Norsk fodbold blev for nylig ramt af en bombe. Mesterklubben Bodø/Glimt gik på rov hos deres nordnorske rivaler Tromsø IL og lokkede både cheftræner Gaute Helstrup og forsvarsstjernen Jostein Gundersen til.
Nu er der så rygter om Bodø/Glimt og en af Tromsøs danske profiler.
Den norske mesterklub viser således interesse for målmand Jakob Haugaard, der har stået en stor sæson i Tromsø og har et enkelt år tilbage af sin kontrakt. Det skrev iTromsø og Nordlys tidligere på ugen.
Selv har hovedpersonen dog ikke hørt fra Bodø/Glimt.
– Nej, jeg har ikke hørt fra Bodø/Glimt. Jeg har ikke rigtig noget at tilføje, for jeg ved ikke mere, end der står i avisen. Om det passer eller ej, aner jeg faktisk ikke, siger Jakob Haugaard til Tipsbladet.
Ét krav for forlængelse
Med kun et år tilbage af kontrakten skal den 31-årige dansker imidlertid snart få afklaring på fremtiden. Og her er det ikke udelukket at forlænge aftalen med Tromsø, der sikrede sig bronzemedaljer i den norske liga i fjor.
– En forlængelse er absolut et alternativ. Jeg har en bedre halvdel, som er med mig heroppe, og hun skal også gerne kunne finde sig et arbejde og komme i gang. Det er jo sådan, at de her Bodø/Glimt-rygter kom i forbindelse med et interview, jeg lavede som handlede om det, at jeg gerne vil have hjælp fra klubben til at finde et arbejde til hende.
– At det der rygte så kom ind fra højre havde jeg ikke lige forventet. Men en forlængelse her i Tromsø er afhængig af, at min bedre halvdel også finder sig noget at lave. Jeg trives rigtig godt her og har haft en rigtig fed tid her indtil videre.
Jakob Haugaard. Foto: Imago
Er det noget nyt, at kæresten skal finde et arbejde?
– Nej, det har været under opsejling i lang tid. Hele 2023 faktisk. Det handler om, at vi havde fået stillet nogle ting i udsigt, og nogle muligheder glippede så, så vi blev sat lidt tilbage. Siden har vi prøvet lidt uden at lykkes, og nu gik jeg så i medierne for at prøve at lægge tryk på for at få en reaktion og noget hjælp. Det har vi fået, og nu skal vi undersøge det nærmere.
Du har været mange år i udlandet nu. Kunne et skifte hjem til Superligaen være aktuelt?
– Man skal aldrig sige aldrig, men min kæreste er jo norsk, og hende har jeg også været sammen med i 10 år, så jeg betragter Norge som mit andet hjemland. Som sagt skal man aldrig sige aldrig, og man skal ikke lukke døren for en spændende mulighed. Men det er ikke noget, der er på bordet lige nu.
“Shit, det er langt nordpå!”
Når den norske mesterklub holder øje med en, er det åbenlyst et symbol på, at man gør det godt. Og det nyder Jakob Haugaard, hvis karriere ellers har budt på lange perioder som reservekeeper.
– Først og fremmest har jeg fundet en klub, hvor jeg trives rigtig godt, og som spiller fodbold på en måde, der passer mig rigtig godt. Vi er et meget spillende hold, og jeg får lov til at være en stor del af det opbyggende spil. Det passer mig sindssygt godt. Det er en stor del af det.
– Det har bare været et rigtig godt match, og vi er også lykkedes som kollektiv. Sidste sæson var jo mega succesfuld med en sensationel bronzemedalje, siger han.
Hvordan er det at bo i Tromsø, der jo er så nordligt, som man overhovedet kan komme?
– Jeg skal være ærlig og sige, at da vi havde samtalerne om Tromsø, tænkte jeg “Shit, det er langt nordpå”. Det er det også, men jeg må bare sige, at det er en fantastisk by og et fantastisk sted at bo. Det er også en fed klub, og det er jo anderledes, men jeg ser på det som en oplevelse at prøve at bo heroppe så langt nordpå, som man kan komme, lyder det fra målmanden.
Jakob Haugaard, 31 år, har spillet to sæsoner i Tromsø. Han har en fortid i FC Midtjylland, Stoke City, Wigan og AIK.

Disse 8 spillere til salg i FC Barcelona

Engelsk klub vil kapre kæmpestjerne

Ajax smider matchbold i vanvittigt drama

Afsløring: Tjekkere vil have Villads Rasmussen

Dumper Rasmus Højlund

Viaplay henter ny sportschef

Dansk klubboss kan bane vejen for Frank-ansættelse

Efter fyringsrygter: Fuld opbakning til Rösler

Pønser på at købe Vavro – FCK scorer millioner

London-klub meldes varm på Kasper Dolberg

Dortmund køber Daniel Svensson permanent

Afsløring: AGF-stortalent får chancen i Portugal

‘Drømmetransfer’ – Liverpool meget tæt på stjerne

Heftig sommer i vente: Vil hente FCM-trio

Vil hente Eriksen – skal han også være træner?

Mobilen bimler og bamler: Det skal Riddersholm nu

Afviser klub – dansk interesse for Mustapha Bundu

Lang kontrakt og nyt topjob: Færdig med at flirte

Afsløring: FCN sælger Svensson i kæmpehandel

Brøndby-ejer får milliard-beløb i klubsalg

Søren Pedersen ny fodbolddirektør i Randers FC

Mikkel Kaufmann færdig i tysk klub

Forest-angriber i kunstig koma

Manchester United-stjerner utilfredse

Nægter at spille for Real Madrid igen

Drømmer om Superliga: Snart tiltræder stor profil

Massiv interesse for Kasper Dolberg

Supertalentets særlige kælenavn: Han elsker Vejle

Årets spiller i Superligaen? Han får ikke nok ros!

Bhoys sætter Dons på plads før pokalfinale

Landsholdsspiller i svime over Bo Henriksen

Nu jagter storklubber kæmpe Manchester United-flop

Afsløring: Så lang kontrakt får Köhlert i Brøndby

Smadrede 1. division: ‘Han har en vild pakke’

Så bliver det en røvsyg danskerfest

Superliga-profil er ombejlet – udskyder beslutning

Premier League-klub forsøgte Froholdt-kup

Kæmpe kærlighedserklæring til Brøndby

Pierre-Emile Højbjerg i stor hyldest

Dansk toptræner til AGF? ‘Han bor i byen’

Kæmpetransfer? Arsenal tilbyder kongeløn

– Det er bullshit, Jacob Neestrup!

Han kan blive Real Madrids første sommerindkøb

På vej væk? Dansker i stalden hos kæmpe agentfirma

Dansker smutter: ‘Ville end ikke forhandle med os’

Kenneth Perez revser danskerklub: ‘En skændsel’

Christian Eriksen åbner aktiviteter i Danmark

Tidligere Brøndby-træner dumper Eriksen og Højlund

Koster kassen at rykke ud af Superligaen

Kæmpe eufori: Det er helt grotesk, siger Arnesen

Svinede Schjelderup – Benfica-boss i kæmpe modvind

Rundens Hold i Superligaen – 30. runde

Supercomputer: Her er sandsynligheden for FCM-guld

Brøndby IF lander ny kæmpesponsor

Supercomputer: Vildt drama – disse to rykker ned