

Superliga-bombe trækker overskrifter i udlandet

Holland – Marokko

Lægetjek bestået – Ben Godfrey skifter klub

Spår vild Rasmus Højlund-sæson

De jagter Pantelis Hadzidiakos – her er prisen

Transferbombe på vej

Tyskland – Paraguay

De vil have Gaaei – her er prisen



EKSKLUSIVT

På vej til Superligaen: Barcelona er vilde med ham

Bo Henriksen i chok: Det er en skandale!

Afsløring: Brøndby vil købe Amin Boudri

Brøndby vil købe: Han er en sand driblemaskine

Ny FC København-profil? ‘Alle vil spille med ham!’